Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NUR2/443-137/1/06/JP
z 6 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NUR2/443-137/1/06/JP
Data
2006.07.06


Referencje


Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
prezentacja
reklama


Pytanie podatnika
Czy wykorzystanie przez Spółkę towarów handlowych pozostających jej własnością na cele reklamowe, bezpośrednio związane z prowadzoną przez podatnika działalnością (jak zamontowanie okna na stojaku demonstracyjnym na wystawie i w punktach sprzedaży detalicznej, montaż okien podczas targów materiałów budowlanych lub pokazie prawidłowego montażu naszych produktów), można traktować jako czynność niepodlegającą opodatkowaniu VAT?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego tj. Czy wykorzystanie przez Spółkę towarów handlowych pozostających jej własnością na cele reklamowe, bezpośrednio związane z prowadzoną przez podatnika działalnością (jak zamontowanie okna na stojaku demonstracyjnym na wystawie i w punktach sprzedaży detalicznej, montaż okien podczas targów materiałów budowlanych lub pokazie prawidłowego montażu naszych produktów), można traktować jako czynność niepodlegającą opodatkowaniu VAT? Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka jest dystrybutorem na polskim rynku okien połaciowych i akcesoriów do okien. Spółka zajmuje się handlem hurtowym, prowadzonym poprzez wyspecjalizowane sklepy z materiałami budowlanymi.

W ramach prowadzonej działalności Spółka wykorzystuje własne towary handlowe (okna i akcesoria) dla celów prezentacyjnych. Towary Spółki są między innymi montowane na stojakach demonstracyjnych w punktach sprzedaży (sklepach) u dystrybutorów Spółki lub podczas targów budowlanych, bądź też przedstawiany jest sposób prawidłowego montażu okien dla dekarzy oraz klientów, którzy nabyli okna Spółki, przy czym wskazane towary pozostają cały czas własnością Spółki.

Spółka zauważa, iż ustawa o VAT na równi z odpłatną dostawą opodatkowuje przekazanie towarów bez wynagrodzenia na cele inne niż związane z przedsiębiorstwem podatnika. W opinii Podatnika przedstawione w stanie faktycznym wykorzystanie przez Spółkę własnych towarów do celów reklamowych (pokazowych) nie stanowi przekazania towarów na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem Spółki.

Eksponowane (wykorzystywane podczas pokazów) towary przez cały czas pozostają własnością Spółki i w żadnym momencie nie dochodzi do przeniesienia prawa do dysponowania jak właściciel na rzecz kontrahenta. Ponadto przedmiotowe towary wykorzystywane są przez Spółkę do prowadzenia jej działalności. Eksponowanie towarów przyczynia się bowiem do zwiększenia rozpoznawalności towarów oraz pogłębiania wiedzy o parametrach technicznych okien oraz sposobu ich montażu, co przyczynia się do budowania marki produktów Spółki.

W opinii Spółki w analizowanym przypadku ma miejsce zużycie towarów przez Spółkę. Spółka posługuje się bowiem przedmiotowymi towarami w toku prowadzonej działalności doprowadzając do zmniejszenia ich wartości użytkowej poprzez dłuższe używanie, czyli doprowadzając do swoistego wyeksploatowania.

W świetle powyższego Spółka stoi na stanowisku, iż omawiana czynność nie jest objęta VAT, gdyż nie może zostać zaliczona do żadnej czynności podlegającej opodatkowaniu VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W art. 7 ust. 2 cyt. ustawy ustawodawca postanowił, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Z treści przytoczonego art. 7 ust. 2 w/w ustawy wynika zatem, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega również zużycie towarów, gdy ich spożytkowanie nastąpiło na cele osób ściśle określonych w tym przepisie i nie ma to związku z prowadzonym przedsiębiorstwem, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. Zauważyć przy tym należy, że ustawodawca posłużył się dwoma pojęciami: "przekazanie" i "zużycie" bowiem w art. 7 ust. 2 pkt 1 występują te dwa pojęcia, zaś w art. 7 ust. 2 pkt 2 występuje jedynie pojęcie "przekazanie".

Zatem z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT można wywieść, iż opodatkowaniu podlega, zgodnie z pkt 1, przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste ściśle wymienionych osób, a zgodnie z pkt 2 tego przepisu wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny. Skutkiem tak sformułowanych norm prawnych jest przyjęcie, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w trybie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT podlega wszelkie przekazanie towarów, natomiast zużycie - tylko na rzecz podmiotów wymienionych w pkt 1 tego przepisu.

Odnosząc powyższe do przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego stwierdzić należy, iż przedmiotowe czynności nie będą podlegały opodatkowaniu jako dostawa towarów, gdyż czynności te są związane z prowadzonym przez Podatnika przedsiębiorstwem. Ponadto przy ich realizacji nie dochodzi do przekazania, a zużycie nie jest dokonywane na cele podmiotów wymienionych w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT.

Wskazać także należy, iż przedmiotowe czynności nie będą także podlegały opodatkowaniu jako nieodpłatne świadczenie usług. W myśl bowiem art. 8 ust. 2 ustawy o VAT na równi z odpłatnym świadczeniem usług traktuje się nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części. Zatem ze względu na fakt, iż opisane we wniosku czynności są związane z prowadzonym przez Spółkę przedsiębiorstwem cyt. art. 8 ust. 2 ustawy o VAT nie będzie miał zastosowania.

Reasumując, stwierdzić należy, iż wykorzystanie przez Spółkę towarów handlowych pozostających jej własnością na cele reklamowe, bezpośrednio związane z prowadzoną przez podatnika działalnością (jak zamontowanie okna na stojaku demonstracyjnym na wystawie i w punktach sprzedaży detalicznej, montaż okien podczas targów materiałów budowlanych lub pokazie prawidłowego montażu produktów) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W tym stanie rzeczy postanowiono jak na wstępie.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj