Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/136A/PD I/415-22/06
z 23 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/136A/PD I/415-22/06
Data
2006.08.23



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
dokumentacja podatkowa
działalność gospodarcza
działalność rolnicza
opodatkowanie dochodów


Pytanie podatnika
Czy działalność rolnicza podlega zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych i czy prowadząc pozarolniczą działalność gospodarczą, jak i działaność rolniczą należy prowadzić odrębne rejestry dla każdego rodzaju działalności ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 216, art. 14a § 1 oraz par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana S. z dnia 14.06.2006 r., w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych działalności rolniczej stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, rozliczając się z Urzędem Skarbowym na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Jest również czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.Ponadto posiada gospodarstwo rolne, w którym zamierza prowadzić działalność rolniczą polegającą na hodowli zwierząt, tj. trzody chlewnej, w ilości przekraczającej 100 sztuk. Dostawa zwierząt będzie realizowana zgodnie z umową zawartą z zakładami mięsnymi.

Zdaniem Strony działalność rolnicza nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, jednakże strona ma obowiązek prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, o której mowa w § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.).

Zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26.07.199 1r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Działalność rolnicza została zdefiniowana przez ustawodawcę w art. 2 ust. 2 powołanej wyżej ustawy. Stosownie do tej definicji - działalnością rolniczą , w rozumieniu ust. 1 pkt. 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierzat i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:
1) miesiąc - w przypadku roślin,
2) 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
3) 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeżnego,
4) 2 miesiące - licząc od dnia nabycia - w przypadku pozostałych zwierząt.

Zwolnione z podatku dochodowego są także dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.
Ustawodawca w art. 2 ust. 4 ustawy z 26.07.1991 r. stwierdził ponadto, że ilekroć w ustawie jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym.

Pozostałe przychody uzyskiwane przez rolników prowadzących jednocześnie pozarolniczą działalność gospodarczą podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, a podjęcie działalności może nastąpić po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców. Zgodnie z § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 475 ze zm.) rolnicy prowadzacy gospodarstwo rolne bez zatrudnienia w nim pracowników, członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz pracowników rolnych, wykonujacy działalność gospodarczą, osobiście lub z udziałem członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, jeżeli łączny przychód z tej działalności gospodarczej nie przekracza 10.000 zł. w roku podatkowym, są obowiązani prowadzić księgę przeznaczoną dla tych rolników, w/g wzoru ustalonego w załączniku nr.2, w sposób określony w rozdziale 3.

Zgodnie zatem z postanowieniami powołanych powyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przedstawionym stanem faktycznym, działalność rolnicza nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Równocześnie ma Pan obowiązek prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów na zasadach ogólnych (wg § 2 ust. 1), ponieważ nie spełnia Pan warunków § 2 ust. 2 powołanego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ze względu na wysokość osiąganych przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj