Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NG/GV/443-67/2006/LŚ
z 5 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NG/GV/443-67/2006/LŚ
Data
2006.07.05



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
nagrody w konkursach
usługi reklamowe


Pytanie podatnika
Wnioskodawca zajmuje się świadczeniem usług reklamowych i promocyjnych. W ramach prowadzonej działalności Spółka organizuje różnego rodzaju imprezy, konkursy, loterie promocyjne, w trakcie których przekazuje podarunki, upominki i nagrody. Są to zarówno przedmioty o małej jak i o znacznej wartości np. samochody osobowe. Przedmioty te są nabywane przez Spółkę a następnie wręczane przez nią lub przez zleceniodawcę usługi. Zdarza się także, że to zleceniodawca usługi nabywa te przedmioty, a wnioskodawca jedynie dokonuje fizycznego ich wręczenia. W związku z powyższym podatnik zwraca się z zapytaniem dotyczącym opodatkowania opisanych czynności podatkiem od towarów i usług.Zdaniem wnioskodawcy nieodpłatne przekazanie, w ramach wykonywanych na zlecenie kontrahentów umów, nagród i wygranych nie będzie stanowiło odrębnego przedmiotu opodatkowania w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT. Przekazanie w/w przedmiotów stanowi bowiem realizację zawartej umowy ze zleceniodawcą i jest jednym z elementów odpłatnego świadczenia usługi przez Spółkę na rzecz swoich kontrahentów. Ponadto Spółka uważa, że samo fizyczne wręczenie nagrody, uprzednio nabytej przez zleceniodawcę usługi, nie będzie powodowała po stronie wnioskodawcy powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Wnioskodawca stoi także na stanowisku, że będzie miał na zasadach ogólnych, prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie nagród.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w wyżej wymienionym przepisie, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT). W myśl art. 7 ust. 1 pkt 2 przez dostawę towarów rozumie się także przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem w tym wszelkie przekazanie przez niego towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż Spółka świadczy usługi reklamowe i promocyjne, których istotnym elementem jest przekazywanie w imieniu usługodawcy nagród, nabytych uprzednio przez Spółkę lub przez usługodawcę. W przypadku nabycia nagrody przez Spółkę jej wartość jest uwzględniona przy świadczeniu usługi reklamowej dla zleceniodawcy. Zatem, należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania przepis art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT bowiem sam fakt wręczenia nabytej przez Spółkę nagrody nie stanowi w analizowanym przypadku oddzielnej dostawy towarów w rozumieniu przytoczonego wyżej przepisu. Wręczenie nagrody jest natomiast nierozerwalnie związane z usługą świadczoną przez wnioskodawcę na rzecz zlecającego usługę reklamową. Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług wskazanej czynności prowadziłoby do podwójnego opodatkowania towaru (nagrody), którego wartość została już uwzględniona w opodatkowaniu usługi świadczonej przez Spółkę. Jednocześnie zaznacza się, iż zgodnie z art. 86 ustawy o VAT, nabywając towary i usługi, stanowiące nagrody wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, wnioskodawca jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego z tytułu tych zakupów.

W przypadku, gdy to zleceniodawca usługi reklamowej nabywa nagrodę, która następnie jest fizycznie wręczana przez Spółkę, również nie można mówić o dokonaniu przez wnioskodawcę czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w rozumieniu powyższych przepisów a jedynie o czynności dokonanej w ramach świadczonej usługi przez wnioskodawcę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj