Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NUR2/443-157/06/ST
z 20 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NUR2/443-157/06/ST
Data
2006.07.20



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
stawki podatku
wysłodki


Pytanie podatnika
Czy wydanie plantatorowi należnych wysłodków w formie wysłodków pakowanych lub melasowanych za odpłatnością w wysokości różnicy cen między wysłodkami suchymi zwykłymi a wysłodkami lepszej jakości, stanowi sprzedaż wysłodków i w związku z tym powinno być opodatkowane stawką 7 % (zgodnie z klasyfikacja statystyczną i załącznikiem nr 3 do ustawy o VAT)?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka jest producentem cukru. Podczas produkcji cukru, w wyniku licznych procesów chemicznych, z masy buraczanej uzyskuje sie cukier. Po zakończeniu ekstrakcji cukru pozostaje pocięta i mokra masa buraczana, tzw. wysłodki. Stanowią one produkt uboczny powstający w procesie produkcji cukru, który może być wykorzystywany przez rolników przykładowo jako pasza dla zwierząt. Zgodnie z umowa kontraktacyjną , plantatorowi, który dostarczył buraki cukrowe do przerobu, spółka jest zobowiązana wydać wysłodki mokre lub suche odpowiadające masie dostarczonych buraków (wg odpowiednich przeliczników) bez dodatkowej odpłatności ze strony plantatora. Wynika to z faktu, iż z punktu widzenia umowy kontraktacji, plantator w całym procesie przerobu buraków pozostaje ich właścicielem w części uzgodnionej pomiędzy stronami. Wydanie wysłodków należnych stanowi jedynie zwrot towaru, który został Spółce powierzony w celu ekstrakcji cukru, lecz który nigdy nie stał sie jej własnością.

Do zwrotu wysłodków należnych zobowiązują producentów cukru wymogi Rozporządzenia Rady Wspólnoty Europejskiej Nr 1260/2001 z dnia 19 czerwca 2001r. w sprawie wspólnej organizacji rynków w sektorze cukru. Zgodnie z interpretacją organów skarbowych uzyskaną przez Spółkę (pismo Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego z dnia 02.12.2004r. sygn.: 1MUS-1471/NUR2/443-505/04/ST) wydanie wysłodków należnych, jako realizacji zobowiązania kontraktacyjnego, pozostaje poza zakresem opodatkowania VAT.

W ramach prowadzonej działalności Spółka dokonuje także sprzedaży wysłodków, które pozostaną po wydaniu wysłodków należnych na rzecz rolników. Sprzedaż wysłodków może być dokonywana na rzecz plantatora, który wyrazi chęć odbioru wysłodków ponad przysługującą mu - zgodnie z umowa kontraktacyjną - ilość lub też na rzecz innych rolników lub podmiotów trzecich, które nie są związane ze Spółką umowami kontraktacyjnymi.

Wysłodki będące przedmiotem wniosku zaklasyfikowane są następująco:

- wysłodki melasowane - symbol PKWiU 15.83.2 -00.31 - "Wysłodki suszone melasowane"

- wysłodki pakowane - symbol PKWiU 15.83.20-00.20 - "Wysłodki suszone zwykłe".

W odniesieniu do wysłodków pakowanych Spółka dodatkowo wyjaśnia, iz są to wysłodki suszone zwykłe zapakowane przez Spółkę w worki papierowe lub worki z polipropylenu, przez co ułatwionym staje się ich przechowywanie przez plantatorów. W związku z tym, że spółka ponosi dodatkowe koszty związane z zapakowaniem tych wysłodków suszonych, cena wysłodków suszonych zapakowanych jest wyższa niż cena wysłodków suszonych zwykłych luzem.Biorąc pod uwagę powyższe Spółka sprzedaż wysłodków, zgodnie z poz. 26 załącznika nr 3 do ustawy VAT, opodatkowuje wg stawki VAT 7%.Obecnie cena rynkowa wysłodków suchych wynosi 430zł/t. Na rynku dostępne są także wysłodki lepszej jakości - pakowane lub melasowane, których cena przewyższa cenę wysłodków suchych zwykłych i wynosi 480zł/t.

W praktyce zdarza się, że zamiast należnych na podstawie umowy kontraktacji, wysłodków suchych o wartości 430zł/t wydawane są plantatorowi wysłodki suche pakowane lub melasowane o wartości 480zł/t. W takiej sytuacji rolnik jest obowiązany do pokrycia różnicy w cenie wysłodków (w omawianym przykładzie zł/t). W części przypadków wydanie wysłodków lepszej jakości następuje na prośbę plantatora, w innych wynika z inicjatywy Spółki (np. w sytuacji, gdy na moment odbioru wysłodków należnych przez plantatora nie posiada ona ona wysłodków mokrych lub suszonych zwykłych). Należy przy tym podkreślić, iż umowa kontraktacji przewiduje, że to Spółka podejmuje ostateczna decyzję, jakiego typu wysłodki zostaną wydane jako należne. Wynika to z faktu, iż w pewnym zakresie Spółka sama wytwarza wysłodki pakowane i melasowane poprzez przerób wysłodków mokrych otrzymanych w procesie z ekstrakcji buraków. Jednakże mogą wystąpić sytuacje, gdy przetworzyła ona ilość wysłodków zbyt małą w porównaniu z zapotrzebowaniem ze strony plantatorów i wówczas w celu wydania wysłodków należnych lepszej jakości musi zakupić je od innych cukrowni. Dlatego tez decyzja o produkcji lub zakupie wysłodków o wyższej jakości należy do Spółki. Jeżeli już Spółka podejmuje się nabycia wysłodków, zakupy te są opodatkowane stawką VAT w wysokości 7% (tj. sprzedawca na fakturze wykazuje stawkę 7%, powołując się na brzmienie załącznika nr 3 do ustawy o VAT).Wydanie plantatorowi wysłodków należnych pakowanych lub melasowanych następuje na podstawie aneksu do umowy kontraktacyjnej zawieranego przez strony. W takiej sytuacji plantator pokrywa różnicę cenową między wysłodkami suchymi a suchymi pakowanymi lub melasowanymi - w wysokości 50zł/t. Wywiązując sie ze zobowiązania dostarczenia należnych wysłodków, w przypadku, gdy przedmiotem tej dostawy maja być wysłodki lepszej jakości, Spółka wydaje plantatorowi wysłodki zakupione na rynku, bądź wytworzone oraz zapakowane i melasowane w ramach prowadzonej przez siebie działalności.

Zdaniem Spółki wydanie plantatorowi należnych wysłodków w formie wysłodków pakowanych lub melasowanych za odpłatnością w wysokości różnicy cen między wysłodkami suchymi zwykłymi a wysłodkami lepszej jakości, stanowi sprzedaż wysłodków i w związku z tym powinno być opodatkowane stawką 7 % (zgodnie z klasyfikacja statystyczną i załącznikiem nr 3 do ustawy o VAT). Powyższe podejście jest prawidłowe zarówno w przypadku, gdy Spółka przekazuje plantatorowi wysłodki należne zapakowane lub zmelasowane przez nią samą w ramach prowadzonej działalności, jak i w przypadku, gdy w/w wysłodki zostały zakupione przez Spółkę od innych cukrowni.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast w myśl art. 7 ust. 1 przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.Stosownie do art. 7 ust. 2 cytowanej ustawy przez dostawę towarów o której mowa w art 5 ust.1pkt 1 rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;

2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowiznyjeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub części.

Jednocześnie z zapisu art 7 ust. 3 ustawy o VAT wynika, iż przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Z powyższych unormowań wynika, iż przekazanie wysłodków lepszej jakości podlega opodatkowaniu jako przekazanie towarów niespełniających kryteriów zaliczenia ich do w/w kategorii, jeżeli przy nabyciu tych towarów (wysłodków) podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących ich zakup.

W przypadku dostawy buraków cukrowych, w związku z nałożeniem na Spółkę obowiązku zwrotu wysłodków, nie dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem w postaci wysłodków przez Spółkę jak właściciel a co za tym idzie nie stanowią one własności przedsiębiorstwa. W pismie nr: 1MUS-1471/NUR2/443-505/04/ST z dnia 02.12.2004r. Naczelnik Urzędu stwierdził, że jeśli podatnik dokonuje bezpłatnego, obligatoryjnego zwrotu plantatorom wysłodków buraczanych, za które przy zakupie buraków nie dokonał płatności, gdyż zgodnie z zawartą umową kontraktacyjną wynagrodzenie plantatora uzależnione jest od procentowej zawartości cukru w dostarczonej masie, zwrot ten nie podlega opodatkowaniu, gdyż nie stanowi on dostawy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Zgodnie z art. 29 ust. 1 w/w ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Biorąc pod uwagę powyższe, w przypadku wydania plantatorowi w ramach zawartej z nim umowy kontraktacji należnych wysłodków w formie wysłodków pakowanych lub melasowanych za odpłatnością w wysokości różnicy cen między wysłodkami suchymi zwykłymi a wysłodkami lepszej jakości, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega kwota jaką plantator musi dopłacić za wysłodki lepszej jakości, pomniejszona o podatek należny, niezależnie od tego, czy wysłodki te zostały przez Spółkę wyprodukowane w ramach prowadzonej działalności, czy też zakupione od innych cukrowni.

Stosownie do art. 41 ust. 2 ustawy o VAT dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W związku z tym, iż przedmiotowe zapytanie dotyczy towarów zaklasyfikowanych w grupie PKWiU 15.83.2 -00.31 (wysłodki suszone melasowane) oraz PKWiU 15.83.20-00.20 (wysłodki suszone zwykłe), które zostało wymienione w załączniku nr 3 pod poz. 26, Spółka dla dostawy w/w wysłodków buraczanych winna stosować stawkę VAT 7%.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj