Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-492/2005/JJ
z 9 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-492/2005/JJ
Data
2005.09.09



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
nieodpłatna dostawa towarów
nieodpłatne przekazanie rzeczy
obniżenie podatku należnego


Pytanie podatnika
Wnioskodawca uważa, że nieodpłatne przekazanie towarów (gablot, regałów) na zasadach opisanych powyżej nie podlega opodatkowaniu VAT, ponieważ nie powoduje przeniesienia prawa do rozporządzania wydanymi towarami jak właściciel.


W związku z wnioskiem Spółki z dnia 20.06.2005 r., (data wpływu do Urzędu 24.06.2005) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art.14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w przedmiocie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności polegającej na nieodpłatnym wydaniu gablot i regałów ekspozycyjnych,


postanawia


uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.


Uzasadnienie


Spółka zamierza nieodpłatnie wstawiać do placówek handlowych gabloty i regały oznaczone logo firmy w celu ekspozycji sprzedawanych towarów. Zgodnie z zawartymi umowami, odbiorcy mogą używać regałów tylko w celu ekspozycji towarów Spółki, nie mogą ich użyczać lub wynajmować osobom trzecim (z wyjątkiem swoich partnerów handlowych w celu eksponowania towarów Spółki), muszą je zwrócić na każde żądanie. Gabloty i regały cały czas pozostają własnością Spółki. Wnioskodawca uważa, że nieodpłatne przekazanie towarów (gablot, regałów) na zasadach opisanych powyżej nie podlega opodatkowaniu VAT, ponieważ nie powoduje przeniesienia prawa do rozporządzania wydanymi towarami jak właściciel.

Ustosunkowując się do stanowiska Strony, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Z kolei wg przepisu art. 7 ust. 2, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności: 1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników /.../; 2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

W przypadku nieodpłatnego przekazania towarów, ustawa nie przesądza, że czynność stanowi dostawę tylko, jeżeli powoduje przeniesienie prawa do rozporządzania wydanymi towarami jak właściciel. Dokonując analizy słownikowej definicji użytego w treści art. 7 ust. 2 wyrazu "przekazanie", należy jednak potwierdzić prawidłowość stanowiska Podatnika. Otóż "przekazywać" oznacza dawać coś komuś do dalszego dysponowania, z kolei "dysponować" to rozporządzać czymś wg własnego uznania. (Popularny słownik języka polskiego. Wydawnictwo Wilga, 2000 r.) Z powyższego zestawienia wynika, że pod pojęciem "przekazanie" należy rozumieć wydanie czegoś komuś do dalszego rozporządzania wg własnego uznania.

Mając na uwadze treść przytoczonych przepisów oraz znaczenie wyrazu "przekazanie", Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje, że nieodpłatne przekazanie towarów wyłącznie do używania zgodnie z umową, bez przeniesienia na odbiorcę prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, nie stanowi dostawy towarów podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Należy jednak zaznaczyć, że w podatku od towarów i usług obowiązuje zasada powszechności opodatkowania czynności wykonywanych w ramach działalności gospodarczej Podatnika. W przypadku fizycznego przekazania towaru innemu podmiotowi - i odstąpienia od opodatkowania tej czynności - udowodnienie rzeczywistego charakteru zdarzenia gospodarczego należy do Podatnika jako osoby wyciągającej korzystne dla siebie skutki prawne. Z opisu stanu faktycznego wynika, że Spółka posiada pisemne umowy (porozumienia) określające wzajemne prawa i obowiązki stron czynności.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj