Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu
PDI/415-09/MK/06
z 30 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415-09/MK/06
Data
2006.08.30



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
nauka języka
stawki podatku
wolny zawód
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy w przypadku wykonywania usług nauczania języka angielskiego na rzecz prywatnej szkoły językowej oraz przedszkoli Podatnik może płacić zryczałtowany podatek dochodowy wg. stawki 8,5%?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu Pani wniosku z 26 czerwca 2006 r. dotyczącego interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, w indywidualnej sprawie dotyczącej zastosowania stawki zryczałtowanego podatku dochodowego do przychodów uzyskanych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej polegającej na nauczaniu językow obcych, stwierdza, iż stanowisko Pani jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N IE

W myśl art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) stosownie do swojej właściwości Naczelnik Urzędu Skarbowego na wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Pismem z dnia 26 czerwca 2006 r. wystąpiła Pani o interpretację przepisów podatkowych. Ponieważ wniosek nie zawierał własnego stanowiska w sprawie, będącej przedmiotem wniesionego zapytania , pismem z dnia 11 lipca 2006 r. zwrócono się do Pani o uzupełnienie tychże braków formalnych.

Wypełniając dyspozycje art. 14a § 2 powołanej ustawy, w piśmie z dnia 26 lipca 2006r. przedstawiła Pani stan faktyczny sprawy oraz własne stanowisko w sprawie. Wskazała, iż zamierza opodatkować swoją działalność gospodarczą polegająca na wykonywaniu usług nauczania języka angielskiego na rzecz prywatnej szkoły językowej oraz przedszkoli zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Pani zapytanie dotyczy prawidłowości postępowania.Pani zdaniem obowiązujące przepisy podatkowe dopuszczają możliwość wyboru formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.Ustosunkowując się do wniesionego zapytania Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 6 ust.1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2000 r. Nr. 144, poz. 930 ze zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej, osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych zwanych dalej "spółką".Z opodatkowania w tej formie wyłączono podatników, o których mowa w przepisach art. 8 ust. 1 powołanej ustawy.

Zgodnie z art. 8 ust 1 pkt. 3 lit.d zryczałtowanej formy opodatkowania nie stosuje się do podatników osiągających przychody z prowadzenia działalności w zakresie wolnych zawodów innych niż określone w art. 4 ust. 1 pkt 11.

W powołanych przepisach wskazano natomiast, że za wolny zawód uważa się pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście wyłącznie na rzecz osób fizycznych przez lekarzy, lekarzy stomatologów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki, tłumaczy oraz nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny, jeżeli działalność ta nie jest wykonywana na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej, z tym że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudnienia na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.

Z wniosku wynika, iż świadczy Pani usługi dla firm. Powoduje to niemożność uznania Pani działalności za wykonywanie wolnego zawodu w rozumieniu powołanych powyżej przepisów. Należy również zauważyć, że z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie mogą także korzystać podatnicy świadczący usługi wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Okolicznośc ta wynika z zapisu art. 8 ust. 1 pkt. 3 lit e w/w ustawy.

W załączniku nr 2 pod pozycją 25 wskazano, iż z opodatkowania w tej formie wyłączono podatników świadczących usługi zakwalifikowane wg Polskiej Klasyfikacji Działalności do sekcji M - tj. usługi w zakresie edukacji. Jednocześnie zastrzeżono, że wyłączenie nie dotyczy usług związanych z prowadzeniem przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, w tym specjalnych ( w zakresie dotyczącym wyłącznie przygotowania dzieci do nauki w szkole) jak również pozarolniczej działalności gospodarczej świadczonej w ramach wolnych zawodów.Jak już powyżej nadmieniono, prowadzona przez Panią działalność gospodarcza nie ma charakteru działalności prowadzonej w ramach wolnego zawodu. Natomiast bezspornym jest, iż działalność ta ma charakter działalności edukacyjnej, co potwierdza także nadany Pani numer PKD , tj. 80.42.A

Z powołanego powyżej stanu faktycznego oraz prawnego wynika zatem , iż nie jest Pani uprawniona do opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług nauki języków obcych na podstawie umów zawartych z prywatną szkołą językową oraz przedszkolamiZatem stanowisko Pani przedstawione we wniosku należy uznać za nieprawidłowe. Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Pani , wiąże ona natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na podjęte w przedmiotowej sprawie postanowienie - stosownie do przepisu art. 14a § 4, w związku z art. 236 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu.W myśl art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj