Interpretacja Izby Skarbowej w Olsztynie
PBD/4218-005-4/06
z 28 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBD/4218-005-4/06
Data
2006.07.28



Autor
Izba Skarbowa w Olsztynie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Faktury

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
spółdzielnie mieszkaniowe
tytuł prawny
ulga remontowa


Pytanie podatnika
- dotyczy możliwości odliczenia w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej kosztów docieplenia budynku znajdującego się w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej.


Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie, działając na podstawie art. 14b § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 26 kwietnia 2006 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie z dnia 19 kwietnia 2006 r., znak: US.VI/I-415-45-VI/06 w sprawie stwierdzenia, iż stanowisko zawarte we wniosku z dnia 13 lutego 2006 roku jest nieprawidłowe,

- odmawia zmiany przedmiotowego postanowienia.

Zaskarżonym postanowieniem organ pierwszej instancji udzielił pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, nie podzielając poglądu Strony, w zakresie możliwości odliczenia w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej kosztów docieplenia budynku znajdującego się w zasobach Olsztyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W uzasadnieniu organ przywołał brzmienie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 27a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stwierdził, iż z uwagi na fakt, że Stronie przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, to posiada ona tytuł prawny tylko do zajmowanego lokalu mieszkalnego, podczas gdy prace modernizacyjne objęły cały budynek (zgodnie z wystawioną fakturą), którego właścicielem jest Spółdzielnia Mieszkaniowa. Stąd wystawiona dla Strony faktura, stosownie do art. 27a ust. 6 pkt 1 ustawy nie uprawnia do skorzystania z odliczeń w ramach tzw. ulgi remontowo-modernizacyjnej.

W złożonym zażaleniu Strona wskazuje, iż nie zgadza się z przedstawionym przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie stanowiskiem. Podkreśla, iż podstawą odliczenia wydatków na remont lub modernizację jest imienna faktura VAT i tak powinno być w odniesieniu do wszystkich obywateli. W dalszej części podnosi, iż jedynie Olsztyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa obciąża kosztami docieplenia lokatorów. W innych spółdzielniach członkowie częściowo pokrywają docieplenie budynku z funduszu remontowego, a częściowo z dotacji. Strona stwierdza, iż powinna korzystać z ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych, skoro ponosi całkowity koszt docieplenia budynku. Ponadto uważa, iż interpretacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie nie zapewnia równych praw dla wszystkich obywateli.

Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie, rozpatrując przedmiotowe zażalenie, stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 z późn. zm.) wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 w/w ustawy, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.

W myśl natomiast art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację -zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Stosownie zaś do postanowień art. 27a ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wysokość wydatków poniesionych na remont i modernizację ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, tj. na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - na podstawie dowodu tej wpłaty.

Z brzmienia powyższych przepisów wynika, iż warunkiem niezbędnym do skorzystania z ulgi remontowo-modernizacyjnej jest posiadanie tytułu prawnego do lokalu lub budynku mieszkalnego oraz wskazanego w ustawie dokumentu potwierdzającego poniesienie wydatków na remont i modernizację.

W przedmiotowej sprawie bezspornym jest fakt, iż Strona posiada tytuł prawny do lokalu mieszkalnego w postaci spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr 11 w budynku nr 15 przy ulicy Gałczyńskiego w Olsztynie. Powyższe potwierdza akt notarialny z dnia 23 listopada 1995 roku za Repertorium A Nr 3839/1995. stanowiący umowę zamiany. Kwestią sporną pozostaje natomiast okoliczność, czy w/w tytuł prawny stanowi podstawę do odliczenia przez Stronę w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej wydatku poniesionego na modernizację budynku poprzez wykonanie jego docieplenia.

Rozstrzygnięcie powyższej kwestii wymaga odwołania do postanowień ustawy z dnia 15 grudnia 2000 roku o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j z 2003 r. Dz. U. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.). W myśl art. 171 ust. 1 przez umowę o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu spółdzielnia zobowiązuje się oddać członkowi lokal do używania, a członek zobowiązuje się wnieść wkład budowlany oraz uiszczać opłaty określone w ustawie i w statucie spółdzielni. Zgodnie natomiast z ust. 2 w/w przepisu spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu może być ustanowione w budynku stanowiącym własność lub współwłasność spółdzielni.

Powyższe jednoznacznie wskazuje, iż tytuł prawny w postaci spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, jest tytułem prawnym wyłącznie do konkretnego lokalu mieszkalnego, a nie do całego budynku mieszkalnego. Zatem Strona dysponując w/opisanym tytułem prawnym do lokalu mieszkalnego, ma prawo do skorzystania z ulgi z tytułu remontu i modernizacji tego lokalu mieszkalnego oraz z tytułu wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy. Przedmiotowy tytuł prawny nie daje jednak podstawy do odliczenia w ramach ulgi wydatków poniesionych na remont budynku mieszkalnego.

W niniejszej sprawie Strona poniosła wydatek związany z modernizacją budynku mieszkalnego, co potwierdza załączona do akt sprawy faktura VAT nr GK 550213, z dnia 31 maja 2005 roku, wystawiona przez Olsztyńską Spółdzielnię Mieszkaniową. Tym samym Strona nie może odliczyć w ramach ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego wydatku poniesionego na modernizację budynku-polegającą na jego dociepleniu, gdyż, jak już powyżej wykazano, Strona dysponuje jedynie tytułem prawnym do lokalu mieszkalnego, a nie do modernizowanego budynku, którego właścicielem jest Olsztyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa.Mając zatem na uwadze powyższe, Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie orzekł jak w sentencji.Decyzja niniejsza jest ostateczna. Może być jednak zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1. Skargę wnosi się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, w terminie 30 dni od daty doręczenia niniejszej decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj