Interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Pile
P1-P-443-0004/06/Z
z 25 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P1-P-443-0004/06/Z
Data
2006.08.25



Autor
Izba Skarbowa w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Pile


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
garaż
lokal mieszkalny
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować przy sprzedaży samodzielnego lokalu mieszkalnego wraz z garażem jako pomieszczeniem przynależnym, usytuowanym w:
-przyziemiu nowo wybudowanego budynku wielorodzinnego,
-kompleksie wolnostojącym poza budynkiem wielorodzinnym, ale wybudowanym w granicach nieruchomości gruntowej, w którym to budynku wyodrębniny będzie lokal mieszkalny?


DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu po rozpatrzeniu zażalenia na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Czarnkowie z dnia 31.05.2006r. nr NP-443/3/06 odmawia zmiany spornego postanowienia.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 20.03.2006r. Przedsiębiorstwo zwróciło się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Czarnkowie o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka dokonuje sprzedaży samodzielnego lokalu mieszkalnego wraz z garażem jako pomieszczeniem przynależnym.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie Spółka stwierdziła, że garaż nie stanowi samodzielnego lokalu w budynku mieszkalnym wielorodzinnym więc nie może być również przedmiotem odrębnej sprzedaży. W związku z powyższym w obu przypadkach sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z garażem należy zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 7%, zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Odnosząc się do powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Czarnkowie postanowieniem z dnia 31.05.2006r. nr NP-443/3/06 uznał przedstawione stanowisko:
- za prawidłowe w zakresie dotyczącym opodatkowania stawką 7% sprzedaży garażu wraz z lokalem mieszkalnym, mieszczącego się w części piwnicznej budynku mieszkalnego,
- za nieprawidłowe w zakresie dotyczącym opodatkowania stawką 7% sprzedaży garażu, usytuowanego w kompleksie wolnostojącym poza budynkiem wielorodzinnym.
W uzasadnieniu postanowienia wskazano, że zgodnie z art.146 ust.1 pkt 2 lit. b) ustawy o podatku od towarów i usług w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskie do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Pojęcie lokalu w odróżnieniu od lokalu mieszkalnego definiuje ustawa z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali (Dz. U. nr 80, poz. 903 z późn. zm.). Zgodnie z art. 2 ust. 2 tej ustawy lokalem o innym przeznaczeniu jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi wykorzystywane są zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne. Ustawa ta definiuje również pojęcie pomieszczenia przynależnego jako części składowej lokalu użytkowego lub mieszkalnego, wymieniając wśród takich pomieszczeń garaże. W świetle cyt. przepisów garaże znajdujące się w części piwnicznej budynku mieszkalnego są lokalami użytkowymi, gdy przynależą do lokali o innym przeznaczeniu niż lokale mieszkalne. Lokalami użytkowymi nie będą natomiast garaże przynależne do lokali mieszkalnych.
W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, że sprzedaż garażu wraz z lokalem mieszkalnym, jako jednej nieruchomości, opodatkowana jest stawką 7%. Natomiast sprzedaż garażu mieszczącego się w części piwnicznej budynku mieszkalnego nie przynależącego ani do lokalu mieszkalnego ani do lokalu użytkowego opodatkowana jest według stawki podstawowej. Według stawki 22% opodatkowana również będzie sprzedaż garażu (PKOB 1242), usytuowanego w kompleksie wolnostojącym poza budynkiem wielorodzinnym, do której nie ma zastosowania przepis art. 146 ust. 1 pkt 2) lit. b) ustawy o podatku od towarów i usług.

Na postanowienie z dnia 31.05.2006r. nr NP-443/3/06 Spółka złożyła zażalenie wnosząc o zmianę w części drugiej postanowienia i orzeczenie, iż ma prawo do opodatkowania stawką 7% sprzedaży samodzielnego lokalu mieszkalnego, w skład którego wchodzi między innymi garaż jako pomieszczenie przynależne, który usytuowany będzie w kompleksie wolnostojącym poza budynkiem wielorodzinnym. Spółka wskazała, że zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy o własności lokali do lokalu mogą przynależeć jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej "pomieszczeniami przynależnymi". Zdaniem wnioskodawcy w przedstawionym przypadku garaż nie będzie stanowił samodzielnego lokalu, więc nie może być również przedmiotem odrębnej sprzedaży. Przedmiotem sprzedaży będzie część obiektu budownictwa mieszkalnego (lokal mieszkalny stanowiący nierozerwalną całość z pomieszczeniami przynależnymi, m. in. z garażem) opodatkowana stawką 7%, na podstawie przepisu art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o podatku od towarów i usług.

Po rozpatrzeniu zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu wyjaśnia:
Zgodnie z art.146 ust.1 pkt 2 lit. b) ustawy o podatku od towarów i usług w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskie do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego, w myśl art. 2 pkt 12) cyt. ustawy, rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania (...). Dyrektor Izby Skarbowej nie podziela stanowiska Spółki, że przy sprzedaży garażu wraz z lokalem mieszkalnym, usytuowanego w kompleksie wolnostojącym poza budynkiem wielorodzinnym zastosowanie ma stawka podatku VAT w wysokości 7%, na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o podatku od towarów i usług.
Dyrektor Izby Skarbowej wyjaśnia, że zgodnie z zasadami klasyfikowania obiektów budowlanych, zawartymi w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, za jednostkę klasyfikacyjną przyjmuje się zwykle pojedynczy obiekt budowlany (np. budynek, drogę, linie przesyłowe itp.). W przypadku kompleksowych obiektów budowlanych, składających się z kilku budynków, każdy budynek powinien być klasyfikowany jako samodzielna jednostka. W niektórych przypadkach, to znaczy gdy nie ma szczegółowych informacji na temat klasyfikowanego kompleksu, jednostkę klasyfikacyjną stanowi nieruchomość rozpatrywana jako kompleks obiektów budowlanych - co jednak nie ma miejsca w rozpatrywanej sytuacji.
W związku z powyższym Dyrektor Izby Skarbowej stwierdza, że przy sprzedaży garażu należy zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 22 %, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Należy bowiem mieć na uwadze, iż garaże jako obiekty budowlane zostały sklasyfikowanego w klasie PKOB 1242 (grupa 124 - Budynki transportu i łączności, dział 12 - Budynki niemieszkalne), do której nie ma zastosowania przepis art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b) cyt. ustawy.
Mimo więc, iż formalnie przedmiotem sprzedaży jest lokal mieszkalny wraz z garażem, to w zakresie skutków podatkowych garaż ten winien być traktowany jako odrębny towar w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług i podlegać opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Biorąc powyższe pod uwagę Dyrektor Izby Skarbowej uznaje za prawidłowe stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego, dotyczące opodatkowania stawką 22 % sprzedaży garażu, wybudowanego w kompleksie wolnostojącym poza budynkiem mieszkalnym wielorodzinnym.

Dyrektor Izby Skarbowej podziela również stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego, dotyczące opodatkowania stawką 7 % sprzedaży garażu - wraz z lokalem mieszkalnym - mieszczącego się w przyziemiu budynku mieszkalnego.

W związku z powyższym orzeczono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja prawa podatkowego została wydana w oparciu o przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny oraz obowiązujący w dniu jej wydania stan prawny.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj