Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NL/LF/II/415/4111-132a/05/MK
z 10 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NL/LF/II/415/4111-132a/05/MK
Data
2006.02.10



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
delegacja służbowa
diety
koszty przejazdu
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Jeśli pracodawca w ramach delegacji pokrywa koszty przejazdu, noclegu, diety i inne koszty poniesione przez ankietera, czy w tej sytuacji do umów zleceń stosuje się 20-sto procentowy koszt uzysku?


P O S T A N O W I E N I E


Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów działając na podstawie art.216 w związku z art.14a §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniesionego w dniu 10.11.2005r.r. wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej zwolnień przedmiotowych oraz kosztów uzyskania przychodu, przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.


p o s t a n a w i a


uznać Państwa stanowisko za nieprawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


1. Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący:
Instytut w ramach badań statystycznych na zlecenie Ministerstwa Gospodarki i Pracy przeprowadza badania ankietowe na przejściach granicznych. W tym celu zatrudniają na umowę zlecenie osoby nie będące pracownikami Instytutu. Osoby te w ramach delegacji otrzymują z Instytutu zwrot kosztów dojazdów, noclegów oraz diety (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 czerwca 1998r. Dz.U. Nr 69, poz. 454 ze zm.). Koszty delegacji ankieterów zazwyczaj nie są udokumentowane (brak faktur za noclegi, do delegacji nie są dołączone bilety za przejazdy PKP lub PKS). W takiej sytuacji zwrot poniesionych kosztów delegacji rozlicza się ryczałtowo (31,00zł za nocleg) przejazdy zaś rozlicza się wg cennika PKP lub PKS.

2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:Instytut w ramach delegacji pokrywa z własnych środków wszystkie koszty związane z podróżą zleceniobiorcy, zwrot tych kosztów uznaje za koszt uzyskania przychodów u zleceniodawcy. Nie stosuje kosztu uzysku z tytułu umów zleceń 20%, lecz uznaje koszty delegacji osób nie będących pracownikami Instytutu za koszt uzyskania przychodów Instytutu.

3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.Stosownie do treści przepisu art.22 ust.9 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym w 2005r. - koszty uzyskania niektórych przychodów określa się: z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4, 6 i 8 (a zatem również przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od: a) osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej), - w wysokości 20% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód. Jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania normy procentowej określonej w ust. 9 pkt 1-4, koszty uzyskania przyjmuje się w wysokości kosztów faktycznie poniesionych. Ponadto przepis art.41 ust.1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie reguluje odpowiedzialność pracodawcy stwierdzając, iż osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b).Z powyższego wynika, iż z zawartych umów zleceń z osobami niebędącymi pracownikami Instytutu od wynagrodzeń wypłacanych za wykonaną pracę z wyłączeniem diet i innych należności za czas podróży, które podlegają zwolnieniu przedmiotowemu należy zastosować 20% koszty uzyskania przychodu.
W świetle powyższego organ podatkowy uznał Państwa stanowisko w sprawie za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj