Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I USB I-2/415-52/06
z 13 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I USB I-2/415-52/06
Data
2006.07.13



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
Fundusz Pracy
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
refundacja
rozpoczęcie działalności gospodarczej
wydatek
zakup towarów


Pytanie podatnika
Podatnik podpisał umowę z Powiatowym Urzędem Pracy w X o jednorazowe przyznanie z Funduszu Pracy środków na rozpoczęcie działąlności gospodarczej. Na podstawie ww. umowy zobowiązał się do wykorzystania przyznanych środków przed datą rozpoczęcia działąlności gospodarczej, tj. przed dniem 22.04.2006 r. Do tego czasu Wnioskodawca dopełnił wszystkich czynności względem organu podatkowego tzn. złożył zgłoszenie aktualizacyjne NIP-1 i zawiadomił naczelnika tutejszego organu podatkowego o zaprowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
W okresie od 27.03.2006 r. do 21.04.2006 r. podatnik dokonał zakupu:
a) towarów handlowych, ujętych w remanencie początkowym sporządzonym na dzień rozpoczęcia działąlności gospodarczej,
b)składników wyposażenia, które Podatnik wykorzytuje w działalności gospodarczej,
c)materiałów zużytych w związku z przygotowaniem lokalu do rozpoczęcia działalności gospodarczej takich jak: wkręty, kołki rozporowe, emalia do malowania, materiały do namalowania szyldu na elewacji budynku. Wszystkie wydatki udokumentowane są fakturami VAT.
W powyższym stanie faktycznym Wnioskodawca pyta, czy poniesione wydatki związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie:

  • art. 14a § 1 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • art. 21 ust. 1 pkt 121, art. 23 ust. 1 pkt 56 w związku z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)

uznaje za prawidłowe stanowisko Pana z dnia 10.05.2006 r. w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z zakupem towarów handlowych i składników wyposażenia sfinansowanych ze środków przyznanych przez Urząd Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Pismem z dnia 10.05.2006 r. (uzupełnionym w dniu 07.06.2006 r., 19.06.2006 r. i 26.06.2006 r.) wystąpił Pan do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem o interpretację przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wątpliwości interpretacyjne powstały na tle następującego stanu faktycznego.

W dniu 23.03.2006 r. podpisał Pan z Powiatowym Urzędem Pracy nr 2 w Łodzi umowę o nr .../2006 r., znak .../140/MG/06 o przyznanie z Funduszu Pracy jednorazowo środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Na podstawie § 3 umowy zobowiązał się Pan do wykorzystania przyznanych środków przed datą rozpoczęcia działalności gospodarczej, tj. przed dniem 22.04.2006 r. Jak zostało zaznaczone we wniosku, dopełnił Pan wszystkich formalności względem tutejszego urzędu tzn. złożył zgłoszenie aktualizacyjne NIP-1 i zawiadomił naczelnika tutejszego organu podatkowego o zaprowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów.Z wniosku wynika ponadto, że w okresie od 27.03.2006 r. do 21.04.2006 r. dokonał Pan zakupu:

  • towarów handlowych, które zostały ujęte w remanencie początkowym sporządzonym na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej,
  • składników wyposażenia, których używa Pan w działalności gospodarczej,
  • materiałów zużytych w związku z przygotowaniem lokalu do rozpoczęcia działalności gospodarczej takich jak: wkręty, kołki rozporowe, emalia do malowania, materiały do namalowania szyldu na elewacji budynku.

Wszystkie wydatki udokumentowane są fakturami VAT.Stoi Pan na stanowisku, że wymienione wydatki poniesione w związku z rozpoczęciem działalności gospodarczej mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednorazowe środki przyznane bezrobotnemu na podjęcie działalności o których mowa w art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20.04.2004 r.o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2004 r. Nr 99, poz. 1001 ze zm.) wolne są od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Punktem wyjścia dla rozstrzygnięcia przedmiotowej kwestii jest art. 22 ust. 1 ww. ustawy. W myśl powołanego przepisu kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu jego osiągnięcia z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Zatem za koszt uzyskania przychodu może zostać uznany tylko taki wydatek, który:

  • pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym lub gospodarczym ze źródłem przychodu i
  • nie został wymieniony przez ustawodawcę w art. 23 wspomnianej ustawy.

Przepis art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy stanowi, że nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów) o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46, 47a, 47c, 47d, 116 i 122.

Ustawodawca nie wymienia wśród kosztów nieuznanych za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów) o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stąd wydatki o których mowa w Pana piśmie na podjęcie działalności gospodarczej sfinansowane ze środków Funduszu Pracy wypłaconych przez Urząd Pracy mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.Z powyższych względów postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy przedstawionego przez Pana stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego przez Pana zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj