Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NL/LF/II/415/4111-146/05/MK
z 3 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NL/LF/II/415/4111-146/05/MK
Data
2006.03.03



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
kodeks pracy
odszkodowania
zwolnienia podatkowe
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy odszkodowanie otrzymane na podstawie art. 55 § 1 Kodeksu pracy od byłego pracodawcy w związku z rozwiązaniem umowy o pracę z przyczyn wynikających z nie wywiązywania się pracodawcy z podstawowych obowiązków powinno być opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


P O S T A N O W I E N I E


Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów działając na podstawie art. 216 w związku z art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniesionego w dniu 28.12.2005r.r. wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej zwolnienia przedmiotowego, przewidzianego w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzupełnionego w dniu 11.01.2006r. na wezwanie urzędu


p o s t a n a w i a


uznać Pani stanowisko za prawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


1. Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący:
W grudniu 2003r. rozwiązała Pani umowę o pracę na podstawie art.55 §1¹ Kodeksu pracy ze Spółką, w której była Pani zatrudniona. Rozwiązanie umowy związane było z nie wywiązaniem się pracodawcy z podstawowych obowiązków, tj. nie wypłacaniem wynagrodzenia za pracę przez okres kilku miesięcy. Tytułem rozwiązania umowy o pracę na mocy powyższego przepisu nabyła Pani prawo do odszkodowania. Pracodawca wystawiając Pani świadectwo pracy wyszczególnił zaległości w wypłatach, umieścił też kwotę nie wypłaconego odszkodowania. Powyższe odszkodowanie nie było sprawą sporną między Panią a Spółką , nie było ono jednak wypłacone w chwili rozwiązania umowy o pracę z uwagi na brak środków płatniczych. W lipcu 2004r. zostało Pani wypłacone odszkodowanie, od którego płatnik potrącił podatek dochodowy od osób fizycznych. Dochód z tego tytułu jak i podatek został uwzględniony w Pani rozliczeniu podatkowym za 2004r.

2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:
Odszkodowanie, które zostało wypłacone winno być wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ wyłączeniu ze zwolnienia zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. a stosuje się tylko do odpraw i odszkodowań wynikających z art. 56 Kodeksu pracy, wyłączenia zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 3 lit.b-g także nie mają zastosowania w moim przypadku - nabycie prawa do odszkodowania nastąpiło na podstawie art. 55 § 1¹ Kodeksu pracy. W związku z powyższym uważam, iż odszkodowanie, które otrzymałam winno być wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wysokość przedmiotowego odszkodowania wynika wprost z art. 55 §1¹ Kodeksu pracy, zatem podstawowy wymóg skorzystania ze zwolnienia został spełniony. Przedmiotowe odszkodowanie zgodnie z w/w przepisem Kodeksu pracy jest odszkodowaniem z tytułu dopuszczenia się przez pracodawcę ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika, wobec czego brak jest podstaw aby uznać, iż jest to odszkodowanie z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę, które jest regulowane art. 56 Kodeksu pracy, a z kolei wyłączone ze zwolnień przedmiotowych na mocy art. 21 ust. 1 pkt 3 lit.a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dalej, rozważając wyłączenia ze zwolnień przedmiotowych przewidzianych w art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. b-g, można stwierdzić z całą pewnością, iż nie mają zastosowania do opisanego przez Panią stanu faktycznego związanego z wypłatą odszkodowania.
Reasumując, przedmiotowe odszkodowanie będzie korzystać ze zwolnienia zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem płatnik niesłusznie dokonał poboru zaliczki na podatek dochodowy od wypłaconego odszkodowania.
W świetle powyższego organ podatkowy uznał Pani stanowisko w sprawie za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj