Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-498/05/IS
z 13 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-498/05/IS
Data
2005.09.13



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów


Słowa kluczowe
kurs waluty
nabycie wewnątrzwspólnotowe
podstawa opodatkowania
powstanie obowiązku podatkowego


Pytanie podatnika
Czy wartość usługi transportowej powinna zwiększyć podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w rozliczenu za miesiąc, w którym miało miejsce nabycie towaru?
Jaki kurs należy przyjąć do przeliczenia wartości faktury za transport na walutę polską?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art.14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem Spółki z dnia 10.06.2005 r. (data wpływu 15.06.2005 r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego, w części dotyczącej pytania pierwszego, postanawia uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego (pytanie pierwsze) wynika, że Spółka nabyła towar od kontrahenta niemieckiego w marcu 2005 r. (faktura z dnia 14.03.2005 r.). Następnie w dniu 27.04.2005 r. dostawca wystawił dodatkowo fakturę za transport tego towaru. Zdaniem Podatnika wartość usługi transportowej powinna zwiększyć podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w rozliczeniu za miesiąc, w którym miało miejsce nabycie towaru tj. w rozliczeniu za marzec 2005 r. Do przeliczenia wartości faktury za usługę transportową na walutę polską należy przyjąć średni kurs NBP z dnia powstania obowiązku podatkowego.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) o podatku od towarów i usług (dalej ustawa) obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru, jednakże gdy przed tym terminem, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę to - zgodnie z ust. 6 art. 20 ustawy - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. W wyżej wspomnianej sytuacji obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów powstał zatem dokładnie 14.03.2005 r.

Stosownie do art. 31 ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Na podstawie pkt 2 ust. 2 art. 31 ustawy do podstawy opodatkowania dolicza się również wydatki dodatkowe, takie m. in. jak koszty transportu, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Koszty transportu, którymi Wnioskodawca został obciążony przez dostawcę niemieckiego powinny zatem zostać uwzględnione w podstawie opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w miesiącu marcu.

W związku z powyższym w sytuacji, w której Spółka dokonała wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i została obciążona przez dostawcę towarów kosztami transportu zastosowanie znajdzie wyżej przytoczony przepis. Podstawa opodatkowania powinna zostać powiększona o koszty transportu w miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Natomiast do przeliczenia wartości przedmiotowej faktury transportowej należy zastosować wyliczony i ogłoszony przez NBP bieżący kurs średni waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów tj. 14.03.2005 r. - dzień wystawienia faktury za towar przez niemieckiego dostawcę (§ 37 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zm.) w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług).

Z tych też względów Naczelnik Urzędu Skarbowego postanowił jak na wstępie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj