Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-501/05/IS
z 13 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-501/05/IS
Data
2005.09.13



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
błąd
dostawa towarów
dostawa wewnątrzwspólnotowa
korekta podatku
kurs waluty
podstawa opodatkowania


Pytanie podatnika
W jakim terminie należy dokonać korekty podatku należnego w przypadku dostawy krajowej i wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz po jakim kursie powinno nastąpić przeliczenie kwoty wykazanej w walucie obcej na fakturze dokumentującej wewnątrzwspólnotową dostawę towarów?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art.14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem Spółki z dnia 10.06.2005 r. (data wpływu 15.06.2005 r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego, w części dotyczącej pytania czwartego, postanawia uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego (pytanie czwarte) wynika, że Spółka w maju dokonała krajowej sprzedaży towaru oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W czerwcu na skutek pomyłki w cenie oraz ilości towaru wystawione zostały faktury korygujące: odpowiednio krajową oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą terminu dokonania korekty podatku należnego oraz kursu jaki należy zastosować w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Zdaniem Strony faktury korygujące błędne ceny lub błędne ilości towarów zarówno zwiększające jak i zmniejszające obrót należy ująć w miesiącu rozliczenia sprzedaży - w tym przypadku w maju. Analogicznie powinno być w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Zaś do przeliczenia wartości korekty na walutę polską w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej należy zastosować kurs z dnia wystawienia faktury dokumentującej przedmiotową transakcję.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:

Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) o podatku od towarów i usług (dalej ustawa) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Zgodnie z przepisem §17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź jakiejkolwiek innej pozycji faktury podatnik jest obowiązany do wystawienia faktury korygującej.

W dostawie krajowej w przypadku, gdy na skutek błędu w fakturze cena sprzedaży powinna ulec zwiększeniu - stosownie do §17 ust. 1 ww. rozporządzenia, Podatnik powinien wystawić fakturę korygującą i uwzględnić ją w miesiącu wystawienia faktury pierwotnej (w miesiącu powstania obowiązku podatkowego). Podobnie należy postąpić w przypadku stwierdzenia błędu zwiększającego cenę sprzedaży, mającego wpływ na pierwotne rozliczenie związane z dokonaną wewnątrzwspólnotową dostawą towarów. Powyższe uzasadnione jest tym, że w obu sytuacjach pierwotna faktura nieprawidłowo odzwierciedlała stan faktyczny, który istniał w miesiącu dokonania czynności opodatkowanych.

W przypadku zmniejszenia ceny sprzedaży w wyniku błędnych cen lub błędnych ilości towarów zastosowanie znajdzie §16 ust. 4 ww. rozporządzenia, który stanowi, iż w przypadku wystawienia faktury korygującej sprzedawca (wystawca faktury) jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej jest podstawą do ujęcia tej faktury w rejestrze sprzedaży i uprawnia do obniżenia podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał stosowne potwierdzenie (w przypadku zaś podatników rozliczających się kwartalnie - w rozliczeniu za kwartał, w którym sprzedawca otrzymał potwierdzenie odbioru faktury korygującej). Obowiązek posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej nie dotyczy m. in. eksportu towarów i wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

W przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów gdy po wystawieniu faktury cena sprzedaży uległa zmniejszeniu na skutek stwierdzenia błędu (np. pomyłka w cenie lub w innej pozycji faktury), podatnik będzie zobowiązany do wystawienia faktury korygującej oraz do korekty rozliczenia w miesiącu wystawienia faktury pierwotnej (miesiąc powstania obowiązku podatkowego), bowiem wartość dostawy została błędnie zadeklarowana, a po tym miesiącu nie wystąpiło żadne zdarzenie uzasadniające korektę w innym miesiącu niż miesiąc dokonania sprzedaży.

W kwestii kursu waluty Naczelnik Urzędu Skarbowego podziela stanowisko Podatnika, iż kwoty wyrażone w walucie obcej wykazane na fakturze korygującej zmniejszającej bądź zwiększającej cenę powinny zostać przeliczone na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego tj. w tym przypadku dzień wystawienia faktury VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów - stosownie do treści § 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zm.) w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał stanowisko Podatnika za nieprawidłowe z uwagi na odmienne od Wnioskodawcy zdanie w kwestii dokonywania korekty rozliczeń (w obrocie krajowym) w przypadku gdy powoduje to zmniejszenie podatku należnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj