Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WV/443/526/39/2006/GW
z 6 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WV/443/526/39/2006/GW
Data
2006.06.06



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów


Słowa kluczowe
Administracyjny Dokument Towarzyszący
akcyza
dostawa wewnątrzwspólnotowa
informacja podsumowująca
przekazanie nieodpłatne
przekazanie towarów
stawki podatku
Uproszczony Dokument Towarzyszący


Pytanie podatnika
Czy w przypadku, kiedy nabywcą towarów akcyzowych zharmonizowanych jest osoba prawna nie będąca podatnikiem podatku od wartości dodanej, podatnik również powinien posiadać dowody, o których mowa w art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług, aby zastosować stawkę podatku 0%. Jeśli tak, to czy jednym z trzech dowodów powinna być faktura wewnętrzna, wystawiana w przypadku przekazania towarów bez wynagrodzenia.
Czy taki rodzaj transakcji powinien być ujęty w Informacji Podsumowującej, jeżeli nabywca towarów akcyzowych zharmonizowanych nie będąc podatnikiem podatku od wartości dodanej nie posiada ważnego numeru identyfikacyjnego nadanego mu w państwie członkowskim, do którego dokonywana jest wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, towarów a w deklaracji VAT-7 będzie wykazana w Dziale C w polu 30.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r, Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami) po rozpatrzeniu wniosku , z dnia 07.03.2006r (data wpływu do tut. urzędu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji przepisów art. 7 ust. 2, art. 13 ust. 1 i 2, art. 42 ust. 1, 2, 3, 4 i 11, art. 97, art. 100 ust. 1 i art. 106 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami), Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.

UzasadnieniePodany we wniosku stan faktyczny jest następujący: Spółka dokonuje przekazania towarów bez wynagrodzenia do krajów Unii Europejskiej. Są to wyroby akcyzowe zharmonizowane. Zgodnie z art. 13 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług ust. 2 pkt 3 przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5 rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, również wtedy, gdy nabywcą jest osoba prawna nie będąca podatnikiem podatku od wartości dodanej, jeżeli przedmiotem dostawy są wyroby akcyzowe zharmonizowane, które zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym, są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy lub procedurą przemieszczenia wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą. Zgodnie z art. 42 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0% pod warunkiem, że przed złożeniem deklaracji podatnik posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Pytania Spółki: Czy w przypadku, kiedy nabywcą towarów akcyzowych zharmonizowanych jest osoba prawna nie będąca podatnikiem podatku od wartości dodanej, podatnik również powinien posiadać dowody, o których mowa w art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług, aby zastosować stawkę podatku 0%. Jeśli tak, to czy jednym z trzech dowodów powinna być faktura wewnętrzna, wystawiana w przypadku przekazania towarów bez wynagrodzenia. Czy taki rodzaj transakcji powinien być ujęty w Informacji Podsumowującej, jeżeli nabywca towarów akcyzowych zharmonizowanych nie będąc podatnikiem podatku od wartości dodanej nie posiada ważnego numeru identyfikacyjnego nadanego mu w państwie członkowskim, do którego dokonywana jest wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, towarów a w deklaracji VAT-7 będzie wykazana w Dziale C w polu 30.

Stanowisko Wnioskodawcy co do oceny tego stanu faktycznego: Zdaniem Spółki, w przypadku dostawy wyrobów akcyzowych zharmonizowanych do nabywcy, który jest osobą prawną nie będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej i nie posiada ważnego numeru identyfikacji podatkowej nadanego mu w kraju członkowskim, do którego dokonywana jest wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów można zastosować stawkę podatku 0% bez konieczności posiadania przed złożeniem deklaracji VAT-7 dokumentów, o których mowa w art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług, ponieważ wyroby akcyzowe zharmonizowane objęte są dodatkowymi procedurami podatkowymi, w których są wystawiane dokumenty towarzyszące przemieszczaniu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych pomiędzy krajami Wspólnoty Europejskiej takimi jak ADT i UDT. Dostawa powinna być ujęta w deklaracji VAT-7 w Dziale C w polu 30, natomiast nie wystąpi obowiązek wykazania opisanej dostawy w Informacji Podsumowującej.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

W świetle unormowania zawartego w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  • odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  • eksport towarów;
  • import towarów;
  • wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  • wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w treści art. 5 ust. 1 ustawy o VAT podatkowi od towarów i usług podlega dostawa towarów i świadczenie usług o charakterze odpłatnym, jednak ustawodawca określił przypadki, w których czynności nieodpłatnego przekazania towarów zarówno z czynnościami odpłatnymi, poddając je w ten sposób opodatkowaniu.

W myśl art. 7 ust. 1 w/w ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast w myśl ust. 2 art. 7 przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego, przedsiębiorstwem, w szczególności:

1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków i organów stanowiących osób prawnych, członków spółdzielni,

2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

W ust. 4 w/w artykułu określono, że przez prezenty o małej wartości, o których mowaw ust. 3, rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:1.o łącznej wartości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późń. zm.), jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;2.których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt. 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia lub jednostkowy koszt wytworzenia przekazanego towaru nie przekracza 5 zł. Stosownie do art. 13 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez wewnątrzawspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8. Zgodnie z art. 13 ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że nabywca towarów jest podatnikiem podatku od wartości dodanej lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, działającymi w takim charakterze na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, niewymienionymi w pkt 1 i 2, jeżeli przedmiotem dostawy są wyroby akcyzowe zharmonizowane, które, zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym, są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy lub procedurą przemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą; Na podstawie cytowanych przepisów stwierdzić należy, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega każda dostawa towarów, w tym również polegająca na nieodpłatnym przekazaniu przez podatnika towarów na cele związane, jak i inne nie związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, z wyłączeniem drukowanych materiałów reklamowych i promocyjnych oraz prezentów o małej wartości i próbek, o których mowa w art. 7 ust. 3 w/w ustawy dokonywana przez podatnika, o którym mowa w art. 13 ust. 6 ustawy na rzecz nabywcy o którym mowa w ust. 2 w/w artykułu, w wykonaniu której następuje wywóz towarów z terytorium kraju (Polski) na terytorium innego państwa członkowskiego Wspólnoty Europejskiej. W myśl art. 42 ust. 1 w/w ustawy wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%. pod warunkiem że:

1. podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzawspólnotych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;
2. podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Stosownie do ust. 2 pkt 1 cytowanego przepisu, warunki, o których mowa w ust. 1 pkt 1, uznaje się za spełnione również wówczas, gdy nie są spełnione wymagania w zakresie: nabywcy - w przypadkach, o których mowa w art. 13 ust. 2 pkt 3 i 4;

Zgodnie z art. 106 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15 są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę

dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Stosownie do art. 106 ust. 7 w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

W związku z tym, że nieodpłatne przekazanie towarów stanowi czynność określoną w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT , Spółka powinna udokumentować taką czynność fakturą wewnętrzną, zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Zgodnie z art. 42 ust. 3 dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2, są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:

  1. dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do

miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),

  1. kopia faktury,
  2. specyfika
  • z zastrzeżeniem ust. 4 i 5.

Stosownie do ust. 4 w/w artykułu w przypadku wywozu towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów bezpośrednio przez podatnika

dokonującego takiej dostawy lub przez jego nabywcę, przy użyciu własnego środka transportu podatnika lub nabywcy, podatnik oprócz dokumentów, o których mowa w ust. 3 pkt 2 i 3, powinien posiadać dokument zawierający co najmniej:

  1. imię i nazwisko lub nazwę oraz adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz nabywcy tych towarów;
  2. adres, pod który są przewożone towary, w przypadku gdy jest inny niż adres siedziby lub miejsca zamieszkania nabywcy;
  3. określenie towarów i ich ilości;
  4. potwierdzenie przyjęcia towarów przez nabywcę do miejsca, o którym mowa w pkt 1 lub 2, znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;
  5. rodzaj oraz numer rejestracyjny środka transportu, którym są wywożone towary, lub numer lotu - w przypadku gdy towary przewożone są środkami transportu lotniczego.

Stosownie do ust. 11 w/w artykułu w przypadku gdy dokumenty, o których mowa w ust. 3-5, nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju towarów, dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2, mogą być również inne dokumenty wskazujące, że nastąpiła dostawa wewnątrzwspólnotowa, w szczególności:

1)korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie;

2)dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu;

3)dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie, w takim przypadku inny - dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania;

4)dowód potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju

W odniesieniu do kwestii dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów akcyzowych zharmonizowanych, informuje się, że karta 3 administracyjnego dokumentu

towarzyszącego i uproszczonego dokumentu towarzyszącego, których wzory określono w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2004 r. w sprawie dokumentacji związanej z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych (Dz. U. Nr 81, poz. 744), zawierają rubryki określające wysyłającego , miejsce dostawy , oznaczenie liczby i rodzaju opakowań i opisu wyrobów (art. 42 ust. 3 pkt 3) potwierdzenie odbioru (art. 42 ust. 4 pkt 4) oraz szczegółowe dane dotyczące transportu (art. 42 ust. 3 pkt 1) .

W świetle powyższego należy stwierdzić, że karta 3 administracyjnego dokumentu towarzyszącego i uproszczonego dokumentu towarzyszącego, wraz z wystawioną przez Spółkę fakturą wewnętrzną potwierdzać będzie dokonanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i po spełnieniu pozostałych warunków daje Spółce prawo do opodatkowania dostaw wewnątrzwspólnotowych wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w/g stawki VAT 0%.

Zgodnie z objaśnieniami do deklaracji dla podatku od towarów i usług zawartych w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dn. 19 września 2005r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 185, poz. 1545) które weszło w życie z dniem 4 października 2005r. wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 13 ustawy, jeżeli podatnik zgłosił zamiar dokonywania wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów i został zarejestrowany jako podatnik VAT-UE zgodnie z art. 97 ustawy - wykazuje w części "C" deklaracji VAT-7 w rubryce 30 "wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów".

Jednocześnie zgodnie z art. 100 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, zarejestrowani jako podatnicy VAT-UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym informacje podsumowujące o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów i wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tyt.:

1.wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów - w przypadku informacji podsumowujących dotyczących wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów;

2.wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów - w przypadku informacji podsumowujących dotyczących wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów.

W/w przepis nakłada na podatników obowiązek składania informacji podsumowujących, gdy w danym kwartale wystąpiła bądź to wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów bądź też wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Wzory informacji podsumowujących określa Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 października 2005r. w sprawie informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów i wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów (Dz. U. Nr 201 poz. 1665).

W związku z tym, że nieodpłatne przekazanie towarów akcyzowych zharmonizowanych zostało zaliczone do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, więc zgodnie z przepisami w/w rozporządzenia Spółka jest zobowiązana do wykazywania tej czynności w informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów.

Zdaniem Naczelnika Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu należałoby poinformować odbiorców unijnych, którzy będą otrzymywać nieodpłatnie towary, że dostawy te jako wewnątrzwspólnotowe zostaną wykazane w deklaracjach podsumowujących, gdyż wtedy będą mogli oni postąpić zgodnie z przepisami obowiązującymi na terytorium ich krajów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj