Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-1/415-44/06
z 26 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-1/415-44/06
Data
2006.07.26



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszty uzyskania przychodów
lokal użytkowy
modernizacja
wydatki inwestycyjne


Pytanie podatnika
Czy wydatki dot prac budowlanych przeprowadzone w budynku firmy takie jak :
-wymiana konstrukcji dachu;
-wymiana poszycia dachu i obróbek blacharskich;
-naprawa elewacji frontowej budynku
-wymiana stolarki okiennej i drzwiowej;
-wymiana instalacji elektrycznej, kanalizacyjnej oraz wodociągowej
można bezpośrednio zaliczyć w koszty uzyskania przychodu.
Zaznaczono że prace w/w nie wymagają uzyskania odpowiedniego pozwolenia budowlanego.


Na podstawie art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 04 maja 2006 roku (data wpływu do Urzędu 05.05.2006 rok) uzupełniony w dniu 22 maja 2006 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zaliczenia bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych na remont budynku związanych z wymianą poszycia dachu i obróbek blacharskich, wymianą konstrukcji dachu, naprawą elewacji frontowej budynku, wymianą otworów okiennych i drzwiowych oraz wymianą instalacji elektrycznej, kanalizacyjnej i wodociągowej postanawiam:
- podzielić stanowisko Strony w przedmiotowej sprawie.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U z 2005 roku Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Strona złożyła w dniu 05 maja 2006 roku do tut. Urzędu wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w sprawie możliwości jednorazowego zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wydatków dotyczących remontu budynku w którym Spółka prowadzi działalność gospodarczą.

W niniejszym piśmie wskazano wydatki dotyczące:
- wymiany konstrukcji dachu;
- wymiany poszycia dachu i obróbek blacharskich;
- naprawa elewacji frontowej budynku;
- wymiana otworów okiennych i drzwiowych;
- wymiana instalacji elektrycznej, kanalizacyjnej oraz wodociągowej
które zdaniem Spółki mają na celu jedynie wymianę stopniowego zużywania się składników technicznych budynku oraz przywrócenie poprzedniego poziomu użyteczności wymienionych wyżej elementów budynku.

Do przeprowadzenia w/w prac remontowych nie jest wymagane określone prawem budowlanym stosowne pozwolenie.

Biorąc pod uwagę zatem charakter i rodzaj wykonanych prac remontowych Spółka uważa , że wymienione wyżej wydatki stanowią remont i mogą być bezpośrednio zaliczone w koszty uzyskania przychodów.

Ustosunkowując się do zapytania wyjaśniam:

Aby prawidłowo zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodów wskazane wydatki, należy najpierw rozstrzygnąć, czy wydatki te dotyczą robót o charakterze remontowym, czy też związane są z ulepszeniem środka trwałego.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 rok Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodu z poszczególnych źródeł są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23 tej ustawy, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodu.

Przepisy art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. c w/w ustawy podatkowej stanowią, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22g ust. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powiększają wartość środków trwałych, stanowiących podstawę naliczenia odpisów amortyzacyjnych.

Dany środek trwały uważa się za ulepszony, jeżeli suma wydatków poniesionych na jego przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500,00 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej środka trwałego w stosunku do tej wartości z dnia przyjęcia środka do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

Remontem - w rozumieniu przepisów prawa budowlanego - jest wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się wykorzystanie postępu technicznego w pracach remontowych. Istotą remontu są zatem wszystkie działania przywracające pierwotny stan techniczny i użytkowy środka trwałego, następujące w toku eksploatacji środka trwałego i będące wynikiem tej eksploatacji, niezwiększające jego wartości początkowej.

Wydatki na remont zaliczane są bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów bez względu na ich wysokość, zaś wydatki na ulepszenie środka trwałego mogą być wyłącznie odnoszone w ciężar kosztów poprzez odpisy amortyzacyjne od tych środków.

Wobec powyższego przedstawione w przedmiotowym piśmie w/w prace budowlane stanowią wymianę zużytych elementów środka trwałego, przywracając pierwotny stan techniczny i użytkowy budynku. Charakter przeprowadzonych prac budowlanych potwierdza również przedstawiona dnia 21.07.2006 w tut. Urzędzie umowa o roboty budowlane zawarta przez Stronę z jednym z wykonawców.

Zgodnie z którą wykonane mają być następujące prace budowlane :
- wykonanie ogrodzenia placu budowy;
- wykonanie rozbiórki istniejącego dachu;
- wykonanie robót murarskich szczytu dachu;
- wykonanie konstrukcji dachu z tarcicy impregnowanej;
- wykonanie kominów ponad dachem z płyty OSB, otynkowanie;
- montaż blachodachówki, obróbek blacharskich,
- orynnowania metalowe, akcesoria dachowe
- przygotowanie gniazd pod rolety okienne;
- zbicie istniejących tynków i wykonanie nowych
- wykonanie cokołu budynku.
Zatem wydatki te stanowią remont i dlatego mogą być jednorazowo zaliczone w koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.

Biorąc pod uwagę powyższe postanawiam jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja w myśl art. 14a §2 i 3 ustawy Ordynacja podatkowa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez spółkę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 cytowanej wyżej ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj