Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PD/415-136/05/R1
z 2 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-136/05/R1
Data
2006.02.02



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
biegły sądowy
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
działalność wykonywana osobiście
wynagrodzenia
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Czy w związku z tym, iż płatnik przyjął za podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych kwotę wynagrodzenia za wydaną (w ramach działalności wykonywanej osobiście) opinię przez biegłego sądowego, niepomniejszoną o należny podatek VAT, podatnik może miesięczną zaliczkę na podatek dochodowy z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej pomniejszyć o kwotę powstałej w podatku dochodowym nadpłaty?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 14.11.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

U Z A S D A N I E N I E

Po analizie stanu faktycznego tut. Organ uznał, iż podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Z wniosku wynika, iż w 2005 r. na zlecenie sądu wydała Pani opinię w zakresie posiadanych uprawnień biegłego sądowego.Od uzyskanego z w/w tytułu wynagrodzenia zleceniodawca (sąd) pobrał zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, przyjmując dla ustalenia dochodu jako podstawy do opodatkowania, kwotę wynikającą z wystawionego przez Panią rachunku.
W związku z opodatkowaniem przychodu z działalności wykonywanej osobiście podatkiem od towarów i usług, od kwoty uzyskanego wynagrodzenia, odprowadzi Pani należny podatek VAT.
Płatnik przyjmując za podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym kwotę wynagrodzenia brutto (t. j. niepomniejszoną o należny podatek VAT), odprowadził do urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy w zawyżonej kwocie.
Zwróciła się Pani z zapytaniem, czy w związku z powyższą sytuacją, należną miesięczną zaliczkę na podatek dochodowy z tyt. prowadzonej działalności gospodarczej można pomniejszyć o kwotę powstałej nadpłaty.
Zgodnie z art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity, Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) podatnicy, o których mowa w ust. 1, t. j. osiągający dochody z działalności gospodarczej, są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne. Wysokość zaliczek za miesiące do listopada roku podatkowego, z zastrzeżeniem ust 3 f, ustala się w następujący sposób:
1) obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku,
2) zaliczkę za ten miesiąc stanowi podatek obliczony od tego dochodu według zasad określonych w art. 26, 27 i 27b,
3) zaliczkę za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające.
Podatnicy są zobowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8 - art. 45 ust 1 w/w ustawy.
Z kolei art. 72 § 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity, Dz. U. z 2005 r. 8, poz. 60 ze zm.) stanowi, iż za nadpłatę uważa się kwotę:
1) nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku,
2) podatku pobraną przez płatnika nienależnie lub w wysokości większej od należnej.
W myśl art. 73 § 2 pkt 1 powołanej ustawy - Ordynacja podatkowa, dla podatników podatku dochodowego nadpłata powstaje z dniem złożenia zeznania rocznego.
Zatem, zgodnie z powołanymi przepisami, nie jest słuszne Pani stanowisko, iż należną miesięczną zaliczkę na podatek dochodowy z tyt. prowadzonej działalności gospodarczej, można pomniejszyć o powstałą w ciągu roku, w wyniku pobranej przez płatnika kwoty podatku w wysokości większej od należnej, nadpłatę.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj