Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1449/2BV/443/2006/186/KA
z 5 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1449/2BV/443/2006/186/KA
Data
2006.05.05



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
audycja telewizyjna
podatnik podatku od towarów i usług
prawa autorskie
twórcy
usługi związane z kulturą
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy wykonywane przez Wnioskodawcę usługi w zakresie realizacji dźwięku do audycji telewizyjnych są zwolnione przedmiotowo z podatku VAT?


P O S T A N O W I E N I E


Działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w odpowiedzi na Pana wniosek z dnia 03.02.2006r. (wpływ do tut. urzędu dnia 06.02.2006r.), uzupełniony pismem z dnia 13.03.2006r. (wpływ do tut. urzędu dnia 14.03.2006r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), dotyczący kwestii objęcia zwolnieniem przedmiotowym świadczonych przez Pana usług w zakresie realizacji dźwięku do audycji telewizyjnych, Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście


p o s t a n a w i a


uznać Pana stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.


Uzasadnienie


Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W przedmiotowym wniosku, uzupełnionym pismem z dnia 13.03.2006r., podał Pan, że na podstawie zawartej umowy, w ramach działalności wykonywanej osobiście, świadczy Pan usługi w zakresie realizacji dźwięku na rzecz spółki prowadzącej działalność polegającą na produkcji programów telewizyjnych. W ramach powierzonych zadań odpowiada Pan za wykonanie projektu ustawienia oraz właściwe parametry mikrofonu lub wielu mikrofonów oraz nagłośnienia w uzgodnieniu z producentem, scenografem, reżyserem itp. oraz odtworzenie tego projektu w programie; dopilnowuje Pan rejestracji dźwięku w trakcie programu, odpowiada za wszelkie czynniki zapewniające właściwą emisję dźwięku. Końcowym efektem Pańskich działań oraz działań członków ekipy telewizyjnej jest powstanie dzieła w postaci audycji telewizyjnej, które następnie będzie wykorzystane przez zamawiającego. Współpraca ze zleceniodawcą opiera się m.in. na następujących zasadach:
- Pana obciąża ryzyko, że zamawiający może nie zaakceptować wykonania wymienionych wyżej czynności, jeżeli jego zdaniem nie będzie ono odpowiadało zamówieniu.
- W przypadku niezachowania przez Pana terminów wykonania powyższych czynności jest Pan obciążony ryzykiem konieczności zapłaty kary pieniężnej na rzecz zamawiajacego, jak również zamawiającemu przysługuje prawo do odstąpienia od umowy lub jej rozwiązania bez uiszczenia Panu jakiegokolwiek wynagrodzenia.
- W przypadku naruszenia przez Pana innych postanowień umowy (np. wykorzystania dla własnych celów poufnych informacji w ciągu 5 lat od zawarcia umowy) jest Pan obciążony ryzykiem zapłaty kary pieniężnej na rzecz zamawiającego.
- W przypadku naruszenia postanowień dotyczących współpracy zamawiającemu przysługuje prawo dochodzenia odszkodowania.
- W celu wykonywania przedmiotowych czynności ponosi Pan szereg kosztów, przy czym na podstawie umowy jedynie część tych wydatków, odrębnie zaakceptowana przez zamawiającego, jest przez niego finansowana.
- Ponosi Pan ryzyko wynikające z odpowiedzialności wobec osób trzecich, jeśli osoby te uznają, że poprzez wykonywanie przez Pana czynności zostały naruszone ich interesy.

Z treści wniosku wynika, iż zgodnie z opinią Urzędu Statystycznego w Łodzi wykonywane przez Pana usługi sklasyfikowane są w grupowaniu PKWiU 92.31.22-00.00 "Usługi świadczone przez autorów, kompozytorów, rzeźbiarzy, artystów estradowych i innych indywidualnych artystów". Załączona do wniosku kopia pisma Urzędu Statystycznego w Łodzi z dnia 28.12.2005r. znak OK.-5672/KU-7721/2005 zawierała jedynie "warunkową" klasyfikację. Zaliczenie do wymienionego wyżej grupowania PKWiU uzależnione zostało bowiem od tego, czy osoba wykonująca podane czynności posiada w myśl ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych status twórcy lub współtwórcy. W związku z brakiem jednoznacznej klasyfikacji świadczonych usług tut. organ podatkowy pismem z dnia 27.02.2006r. wezwał Pana do jednoznacznego wskazania, w jakim grupowaniu PKWiU mieści się przedmiotowa usługa, bądź do podania, czy spełniony jest warunek wskazany w opinii Urzędu Statystycznego w Łodzi tj. czy posiada Pan status twórcy lub współtwórcy w rozumieniu przepisów ustawy i prawie autorskim i prawach pokrewnych tzn. czy przysługują Panu majątkowe prawa autorskie do audycji telewizyjnych wyprodukowanych we współpracy z innymi osobami. Należy podkreślić, że podatnik, składając wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego. Warunek ten nie może być spełniony poprzez złożenie załączników. Wszelkie istotne w sprawie informacje powinny być zawarte we wniosku.

W odpowiedzi na wezwanie z dnia 13.03.2006r. wskazał Pan jednoznacznie, iż w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych posiada Pan status twórcy lub współtwórcy.

W związku z przedstawionym wyżej stanem faktycznym zwrócił się Pan z zapytaniem czy wykonywane przez Pana usługi są zwolnione przedmiotowo z podatku VAT?

Zgodnie z Pana stanowiskiem przedstawionym we wniosku odpowiedź na powyższe pytanie powinna być twierdząca w związku z brzmieniem poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zw. z poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy, zwalnia się od podatku usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem, oznaczone symbolem PKWiU ex 92 (gdzie "ex" oznacza, że pozycja dotyczy wyłącznie danej usługi z danego grupowania, zgodnie z objaśnieniami do załącznika nr 4), - z wyłączeniem:
1) usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
2) usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,
3) usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),
4) wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33, 92.34.11, 92.34.12) oraz wstępu na imprezy sportowe,
5) wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),
5a) usług związanych z produkcją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.11), usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.12), usług związanych z produkcją filmów i nagrań na innych nośnikach, usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań na innych nośnikach,
5b) wstępu do parków rekreacyjnych, plaż i innych miejsc o charakterze kulturalnym (PKWiU ex 92.72),
6) działalności agencji informacyjnych,
7) usług wydawniczych,
8) usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12.

Zgodnie z podaną we wniosku klasyfikacją statystyczną usługi będące przedmiotem zapytania mieszczą się w dziale PKWiU 92 "Usługi związane z rekreacją, kulturą i sportem", przy czym nie są objęte żadnym z wyłączeń ze zwolnienia wymienionych w cytowanym wyżej przepisie w punktach 1-8. W związku z tym należy uznać, iż usługi mieszczące się w grupowaniu PKWiU 92.31.22-00.00 "Usługi świadczone przez autorów, kompozytorów, rzeźbiarzy, artystów estradowych i innych indywidualnych artystów" zwolnione są przedmiotowo od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy.

Wyrażone powyżej stanowisko tutejszego organu zgodne jest z Pana stanowiskiem przedstawionym w przedmiotowym wniosku. To ostatnie należy zatem uznać za prawidłowe, w związku z czym Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście postanowił jak w sentencji.

Należy jednak podkreślić, że niniejsze postanowienie ściśle odnosi się do przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego, w tym do grupowania PKWiU wskazanego jako właściwe dla przedmiotowych usług. Żaden przepis prawa nie daje bowiem organom podatkowym prawa do interpretacji standardów klasyfikacyjnych, w szczególności zaliczania wyrobów i usług do odpowiednich grupowań PKWiU - wydawanie opinii statystycznych leży w kompetencji Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego oraz podległych mu urzędów. Za prawidłową klasyfikację towarów i usług odpowiedzialność ponosi wyłącznie jednostka świadcząca usługi i sprzedająca towary, natomiast pomocniczo należy traktować opinię Urzędu Statystycznego. Organ podatkowy zobligowany jest jedynie do potwierdzenia zasadności stosowanych przez podatnika stawek podatku VAT przy sprzedaży towarów i usług prawidłowo zaklasyfikowanych przez Wnioskodawcę.

Niniejsza interpretacja udzielona została w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dniu wpływu przedmiotowego wniosku do tutejszego urzędu, tj. w dniu 06.02.2006r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj