Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD2/423-84/06/MS/3
z 22 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD2/423-84/06/MS/3
Data
2006.08.22



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
błąd
deklaracja korygująca
dokumentacja
korekta
korekta podatku
odpisy amortyzacyjne
świadczenie nieodpłatne
wartość początkowa
wartość początkowa środka trwałego
wartość rynkowa
wytworzenie środka trwałego


Pytanie podatnika
W ewidencji podatkowej, którego roku należy zaewidencjonować skutki wynikające z umów regulujących tytuł prawny do dokumentacji projektowo-technicznej?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że zgodnie z ustawą z dnia 7.06.2001r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U. Nr 72, poz. 747 ze zm.), Spółka jest zobowiązana zapewnić budowę urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych, ustalonych przez gminę w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, w zakresie uzgodnionym w wieloletnim planie rozwoju i modernizacji. W związku z decyzją Prezydenta Miasta, Spółka przejęła do realizacji inwestycje w toku z różnym stopniem zaangażowania. W wielu przypadkach była już wykonana dokumentacja projektowo- techniczna i pozwolenia na budowę uzyskane przez osoby fizyczne, komitety społeczne, dzielnice miasta stołecznego Warszawy. Dokumentacja sporządzona i sfinansowana przez jednostki wymienione powyżej, za pośrednictwem Miasta, została przekazana Spółce nieodpłatnie na podstawie protokołu lub przesyłana za pismem i służyła do dalszej realizacji inwestycji. Obecnie Spółka zamierza podjąć działania w celu potwierdzenia tytułu prawnego do otrzymanej (w latach 2003-2006) dokumentacji projektowo-technicznej i uregulowania związanych z tym spraw.

W związku z powyższym, Spółka zwróciła się do Naczelnika tutejszego Urzędu z następującym pytaniem : w ewidencji podatkowej, którego roku należy zaewidencjonować skutki wynikające z umów regulujących tytuł prawny do dokumentacji projektowo-technicznej.

Strona podkreśla, że mając na uwadze fakt, iż w momencie rozpoczęcia budowy nie miała możliwości ujęcia wartości dokumentacji w wartości wytworzonego środka trwałego, wydaje się dopuszczalne w takich okolicznościach dokonanie wstecznej korekty wartości początkowej środka trwałego oraz ewentualnych odpisów amortyzacyjnych, ale konsekwencje takiej korekty, należy ująć w miesiącu, w którym zostanie zawarta stosowna umowa nieodpłatnego (lub płatnego) nabycia dokumentacji.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że przedmiotowa dokumentacja przekazana została Stronie w latach 2003-2006. Wydatki poniesione w związku z wykonaniem dokumentacji projektowo- technicznej oraz uzyskaniem pozwolenia na budowę poniesione zostały przez osoby fizyczne, komitety społeczne, dzielnice Miasta Stołecznego Warszawy. Spółka , w chwili obecnej, podejmuje działania zmierzające do potwierdzenia tytułu prawnego do otrzymanej dokumentacji projektowo-technicznej i uregulowania związanych z tym spraw.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stwierdza, że w świetle obowiązujących w tym stanie faktycznym przepisów prawa , stanowisko Spółki jest nieprawidłowe.

Wartość przekazanej Spółce dokumentacji, wpływa na wartość początkową realizowanych przez Spółkę inwestycji wodociągowych lub kanalizacyjnych. Zgodnie bowiem z art. 16g ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) za wartość początkową środków trwałych, w razie ich wytworzenia we własnym zakresie, uważa się koszt wytworzenia. Natomiast koszt wytworzenia obejmuje wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania (art. 16 g ust. 4) .

Biorąc pod uwagę, że nieodpłatne otrzymanie przedmiotowej dokumentacji projektowej stanowi przychód Spółki na podstawie art. 12 ust. 1 w/w ustawy i jednocześnie dochód ten nie jest zwolniony z opodatkowania, amortyzacja naliczana od tak ustalonej wartości początkowej, stanowi koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 63 w/w ustawy.

Stwierdzenie błędu w wyliczeniu wartości początkowej nie musi od razu oznaczać konieczności korekty deklaracji. Odkrycie go przed momentem dokonania odpisu, będzie powodowało jedynie konieczność skorygowania odpowiednich zapisów w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli w kosztach uzyskania przychodu (a w konsekwencji i w deklaracji) nie znajdą się wydatki, które powinny być uwzględnione przy ustaleniu wartości początkowej. Gdy nieprawidłowość zostanie wychwycona już po dokonaniu odpisu wyliczonego od niewłaściwej podstawy i po złożeniu deklaracji, taką deklarację powinno się skorygować według zasad ogólnych, wynikających z rozdziału 10 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zatytułowanego "Korekta deklaracji".

Zgodnie z art. 81 § 1 Ordynacja podatkowa, że jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Uprawnienie do korekty deklaracji wyrażono jako zasadę. Sposób złożenia korekty określa art. 81 § 2 o.p. Zgodnie z nim skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.

Zgodnie z art. 81b § 1 cyt. ustawy, uprawnienie do skorygowania deklaracji:1) ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej - w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą;2) przysługuje nadal po zakończeniu:a) kontroli podatkowej,b)postępowania podatkowego - w zakresie nie objętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.

Z uwagi na powyższe, stanowisko Spółki, co do możliwości skorygowania wartości początkowej środka trwałego (w przypadku wystąpienia błędu w jej ustaleniu) oraz dokonywanych odpisów amortyzacyjnych, jest prawidłowe. Natomiast w kwestii dotyczącej ujęcia w/w korekty w miesiącu, w którym zostanie zawarta umowa nabycia dokumentacji, stanowisko Spółki jest nieprawidłowe, ponieważ ewentualnej korekcie podlegałaby każda deklaracja, w której wykazano koszty z tytułu amortyzacji naliczonej od nieprawidłowej wartości początkowej. Ponadto korekta tych deklaracji nie może nastąpić przed ujawnieniem w przychodach Spółki wartości nieodpłatnie otrzymanej dokumentacji projektowej (art. 12 ust.1 pkt 2), które to przychody winne być wykazane w miesiącu otrzymania przedmiotowej dokumentacji.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj