Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WP/415/486/4/06/JK/2
z 10 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WP/415/486/4/06/JK/2
Data
2006.04.10



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z praw majątkowych


Słowa kluczowe
wypłata udziałów
zapłata podatku


Pytanie podatnika
Czy spłata przez Bank udziałów osobie wskazanej przez członka spółdzielni na podstawie art. 16 § 3 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (tekst jednolity: Dz. U. z 2003 r., Nr 188, póz. 1848 z późn. zm.) jest ( ....) zwolniona z zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?


Na podstawie art.14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Banku z dnia 19 stycznia 2006 r.(data wpływu : 23 stycznia 2006 r. żądającego udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. z 2000r. Dz. U. Nr.14 poz. 176 z późn. zm.) Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.


Uzasadnienie


Bank przedstawił następujący stan faktyczny :
Bank jest spółdzielnią i działa min. w oparciu o przepisy ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (tekst jednolity: Dz. U. z 2003 r., Nr 188, póz. 1848 z późn. zm.). Zgodnie z art. 16 § 3 przywołanej ustawy, członek spółdzielni może w deklaracji lub w odrębnym pisemnym oświadczeniu złożonym spółdzielni wskazać osobę, której spółdzielnia jest obowiązana po jego śmierci spłacić udziały. Prawo z tego tytułu nie należy do spadku.
W związku z przedstawionym wyżej stanem faktycznym Bank zadał następujące pytanie - czy spłata przez Bank udziałów osobie wskazanej przez członka spółdzielni na podstawie art. 16 § 3 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (tekst jednolity: Dz. U. z 2003 r., Nr 188, póz. 1848 z późn. zm.) jest ( ....) zwolniona z zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?
Bank stoi na stanowisku, iż zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r., Nr 14, póz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych min. w art. 21 ustawy. Natomiast art. 21 ust. l pkt. 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.
Zdaniem pytającego, oznacza to, iż spłata przez Bank udziałów (do wysokości, w której udziały zostały do Banku wniesione) zgodnie z dyspozycją wydaną przez członka spółdzielni na podstawie art. 16 § 3 Prawa spółdzielczego, jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych. W opinii Banku, spłata udziałów w oparciu o art. 16 § 3 Prawa spółdzielczego jest bowiem równoznaczna ze zwrotem udziałów, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt. 50 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko zaprezentowane we wniosku jest nieprawidłowe

Zgodnie z art. 16 § 3 ustawy Prawo spółdzielcze ( Dz. U. z 2003r Nr 188 poz 1848 z poźn. zm. ) członek spółdzielni może w deklaracji, o której mowa w § 1 lub w odrębnym pisemnym oświadczeniu złożonym spółdzielni wskazać osobę, której spółdzielnia obowiązana jest po jego śmierci wypłacić udziały. Prawo z tego tytułu nie należy do spadku. Wobec faktu, iż prawo majątkowe utożsamiane jest także ze stanami faktycznymi, z których wynikają uprawnienia lub roszczenia mające wartość majątkową, zaś katalog praw majątkowych zawarty w art. 18 w/w ustawy ma charakter otwarty, należy stwierdzić, że kwota zwrotu udziałów członkowskich wypłacana osobom wskazanym w w/w deklaracji lub oświadczeniu stanowi przychód z tych praw podlegający opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 41 ust.1ustawy o podatku dochodowym.
Następcy prawni zmarłych członków Spółdzielni uprawnieni na podstawie w/w deklaracji lub oświadczeń występują do Spółdzielni z roszczeniami o zwrot udziałów, należnych kwot waloryzacji oraz oprocentowania udziałów z nadwyżki bilansowej w spółdzielni.
W konsekwencji udziały należne zmarłemu członkowi, które spółdzielnia wypłaci na podstawie art. 16 § 3 Prawa spółdzielczego wskazanej przez członka osobie - będą stanowić dla tej osoby przychód z praw majątkowych, o którym mowa w przepisach art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jednocześnie informujemy, iż wypłata udziałów członkowskich po zmarłym członku spółdzielni osobie wskazanej w oświadczeniu nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art.21 ust.1 pkt 50 ustawy o p.d.o.f. Płatnik zgodnie z art. 41 ust. w/w ustawy o p.d.o.f jest zobowiązany do pobrania zaliczki w wysokości 19% należności.
Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - wolne od podatku dochodowego są między innymi przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów w spółdzielni - do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.
Następcy prawni zmarłych członków Spółdzielni nie wnosili udziałów lub wkładów do Spółdzielni , a tym samym otrzymany przez te osoby zwrot udziałów stanowi dla nich przychód podlegający opodatkowaniu.
Należy zauważyć, iż odmienna sytuacja będzie miała miejsce jeżeli członek spółdzielni nie wskazał w deklaracji lub w odrębnym pisemnym oświadczeniu osoby, której spółdzielnia byłaby obowiązana po jego śmierci wypłacić udziały. Wówczas wypłaty udziałów po zmarłym członku spółdzielnia dokona na rzecz jego spadkobierców. W tej sytuacji udziały te wchodzą w skład masy spadkowej i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, natomiast nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj