Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PDA/415-11/DT/06
z 29 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDA/415-11/DT/06
Data
2006.08.29



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kredyt bankowy
odsetki
odsetki od kredytu
zakup towarów


Pytanie podatnika
Czy odsetki od prywatnego kredytu hipotecznego przeznaczonego w całości na zapłatę zobowiązań z tytułu zakupów towarów handlowych do prowadzonej działalności gospodarczej można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów działalności gospodarczej?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art.216, 217 oraz art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza, że stanowisko przedstawione przez stronę we wniosku z dnia 06.06.2006r., który został uzupełniony w dniach 02 i 25.08.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w indywidualnej sprawie dotyczącej uznania za koszt uzyskania przychodów odsetek od prywatnego kredytu hipotecznego przeznaczonego w całości na zapłatę zobowiązań z tytułu zakupów towarów handlowych do prowadzonej działalności gospodarczej, jest prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


W dniu 06.06.2006r. podatnik zwrócił się z wnioskiem w sprawie interpretacji przepisów podatkowych dotyczących uznania za koszty uzyskania przychodów odsetek od prywatnego kredytu hipotecznego przeznaczonego w całości na zapłatę zobowiązań z tytułu zakupów towarów handlowych do prowadzonej działalności gospodarczej,

Pismem z dnia 21.07.2006r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych. Braki formalne zostały uzupełnione w dniu 02 i 25.08.2006r.

Jak stanowi art. 14a. § 1. ww. ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny przedstawia się następująco:
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych.
Zamierza zaciągnąć prywatny kredyt hipoteczny, który w całości przeznaczy na spłatę zobowiązań z tytułu zakupów towarów handlowych do prowadzonej działalności gospodarczej.

Zapytanie brzmi:
Czy odsetki od prywatnego kredytu hipotecznego przeznaczonego w całości na zapłatę zobowiązań z tytułu zakupów towarów handlowych do prowadzonej działalności gospodarczej można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów działalności gospodarczej?

Stanowisko Podatnika:
Kredyt hipoteczny zostanie w całości przeznaczony na spłatę zobowiązań z tytułu zakupów towarów handlowych. W przeciwnym przypadku firma utraci płynność finansową i będzie zmuszona zlikwidować działalność gospodarczą.
Z uwagi na to, iż art.23 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) nie wyklucza ww. odsetek z kosztów uzyskania przychodów, stanowią one koszty uzyskania przychodów z działalności gospodarczej.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego w świetle obowiązujących przepisów Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie informuje;

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zwanej dalej updof - kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Użyty przez ustawodawcę zwrot "w celu osiągnięcia przychodów" oznacza, iż aby określony wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów, to pomiędzy tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek tego rodzaju, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu, bądź funkcjonowanie źródła przychodów.

Tak więc podatnik może uznać poniesione wydatki za koszty uzyskania przychodów pod warunkiem, że:
- wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą,
- ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu,
- wydatki te nie mogą znajdować się w tej grupie wydatków i odpisów, których zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a) updof, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów), natomiast zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, naliczonych lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Brzmienie powołanych wyżej przepisów nie uzależnia możliwości zaliczenia do kosztów odsetek od pożyczek (kredytów) od klasyfikacji, czy też nazewnictwa stosowanego przez instytucje finansowe, pod warunkiem, że odsetki są zapłacone, a pożyczka (kredyt) została spożytkowana na potrzeby działalności gospodarczej.

Jeśli pożyczka (kredyt) zostanie przeznaczony na prowadzoną działalność gospodarczą, to uznać należy, iż również poniesione przez pożyczkobiorcę (kredytobiorcę) odsetki od kredytu, mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i osiąganym przychodem i w związku z tym mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 33 updof nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji, zatem w przypadku wykorzystania pożyczki (kredytu) na zakup środka trwałego, odsetki zapłacone przed jego przekazaniem do użytkowania, podwyższają wartość środka trwałego ustaloną dla celów amortyzacji, natomiast płacone po tym okresie są bezpośrednio kosztem uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.

Także zapłacone odsetki od kredytu hipotecznego przeznaczonego na zakup towarów handlowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.

Zgodnie z art.14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Zgodnie z art.14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj