Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NG/GF/IV/art.14a/415-21/06/WK
z 25 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NG/GF/IV/art.14a/415-21/06/WK
Data
2006.04.25



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
metoda kasowa
nauka języka
przychód


Pytanie podatnika
Czy w przypadku firmy zajmującej się organizowaniem kursów językowych dla dzieci kasowa metoda księgowania przychodów jest prawidłowa?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 4 i art.216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r Nr 8 poz.60 z póżn.zm) - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów postanawia stanowisko w sprawie, zawarte we wniosku z dnia 06.03.2006r data wpływu do tut. organu 06.03.2006r o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uznać za nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


1. Stan faktyczny podany we wniosku wnioskodawcy jest następujący:

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, iż w październiku 2005r. Podatnik rozpoczął w ramach działalności gospodarczej organizowanie kursów językowych dla dzieci. Źródłem przychodów są wpłaty rodziców za przeprowadzane zajęcia. Lekcje są prowadzone przez nauczycieli zatrudnionych na podstawie umów o dzieło. Ze względu na fakt, iż wykonywana działalność nie posiada statusu szkoły, Podatnik nie podpisuje umów z rodzicami. Rodzice wpłacają należność za semestr nauki jednorazowo lub w ratach przelewem bankowym lub bezpośrednio gotówką (druki KP). Przychody miesięczne są wyliczane na podstawie faktycznych wpłat rodziców w danym miesiącu.

Pytanie podatnika:

Czy w przypadku firmy zajmującej się organizowaniem kursów językowych dla dzieci kasowa metoda księgowania przychodów jest prawidłowa?

2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

W piśmie Podatnik wyraża stanowisko, iż z braku statusu szkoły, należność za semestr nauki można dokonywać jednorazowo lub w ratach przelewem bankowym lub bezpośrednio gotówką (druki KP).

3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art.14 ust 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r Nr14 poz.176 z póżn. zm) za przychód z działalności, o której mowa w art.10 ust.1 pkt 3,uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usługZgodnie z art.14 ust.1c updof za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust.1, uważa się z zastrzeżeniem ust.1e-1g, dzień wystawienia faktury ( rachunku) nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca,w którym:1) wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub2) wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub3) otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach

Zgodnie z art.14 ust.1f jeżeli podatnik:1) jest podatnikiem podatku od towarów i usług niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku oraz2) prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów ,oraz3) ewidencjonuje przychody w dacie wystawienia faktury, zgodnie z odrębnymi przepisami- za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury, a jeżeli fakturanie została wystawiona w terminie określonym w odrębnych przepisach, za datę powstania przychodu uważa się dzień, w którym faktura powinna być wystawiona, w przypadku gdy zdarzenia , o których mowa w ust.1c,nastąpiły w grudniu danego roku podatkowego, a faktury dotyczące tych zdarzeń, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostaną wystawione w roku następnym, za datę powstania przychodu uważa się ostatni dzień roku podatkowego, w którym miały miejsce te zdarzenia.Z wyżej wymienionych przepisów nie wynika że można ewidencjonować przychody tak zwaną metodą kasową.

A zatem nie istnieje kasowa metoda ewidencjonowania przychodów.Metoda kasowa dotyczy ewidencjonowania kosztów uzyskania przychodów.Zgodnie z art.22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z Nr14 z 2000r poz.176 z póżn. zm) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23 przyjmuje się że aby dany wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, to między jego poniesieniem a osiągnięciem przychodu zachodzić musi związek przyczynowo- skutkowy tego rodzaju że poniesie wydatku wpływa na powstanie lub powiększenie przychodu. Koszty uzyskania przychodów u podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów mogą być ewidencjonowane metodą kasową lub memoriałową.Zgodnie z zasadą określającą moment potrącania kosztów uzyskania przychodów w myśl z art.22 ust.4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust.5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, przepis ten definiuje zasadę potrącania kosztów w momencie ich poniesienia, bez względu na to jakiego okresu dotyczą potocznie zasada ta jest określana jako metoda kasowa - o momencie zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów danego roku podatkowego decyduje dzień zapłaty, czyli moment faktycznego poniesienia wydatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj