Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady
MM-4360-SD-2/2006
z 20 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
MM-4360-SD-2/2006
Data
2006.06.20



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
cele mieszkaniowe
darowizna
rachunek oszczędnościowo-kredytowy
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy darowizna na rzecz córki praw do rachunku oszczędnościowo-kredytowego w kasie mieszkaniowej w przypadku, gdy obdarowana przeznaczy środki zgromadzone na tym rachunku na cele mieszkaniowe (zakup udziału w budynku mieszkalnym poł. we Francji), korzysta ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn?


Wnioskodawca na podstawie umowy zawartej przed 01 stycznia 2002 roku i przedłużonej w 2004 roku kontynuuje gromadzenie oszczędności w kasie mieszkaniowej. Na początku 2007 roku podatniczka chciałaby scedować prawa i obowiązki do tego rachunku na rzecz swojej pełnoletniej córki, która środki zgromadzone na tym rachunku przeznaczy na własne cele mieszkaniowe, to jest zakup udziału w budynku mieszkalnym, w którym zamieszka we Francji.

Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium RP lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium RP tytułem darowizny podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Jednakże art. 4 ust. 1 pkt 6 powołanej wyżej ustawy przewiduje całkowite zwolnienie od podatku od spadków i darowizn nabycie w drodze darowizny praw do rachunku oszczędnościowo - kredytowego przez małżonka, wstępnych, zstępnych, rodzeństwo oraz osobę pozostającą faktycznie we wspólnym pożyciu małżeńskim z posiadaczem rachunku oszczędnościowo - kredytowego w kasie mieszkaniowej, pod warunkiem przeznaczenia środków zgromadzonych na tym rachunku na cele mieszkaniowe.Z treści przedmiotowego wniosku wynika, że prawo do rachunku oszczędnościowo - kredytowego w kasie mieszkaniowej zostanie darowane przez matkę córce, a ta wykorzysta zgromadzone środki na cele mieszkaniowe, a więc będą spełnione wszystkie warunki zawarte w powołanym art. 4 ust.1 pkt 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zwolnienie to w myśl art. 4 ust. 4 ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn stosuje się w przypadku, gdy nabywca jest obywatelem polskim lub ma miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Przy czym w dniu 21.04.2006 r. Minister Finansów wydał rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku od spadków i darowizn od niektórych podatników (Dz. U. Nr 73, poz. 506). Zgodnie z § 1 tego rozporządzenia zarządza się zaniechanie poboru podatku od spadków i darowizn od podatników, posiadających obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub mających miejsce zamieszkania na terytorium takiego państwa z tytułu nabycia przez nich rzeczy lub praw majątkowych, określonych w art 4 ust. 1 ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Rozporządzenie to weszło w życie 12.05.2006 r. a obowiązuje do 31.12.2006 r. Przepisy wym. rozporządzenia stosuje się w jeżeli nabywcy rzeczy lub praw majątkowych spełniają warunki, o których mowa w art. 4 ust. 1 cyt. ustawy, a nabycie nastąpiło od dnia wejścia w życie tego rozporządzenia.Gdyby jednak obdarowany nie przeznaczył tych środków na cele mieszkaniowe, to wówczas strony darowizny korzystałaby ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn do wysokości kwoty wolnej od podatku, która na dzień wydania niniejszego postanowienia wynosi 9.637 zł - art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nadwyżka ponad kwotę wolną od podatku podlegałaby opodatkowaniu na zasadach określonych w powołanej ustawie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj