Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/VAT/510/2006/ADB
z 22 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40/VAT/510/2006/ADB
Data
2006.03.22



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura VAT
kontrahent zagraniczny
waluta


Pytanie podatnika
Czy Spółka może wystawiać faktury w walucie euro dla odbiorcy włoskiego?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art.14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60), § 9 ust.1 pkt 6 - 12 oraz ust.6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2005r nr 95 poz.798), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05.01.2006r w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, uzupełnionego pismem z dnia 17.03.2006r, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowiłuznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące wystawienia faktur VAT dla kontrahenta włoskiego w euro za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


W dniu 05.01.2006r Strona złożyła wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług. Wniosek ten został uzupełniony pismem z dnia 17.03.2006r.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
Firma zamierza rozpocząć współpracę z kontrahentem zagranicznym we Włoszech w zakresie świadczenia usług z tytułu badania rynku i opinii publicznej (w odniesieniu do towarów firmy włoskiej).
Zapytanie
Czy Spółka może wystawiać faktury w walucie euro dla odbiorcy włoskiego?
Stanowisko wnioskodawcy
Faktury mogą być wystawiane w euro,

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika w nim zawarte za prawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Zgodnie z § 9 ust.1 pkt 6 - 12 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r - faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:
- cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto),
- wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto),
- stawki podatku,
- sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu,
- kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku,
- wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu,
- kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.
§ 9 ust.6 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r stanowi natomiast, że kwoty podatku wykazuje się w złotych bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności w fakturze. (...).
Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola stwierdza, że Spółka świadcząc usługi na firmy włoskiej może wystawić fakturę VAT, w której należności zostaną ujęte w euro. Brak jest bowiem konkretnego przepisu na podstawie którego firma miałaby obowiązek ujmowania kwot należności za sprzedane towary lub wykonane usługi wyłącznie w złotych.
Należy jednakże pamiętać, że kwota podatku należnego musi być wykazana w złotych, zgodnie z wyżej cytowanym przepisem.
Jednocześnie informuje się Stronę, że odpowiedź na złożone zapytanie w części dotyczącej stawki podatku i miejsca opodatkowania usług badania rynku i opinii publicznej - zostanie przedstawiona w odrębnym postanowieniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj