Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.I/2-4231/18/06
z 7 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IS.I/2-4231/18/06
Data
2006.09.07



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
odpisy amortyzacyjne
rok podatkowy
stawka amortyzacyjna


Pytanie podatnika
dotyczy sposobu obliczania stawki amortyzacyjnej dla przedłużonego roku podatkowego


Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 16a ust. 1, art. 16h ust. 1 pkt 1, art. 16h ust. 4, art. 16i ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 30.05.2006 r., znak: PUS.I/423/18-2/06, w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ten sposób, że uznaje stanowisko spółki co do sposobu obliczania stawki amortyzacyjnej dla przedłużonego roku podatkowego, jako iloczynu stawki miesięcznej i liczby miesięcy składających się na przedłużony rok podatkowy za nieprawidłowe.

Pismem z dnia 15.03.2006 r. "K." spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zwróciła się z wnioskiem do Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie (art. 14a § 1 ordynacji podatkowej). Przedstawiając stan faktyczny spółka wskazała, iż dla celów podatkowych amortyzuje środki trwałe metodą liniową, kalkulując miesięczną wysokość odpisu amortyzacyjnego jako iloraz stawki rocznej podanej w załączniku nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - "Wykaz rocznych stawek amortyzacyjnych" i 12. miesięcy. Spółka zmieniła rok podatkowy, z roku kalendarzowego, na rok rozpoczynający się 1 października i kończący się 30 września. Aktualny rok podatkowy spółki (pierwszy rok po zmianie) rozpoczął się 1.01.2005 r. i zakończy się 30.09.2006 r., zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (przedłużony rok podatkowy). W tak opisanym stanie faktycznym "K." wniosła o wydanie interpretacji co do prawidłowości sposobu dokonywania amortyzacji podatkowej, w przedłużonym roku podatkowym. Zdaniem spółki, roczne stawki amortyzacyjne określone w załączniku nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określają stawki amortyzacyjne dla roku, rozumianego jako kolejne 12 miesięcy, przy czym nie musi to być okres od 1 stycznia do 31 grudnia. W związku z powyższym, w przypadku gdy rok podatkowy ulegnie przedłużeniu, spółka powinna dokonywać odpisów amortyzacyjnych z wykorzystaniem wcześniej ustalonej miesięcznej stawki amortyzacyjnej, a stawka dla całego przedłużonego roku podatkowego będzie iloczynem dotychczasowej stawki miesięcznej i liczby miesięcy składających się na przedłużony rok podatkowy.

Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po dokonaniu oceny stanowiska zawartego w ww. wniosku, postanowieniem z dnia 30.05.2006 r., znak: PUS.I/423/18-2/06, stwierdził, że interpretacja przepisów prawa podatkowego dokonana przez wnioskującą jest prawidłowa. Mimo tego w uzasadnieniu ww. postanowienia, przytaczając przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mające zastosowanie w sprawie, organ I instancji wskazał sposób wyliczenia wysokości miesięcznego odpisu amortyzacyjnego (a więc nie stawki amortyzacyjnej), który winien być stosowany we wszystkich miesiącach roku podatkowego spółki, trwającego od 1.01.2005 r. do 30.09.2006 r.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie analizując przedstawiony stan faktyczny, stanowisko wnioskodawcy oraz przedmiotowe postanowienie ustalił i stwierdził:

W myśl art. 14a § 1 ordynacji podatkowej, stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach (...). Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stosownie do zapisu art. 14a § 3 ordynacji podatkowej to ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

W rozpatrywanej sprawie Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie (postanowienie z dnia 30.05.2006 r., znak: PUS.I/423/18-2/06) uznał, że stanowisko spółki przedstawione we wniosku jest prawidłowe (gdy stwierdziła ona, że powinna dokonywać odpisów amortyzacyjnych z wykorzystaniem wcześniej ustalonej miesięcznej stawki amortyzacyjnej, a stawka dla całego przedłużonego roku podatkowego będzie iloczynem dotychczasowej stawki miesięcznej i liczby miesięcy składających się na przedłużony rok podatkowy). W uzasadnieniu, przytaczając mające zastosowanie w sprawie przepisy prawa podatkowego, wskazał natomiast na prawidłowy sposób obliczania wysokości miesięcznego odpisu amortyzacyjnego (kwoty miesięcznej), tj. z wykorzystaniem rocznej stawki amortyzacyjnej i 12 miesięcznego okresu rocznego. Nadto wskazał, iż tak ustalony miesięczny odpis (kwota amortyzacji) winien być uwzględniany we wszystkich miesiącach roku podatkowego spółki trwającego od 1.01.2005 do 30.09.2006.

Zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu, inne przedmioty - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się, w myśl art. 16h ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art. 16e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. Zapis art. 16h ust. 4 ww. ustawy wskazuje, że podatnicy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych w równych ratach co miesiąc albo w równych ratach co kwartał, albo jednorazowo na koniec roku podatkowego, z uwzględnieniem art. 16i. Stąd też stosowanie przez wnioskującą miesięcznej stawki amortyzacyjnej, ustalonej w sposób przedstawiony we wniosku dla dokonywania odpisów w roku podatkowym (w tym w roku podatkowym trwającym 21 miesięcy) jest naruszeniem przepisu art. 16i ust. 1 oraz art. 16h ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wprowadzenie pojęcia "miesięcznej stawki amortyzacyjnej" nie ma bowiem oparcia w przepisach ww. ustawy regulujących sposób dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

Zgodnie z art. 14b § 5 pkt 2 ordynacji podatkowej organ odwoławczy w drodze decyzji zmienia albo uchyla z urzędu postanowienie w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, jeżeli postanowienie to rażąco narusza prawo (...). Rażące naruszenie prawa, jak przyjmuje się w dotychczasowym orzecznictwie i doktrynie, występuje wtedy, gdy treść orzeczenia wydanego przez organ praworządnego państwa pozostaje w wyraźnej i oczywistej sprzeczności z treścią przepisu prawa i gdy charakter tego naruszenia powoduje, że owo orzeczenie nie może być akceptowane jako akt wydany przez ten organ.

Z uwagi na powyższe, wydane przez Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanowienie z dnia 30.05.2006 r., znak: PUS.I/423/18-2/06, należało zmienić w sposób, jak w sentencji. Równocześnie stwierdzić należy, iż biorąc pod uwagę wskazane powyżej uregulowania prawne, miesięczny odpis amortyzacyjny, zaliczany do kosztów uzyskania przychodów, stosowany w roku podatkowym (w tym w roku trwającym 21 miesięcy) dla środków trwałych amortyzowanych wg metody liniowej i przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w "Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych" winien być ustalony jako iloraz rocznego odpisu amortyzacyjnego i 12 miesięcy: wartość początkowa środka trwałego x roczna stawka amortyzacyjna/12 miesięcy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj