Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wołominie
1442/DP-II/4110-93/AP/06
z 30 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1442/DP-II/4110-93/AP/06
Data
2006.06.30



Autor
Urząd Skarbowy w Wołominie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe


Słowa kluczowe
protokół zdawczo-odbiorczy
tytuł prawny
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Czy mogę odliczać wydatki poniesione na remont lokalu od momentu przekazania mieszkania protokołem zdawczo-odbiorczym?


Na podstawie art.216 w zwiazku z art.14a i 14b ustawy z dnia 29.08.1997r - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst:Dz.U. Nr 8 poz.60 z 2005r z późn. zmianami) w sprawie udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie informuje, że stanowisko zawarte przez Panią w piśmie z dnia 10.04.2006r /data wpływu do urzedu 11.04.2006r/ uzupełnionym w dniu 15.05.2006r o własne stanowisko w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego odnośnie możliwości odliczenia wydatków poniesionych na remont od momentu przekazania mieszkania protokołem zdawczo-odbiorczym jest prawidłowe.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w dniu 10.05.2004r. podpisała Pani umowę o realizację i finansowanie budowy lokalu mieszkalnego z przedsiębiorstwem dewelopersko-budowlanym. W dniu 01.09.2005r protokołem zdawczo- odbiorczym nastąpiło przekazanie i odbiór lokalu mieszkalnego do wykończenia we własnym zakresie. Nakłady na wykończenie mieszkania ponoszone były po dniu 01.09.2005r, natomiast akt notarialny - umowa ustanowienia odrębnej własnosci lokalu i jego sprzedaży została podpisana dnia 30.03.2006r. W związku z powyższym zwróciła się Pani o udzielenie odpowiedzi na pytanie : Czy rozliczając się z podatku dochodowego za 2005r. będę mogła skorzystać z ulgi remontowej na wykończenie lokalu mieszkalnego ? Sformułowała Pani też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż na podstawie powyższego dokumentu przysługuje Pani ulga remontowo-modernizacyjna.

Zgodnie z art.27a ust.1 pkt1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U.z 2000r. Nr 14 poz.176 z późn. zmianami/ - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003r oraz w związku z art.12 ust.2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw /Dz.U.Nr 202 poz.1956 z późn. zmianami/ - podatek dochodowy zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Za tytuł prawny do lokalu /budynku/ mieszkalnego uważa się m.in.: - własność; - umowę użyczenia;- umowę najmu lub dzierżawy;- inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.

W opisanym przez Panią przypadku tytułem prawnym do lokalu będzie protokół zdawczo-odbiorczy z dnia 01.09.2005r potwierdzający istnienie innego stosunku zobowiązaniowego, z którego wynika prawo do lokalu.Tym samym wydatki na remont i modernizację tego lokalu ponoszone po dacie przekazania lokalu protokołem zdawczo - odbiorczym będą uprawniały do odliczeń od podatku.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wołominie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia /art.236 par.1 pkt 1 Ordynacji podatkowej/.Zażalenie winno odpowiadać warunkom określonym w art.222 Ordynacji podatkowej, czyli powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania bedącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniajace to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj