Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NG/GF/VIIA/415-50/MBD
z 27 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NG/GF/VIIA/415-50/MBD
Data
2005.06.27



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
akcje pracownicze
nabycie
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż w 2004r. akcji serii J spółki X nabytych w ramach publicznej subskrypcji w 1998r. jako jej pracownik podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 i art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) – Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów postanawia stanowisko w sprawie zawarte we wniosku z dnia 2 maja 2005 r. (data wpływu do kancelarii Urzędu 23.05.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uznać za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

1. Stan faktyczny podany we wniosku wnioskodawcy jest następujący:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w styczniu 1998 roku Podatnik nabył przysługujące pracownikom i osobom wchodzącym w skład spółki w drodze publicznej subskrypcji imienne akcje serii J spółki P. S.A. za pośrednictwem Punktu Obsługi Klientów Centralnego Domu Maklerskiego S.A. po cenie emisji 2,50 zł za każdą akcję. Zgodnie z decyzją Komisji Papierów Wartościowych z dnia 28 listopada 1997 r. akcje zostały dopuszczone do publicznego obrotu papierów wartościowych. W grudniu 2004 roku Podatnik dokonał sprzedaży tych akcji.

Pytanie podatnika:

Czy sprzedaż w 2004r. akcji serii J spółki X nabytych w ramach publicznej subskrypcji w 1998r. jako jej pracownik podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym ?

2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

Zdaniem Pana dochody z tytułu zbycia przedmiotowych akcji podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 52 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w związku z art. 19 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956).

3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:
a) odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,
b) realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

Na podstawie art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zgodnie, z którym od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część - podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu.

Dochodem, o którym mowa w ust. 1 zgodnie z art. 30b ust. 2, jest:
1) różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art.22 ust.1f ust.1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14,
2) różnica między sumą przychodów uzyskanych z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a,
3) różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a,
4) różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38,
5) różnica między wartością nominalną objętych udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e- osiągnięta w roku podatkowym.

Dochodów uzyskanych ze sprzedaży papierów wartościowych (akcji) nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 (wg skali podatkowej) oraz art. 30c (wg stawki 19 % uzyskanych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej). Stosownie do art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów dotyczących opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych uzyskanych po 31 grudnia 2003 r., nie stosuje się do dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 52 pkt 1 lit. b w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004 r., pod warunkiem, że papiery te zostały nabyte przed 1 stycznia 2004 r. W świetle cytowanego przepisu zwalnia się od podatku dochodowego dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. – Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 118, poz. 754 z późn. zm.). Z w/w przepisów wynika, iż dochód uzyskany ze zbycia w 2004 roku akcji nabytych na giełdzie papierów wartościowych, na podstawie oferty publicznej lub w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie przed 1 stycznia 2004 r. – nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że pojęcie „publicznej oferty” nie zostało zdefiniowane na gruncie prawa podatkowego. W związku z powyższym publiczny charakter oferty należy nawiązać do art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. – Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi – publicznym obrotem papierami wartościowymi, zwanym dalej „publicznym obrotem”, jest proponowanie nabycia lub nabywanie emitowanych w serii papierów wartościowych, przy wykorzystaniu środków masowego przekazu albo w inny sposób, jeżeli propozycja skierowana jest do więcej niż 300 osób albo do nieoznaczonego adresata. Wskazać ponadto należy, że orzecznictwo NSA stoi na stanowisku, iż „ ... mówiąc o publicznym charakterze oferty należy mieć na względzie powszechny dostęp do akcji przez ogół społeczeństwa bez względu na liczbę osób, do których jest skierowana oferta” (wyrok NSA z dnia 18 lutego 2004 r. ISA/Lu 79802). Odpowiadając na wezwanie telefoniczne z dnia 13.06.2005 r. Podatnik przedstawił pisemną informację dotyczącą zatrudnienia w spółce P. S.A. do dnia 31.07.1997 r. oraz nabycia imiennych akcji tj. w dniu 30.01.1998 r., a także przedłożył fotokopię prospektu emisyjnego spółki P. S.A. Zgodnie z powyższym Podatnik nabył akcje zaoferowane wyłącznie pracownikom i tym samym nie mógł nabyć ich na podstawie oferty publicznej kierowanej do powszechnej wiadomości i nieograniczonej liczby nieoznaczonych osób. W związku z powyższym, w ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów nabycie akcji nie nastąpiło na podstawie publicznej oferty (publicznej subskrypcji nie należy utożsamiać z publiczną ofertą), co w świetle cytowanych powyżej przepisów stanowiło warunek zwolnienia od podatku dochodowego z tytułu zbycia ww. akcji. Wobec powyższego należy stwierdzić, że uzyskane przez Podatnika dochody w 2004 roku ze zbycia akcji serii J spółki P. S.A. podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i zgodnie z przepisem art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych winny być rozliczone zeznaniem podatkowym PIT-38 w terminie do 30 kwietnia 2005 r. i w tym też terminie winien Pan uiścić należny podatek dochodowy w wysokości 19 % tego dochodu. Zatem stanowisko Podatnika zawarte w złożonym wniosku jest nieprawidłowe. Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj