Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/VAT/1206/2006/AP
z 7 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40/VAT/1206/2006/AP
Data
2006.07.07



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia z tytułu importu towarów --> Delegacja ustawowa


Słowa kluczowe
aport
podwyższenie kapitału zakładowego
terytorium Unii Europejskiej (Wspólnoty Europejskiej)


Pytanie podatnika
1.Czy w przedstawionym stanie faktycznym wniesienie aportu rzeczowego będzie stanowiło wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?
2.Jaką stawkę podatku należy zastosować w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów będących przedmiotem aportu rzeczowego?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), art.5 ust.1 pkt 5, art.9 ust.1, art.82 ust.3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), § 8 ust.1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 10.04.2006r. (data wpływu: 10.05.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wolap o s t a n o w i łuznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące opodatkowania wniesienia z terytorium innego państwa członkowskiego aportu do Spółki za prawidłowe

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 10.04.2006r. (data wpływu: 10.05.2006r.) Strona zwróciła się o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
Spółka mająca siedzibę w Holandii, posiadająca 100% udziałów w Spółce składającej przedmiotowe zapytanie, zamierza zwiększyć kapitał zakładowy spółki polskiej /Wnioskodawcy/ poprzez wniesienie aportu w postaci trzech używanych ciągników siodłowych o wartości ok 70.000,00 euro.
Zapytania
1.Czy w powyższym przypadku wniesienie aportu rzeczowego będzie stanowiło wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?
2.Jaką stawkę podatku należy zastosować w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów będących przedmiotem aportu rzeczowego?
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem składającego zapytanie:
1.W powyższej sytuacji dochodzi do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
2.Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów będących przedmiotem aportu rzeczowego jest zwolnione z podatku od towarów i usług na podstawie § 8 ust 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 z późn. zm.).

Działając na podstawie art. 14a § 1, 3, 4 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika w nim zawarte za prawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów zdefiniowane jest w art.9 ust.1 ustawy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) /zwanej dalej ustawą/ jako nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz, z zastrzeżeniem art.9 ust.2 i 3 oraz art.10, 11, 12 i 13 ustawy.
W wyniku wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci rzeczy, spółka, której kapitał zakładowy zostaje powiększony, nabywa prawa do rozporządzania przedmiotem aportu jak właściciel. Jeżeli zatem przedmiotem aportu są rzeczy, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium Polski z terytorium innego państwa członkowskiego, co ma miejsce w przedstawionym stanie faktycznym, z całą pewnością należy stwierdzić, że zaistnieje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.
Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 5 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega, co do zasady, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem. Wniesienie aportu spełnia przymiot odpłatności, istnieje bowiem bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów a otrzymanym wynagrodzeniem w formie wyrażonych pieniężnie udziałów.
Mając na uwadze powyższe uregulowania prawne Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola stwierdza, że wniesienie przez spółkę z siedzibą w Holandii do Wnioskodawcy aportu rzeczowego w postaci trzech używanych ciągników siodłowych będzie stanowiło dla Wnioskodawcy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, które będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Art.82 ust.3 ww. ustawy zawiera delegację, zgodnie z którą minister właściwy do spraw finansów publicznych może, w drodze rozporządzenia, wprowadzić inne niż określone w art.43-81 zwolnienia od podatku, a także określić szczegółowe warunki stosowania tych zwolnień.
W rozporządzeniu z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) Minister Finansów skorzystał ze wskazanego powyżej uprawnienia, określając m.in. katalog usług korzystających ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. W myśl § 8 ust. 1 pkt 6 cytowanego rozporządzenia zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.
Analizując powyższe należy zatem uznać, iż dokonując opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (ciągników) Spółka zastosuje przedmiotowe zwolnienie od podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj