Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD1/423-77/06/KK/3
z 24 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD1/423-77/06/KK/3
Data
2006.08.24



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Powiązania gospodarcze, rodzinne, kapitałowe


Słowa kluczowe
ceny transferowe
naruszenie przepisów
podatkowa grupa kapitałowa
podatnik
status


Pytanie podatnika
W którym momencie podatkowa grupa kapitałowa traci status podatnika, wskutek naruszenia zakazu stosowania cen transferowych w transakcjach z podmiotami spoza grupy.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony, z dnia 22.05.2006r. (wpływ do tut. Urzędu 24.05.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. w którym momencie podatkowa grupa kapitałowa traci status podatnika, wskutek naruszenia zakazu stosowania cen transferowych w transakcjach z podmiotami spoza grupy, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


p o s t a n a w i a


uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona wraz z Spółką X zamierzają utworzyć podatkową grupę kapitałową (dalej: PGK). Celem spełnienia ustawowych warunków powstania grupy, Spółka nabędzie 100% udziałów Spółki X od Spółki Y.

Spółka stoi na stanowisku, iż utrata przez PGK statusu podatnika na skutek naruszenia przez nią warunków uznania za podatnika (stosowanie cen transferowych w transakcjach z podmiotami spoza grupy) następuje w momencie doręczenia Spółce decyzji dokonującej wymiaru podatku dochodowego od osób prawnych w kwocie wyższej niż rozpoznana w zeznaniu rocznym. W ocenie Spółki odmienne stanowisko skutkowałoby niepewnością sytuacji prawnej Strony, a mianowicie co do okoliczności, czy odnoszą się do niej przepisy dotyczące podatkowej grupy kapitałowej, czy też nie.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stanowisko Strony, Naczelnik tutejszego Urzędu stwierdza, co następuje:

Stosownie do art. 1a ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) podatkowa grupa kapitałowa jest podatnikiem, jeżeli po jej utworzeniu spółki tworzące tę grupę spełniają warunki wymienione w pkt 1 lit. a) - c), a ponadto:

a) nie korzystają ze zwolnień od podatku dochodowego na podstawie odrębnych ustaw,

b) nie pozostają w związkach powodujących zaistnienie okoliczności, o których mowa w art. 11, z podatnikami podatku dochodowego nie wchodzącymi w skład podatkowej grupy kapitałowej.

Art. 1a ust. 10 ustawy stanowi natomiast, iż w razie gdy w okresie obowiązywania umowy wystąpią zmiany w stanie faktycznym lub w stanie prawnym, zależne od którejkolwiek ze stron umowy, które naruszają warunki uznania podatkowej grupy kapitałowej za podatnika podatku dochodowego, dzień naruszenia któregokolwiek z tych warunków, z zastrzeżeniem ust. 12, oznacza utratę statusu podatnika oraz koniec jej roku podatkowego. Z powyższego wynika, że ustawodawca w sposób precyzyjny określił moment utraty przez grupę statusu podatnika. Jest nim dzień naruszenia któregokolwiek warunku istnienia PGK. Jedynym wyjątkiem od reguły jest tutaj warunek 3 % dochodowości. Zatem jeżeli zostanie udowodnione przez organy podatkowe, że zaistniały okoliczności, o których mowa w art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. doszło pomiędzy spółką należącą do podatkowej grupy kapitałowej a spółką z nią powiązaną (spoza grupy) do transferu dochodów, to dniem utraty statusu podatnika będzie dzień naruszenia zakazu przerzucania dochodów pomiędzy spółką wchodzącą w skład PGK a innym podatnikiem. W żadnym wypadku nie będzie to dzień doręczenia decyzji wymiarowej wydanej w trybie art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, albowiem nie jest on tożsamy z dniem naruszenia warunku nie pozostawania z podatnikiem spoza grupy w związkach, powodujących wystąpienie okoliczności, o których mowa w tym artykule. Do naruszenia ww. warunku dochodzi bowiem w momencie przeprowadzenia transakcji z podmiotem zdefiniowanym w tym przepisie na warunkach odbiegających od rynkowych i nie wykazania z tego tytułu dochodów albo wykazania ich w innej wysokości niż należałoby się spodziewać, gdyby wymienione w przepisie powiązania nie istniały. W związku z powyższym, w ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu, przedstawione we wniosku stanowisko Strony jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj