Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/BF/415-57/GJ/06
z 31 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/BF/415-57/GJ/06
Data
2006.08.31



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
diety
koszty przejazdu
podróż
umowa o dzieło


Pytanie podatnika
Podatnik nie będący pracownikiem firmy zawarł umowę o dzieło, w ramach której ponosi wydatki na dojazd i noclegi. Firma dokonując rozliczeń z podatnikiem zalicza należności wypłacane z tytułu podróży do przychodów i po potrąceniu kosztów uzyskania przychodów w wys. 20% przxychodu, przyjmuje jako podstwę opodatkowania do wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy pozostłą różnicę, którą opodatkowuje 19 % podatkiem dochdowym. Czy takie rozliczenie kosztów podróży jest prawidłowe?


P O S T A N O W I E N I E


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa / t.j. z 2005r. Dz. U. nr 8, poz. 60 z późn. zm. / , art. 11ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) oraz ust. 13 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. Dzu. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 z póżn. zm.) w związku z Pana wnioskiem z dnia 08.06.2006r. ( data wpływu do tut. Organu - 09.06.2006r. ) w kwestii opodatkowania należności z tytułu zwrotu kosztów podróży w ramach umowy o dzieło, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie potwierdza Pana stanowisko i uznaje je za prawidłowe .


U Z A S A D N I E N I E


Stan faktyczny sprawy przedstawiony przez wnioskodawcę:

Wnioskodawca jako rzeczoznawca zawarł z firmą, której nie jest pracownikiem umowę o dzieło. W ramach tej umowy odbywa podróże w celu wykonania prac określonych w umowie ponosząc wydatki na dojazd i noclegi. Firma - płatnik dokonując rozliczeń z wnioskodawcą zalicza należności wypłacane z tytułu podróży do jego przychodów i po potrąceniu kosztów uzyskania przychodów w wysokości 20% uzyskanego przychodu, przyjmuje jako podstawę opodatkowania do wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy pozostałą różnicę , którą opodatkowuje 19% podatkiem dochodowym. Kwota po opodatkowaniu podlega wypłacie. Czy takie rozliczenie kosztów podróży jest prawidłowe?

Stanowisko w sprawie:

Zdaniem wnioskodawcy należności wypłacane mu jako zwrot kosztów dojazdów i noclegów są zwolnione od podatku dochodowego.

Ocena prawna stanowiska:

Zgodnie z ogólną definicją przychodu, określoną w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychodami osoby przyjmującej zamówienie w ramach umowy o dzieło są otrzymane lub postawione do jej dyspozycji w roku kalendarzowym :

1.pieniądze i wartości pieniężne,

2.świadczenia w naturze,

3.inne nieodpłatne świadczenia.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o podatku dochodowym wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem. Przepis ten jednocześnie określa wysokość kwot zwolnionych od podatku do wysokości limitu wynikającego z odrębnych ustaw lub przepisów wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej , z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju ( Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002r. - Dz. U. nr 236, poz. 1990 z późn. zm.). W przypadku korzystania w czasie podróży z samochodu niestanowiącego własności zamawiającego koszty przejazdu określa się wg stawek za 1km przebiegu określonych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25.03.2002r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy ( Dz. U. nr 27, poz. 271 z późn. zm.). Zwolnienie powyższe dla osób niebędących pracownikami stosuje się z zastrzeżeniem art. 21 ust.13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. :

1.otrzymane przez osobę przyjmującą zamówienie świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,

2.odbycie podróży miało na celu uzyskanie przychodu przez zamawiającego.

Jeżeli otrzymane przez przyjmującego zamówienie należności pieniężne będą spełniać powyższe warunki, od należności tych nie powinny być pobierane zaliczki na podatek dochodowy.

W przedmiotowej sprawie z umów zawieranych przez wnioskodawcę wynika, że zamawiający wypłaca wnioskodawcy wynagrodzenie za wykonanie dzieła oraz dokonuje zwrotu kosztów przejazdu i noclegu. Dokonując wypłat należności w oparciu o w/w rozporządzenia, na które powołuje się art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o podatku dochodowym i z uwzględnieniem treści zawartych umów z przyjmującym zamówienie, należności z tytułu zwrotu kosztów przejazdów i noclegów przyjmującego zamówienie należy uznać za zwolnione od podatku dochodowego do wysokości w/w limitów.

Reasumując, stanowisko wnioskodawcy w zakresie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj