Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grudziądzu
USIII/415-22/74/06
z 31 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIII/415-22/74/06
Data
2006.07.31



Autor
Urząd Skarbowy w Grudziądzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek od spadków i darowizn --> Podstawa opodatkowania --> Określanie wartości rzeczy i praw


Słowa kluczowe
amortyzacja
wartość początkowa środka trwałego
wniesienie środka trwałego do spółki


Pytanie podatnika

Czy prawidłowe będzie przekazanie udziałów w majątku trwałym przez wychodzącego ze spółki drugiemu wspólnikowi jako darowizny.
Czy drugi wspólnik może wnieść całą wartość majątku trwałego do otwartej na swoje nazwisko działalności gospodarczej i nadal go amortyzować.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grudziądzu działając na podstawie: art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 9 maja 2006 r. (wpływ w dniu 15 maja 2006r.) uzupełnionego pismem z dnia 25 lipca 2006r. (wpływ w dniu 26 lipca 2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie przepisów prawa podatkowego

  • u z n a j e za prawidłowe stanowisko Pana wyrażone w powołanych wyżej pismach w zakresie przekazania udziału w majątku trwałym przez wspólnika wychodzącego ze spółki, drugiemu wspólnikowi w formie darowizny, oraz wniesienia całości majątku trwałego do nowo otwartej działalności gospodarczej przez drugiego wspólnika i dalszej amortyzacji tych środków trwałych

Stan faktyczny sprawy:

Spółka Cywilna "..." prowadzi Szkołę Kierowców, Spółka składa się z dwóch wspólników, z których jeden wspólnik posiada 5 % udziału, drugi 95 % udziału.

Spółka zostanie zlikwidowana i będzie otwarta działalność gospodarcza przez wspólniczkę posiadającą większe udziały w Spółce.

Majątkiem spółki są środki trwałe - samochody wykorzystywane w nauce jazdy. Wychodzący ze spółki wspólnik przekaże swe udziały (5 %) drugiemu wspólnikowi jako darowiznę. Z tego tytułu odprowadzony zostanie podatek od darowizny.

Majątek trwały zostanie w całości wniesiony w skład nowo otwartej działalności gospodarczej i nadal amortyzowany.

Pytanie podatnika:

Czy prawidłowe będzie przekazanie udziałów w majątku trwałym przez wychodzącego ze spółki drugiemu wspólnikowi jako darowizny?

Czy drugi wspólnik może wnieść całą wartość majątku trwałego do otwartej na swoje nazwisko działalności gospodarczej i nadal go amortyzować ?

Stanowisko podatnika:

Majątek trwały zostanie w całości wniesiony w skład nowo otwartej działalności gospodarczej i nadal amortyzowany.

Odpowiedź:

Zgodnie z art. 22 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22 a - 22 o z uwzględnieniem art. 23 ww. ustawy.

Z art. 22g ust. 12 i 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że obowiązek kontynuowania amortyzacji zachodzi w ściśle określonych przypadkach, t.j. w razie:

  • zmiany formy prawnej,
  • połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów,
  • podjęcia działalności przez podmiot po przerwie trwającej nie dłużej niż 3 lata,
  • zmiany formy prawnej prowadzonej działalności polegającej na połączeniu lub podziale dotychczasowych podmiotów albo zmianie wspólników spółki niebędącej osobą prawną,
  • zmiany działalności wykonywanej samodzielnie przez jednego lub odrębnie przez każdego z małżonków na działalność wykonywaną na imię obojga małżonków,
  • zmiany działalności wykonywanej na imię obojga małżonków na działalność wykonywaną przez jednego lub odrębnie przez każdego z małżonków,
  • zmiany działalności wykonywanej samodzielnie przez jednego z małżonków na działalność wykonywaną samodzielnie przez drugiego z małżonków.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w rozpatrywanej sprawie żadna z wyżej wymienionych okoliczności nie wystąpiła.

Nie można też mówić, że w związku z likwidacją spółki cywilnej i podjęcie działalności gospodarczej przez jednego wspólnika podmiot ten powstał z podziału spółki cywilnej albo w wyniku zmiany formy prawnej.

Opierając się na powyższym rozstrzygnięciu można uznać, że podatnik przejmując środki trwałe wycofane ze spółki cywilnej do działalności prowadzonej na własne nazwisko, ma prawo do ustalenia wartości początkowej oraz zdecydowania o metodzie amortyzacji tych środków trwałych.

Odnośnie środków trwałych nabytych w drodze darowizny ma zastosowanie art. 22g ust. 1 pkt 3 ustawy, zgodnie z którym za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2 - 18, uważa się:

  • w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób - wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości.

Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 1997r. Nr 16, poz. 89 ze zm.), wartość rynkową rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku z uwzględnieniem ich stopnia zużycia oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju z dnia powstania obowiązku podatkowego.

Przy ustalaniu wartości początkowej poszczególnych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych należy mieć jednak na uwadze art. 19 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z ust. 3 tego artykułu, wartość rynkową rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia (art. 22g ust. 16 cyt. wyżej ustawy).

Po ustaleniu wartości początkowej środków trwałych przejętych ze spółki cywilnej oraz otrzymanych w drodze darowizny według wyżej określonych zasad, podatnik ma prawo zdecydowania o metodzie amortyzacji środków trwałych określonej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze powyższe należało postanowić, jak w sentencji niniejszego postanowienia.

Pouczenie:

Interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie przysługuje stronie na podstawie art. 14a § 4 ustawy - ordynacja podatkowa, prawo do złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Grudziądzu w terminie 7 dni od dnia jej doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj