Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PDI/415-38/2006
z 12 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415-38/2006
Data
2006.06.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
biegły sądowy
podatek dochodowy od osób fizycznych
przychód
przychód z działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Czy przychód biegłego sądowego musi stanowić przychód z działalności gospodarczej?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie art. 216 par.1, art. 14a par.1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 roku Nr 8, poz.60 ze zm.), po rozpatrzeniu w części pisma z dnia 30 marca 2006 roku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku w kwestii braku obowiązku prowadzenia działalności gospodarczej w związku z wykonywanymi przez Pana pracami - jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 30 marca 2006 roku (data wpływu do tutejszego urzędu), zwrócił się Pan do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem o dzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w kwestii obowiązku prowadzenia działalności gospodarczej, w związku z wykonywaniem określonych prac.

W złożonym wniosku, przedstawiono następujący stan faktyczny.

Jest Pan zatrudniony w ... w ... , a niezależnie od ww. pracodawcy wykonuje Pan następujące zlecone prace: opinie biegłego sądowego, ekspertyzy konstrukcji budowlanych, recenzje książek i prac naukowych, dysertacji doktorskich, artykułów do czasopism, referatów konferencyjnych oraz prowadzi wykłady, wygłasza płatne referaty naukowe, pisze książki itp.

Na prowadzenie działalności gospodarczej nie zdecydował się Pan, gdyż wymienione prace nie są realizowane w sposób zorganizowany i ciągły w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

W opisanym stanie faktycznym, zajęto stanowisko, że nie zachodzi obowiązek prowadzenia działalności gospodarczej.

Ustosunkowując się do powyższego, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, stwierdza co następuje.

W związku ze zmianą od dnia 1 stycznia 2004 roku przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t.Dz.U. z 2000 roku nr 14, poz.176 ze zm.), podatnik posiada możliwość wyboru sposobu opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów uzyskanych z tytułu osobiście wykonywanych usług na rzecz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, osób prawnych i ich jednostek organizacyjnych oraz jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej.

Stosownie do art. 13 pkt 2 i 6 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust.1 pkt 2, uważa się:


    - przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych,
    - przychody osób, którym organ władzy administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art.14 ust.2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9.

Świadcząc usługi osobiście może Pan przychody uzyskane na podstawie umowy – zlecenia lub umowy o dzieło wyłącznie od ww. jednostek i osób zaliczyć do przychodów z działalności , o której mowa w art.13 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast przychody biegłego tj. z nieopartych na umowie cywilnoprawnej czynności, do przychodów z art.13 pkt 6 ww. ustawy.

W tym stanie rzeczy, nie ma Pan obowiązku prowadzenia działalności gospodarczej w związku z wykonywaniem ww. prac.

Ponadto kwestię poboru przez płatników (zleceniodawców) zaliczek na podatek dochodowy reguluje art. 41 ust.1 i ust.1a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust.1 (osobom mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy), z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust.4 zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 proc. należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodu w wysokości określonej w art. 22 ust.9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe, o którym mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit.b). Jednocześnie zaliczkę od ww. dochodów, zmniejsza się z zastrzeżeniem art. 27b ust.1 pkt 2 i ust. 2 o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, pobranej przez płatnika, o którym mowa w ust.1, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Na mocy art. 42 ww. ustawy o podatku dochodowym ww. płatnicy przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek (...), w terminie do dnia 20 następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) – na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklarację według ustalonego wzoru.

W terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym ww. płatnicy są obowiązani przesłać podatnikom, o których mowa w art. 3 ust.1 oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika - imienne informacje o wysokości dochodu, sporządzone według ustalonego wzoru tj. PIT-11/PIT-8B (art. 42 ust.1 i ust. 2 pkt 1).

W konsekwencji powyższego, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, podziela stanowisko zajęte przez Pana we wniosku, tj. iż w przedstawionym stanie faktycznym, nie musi Pan prowadzić działalności gospodarczej, w związku z wykonywaniem określonych prac.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, że niniejsza interpretacja o zakresie zastosowania prawa podatkowego, dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b par.1 ustawy Ordynacja podatkowa udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli płatnik, podatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a par.4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14a par.4 ustawy – Ordynacja podatkowa przysługuje zażalenie .

Zażalenie, zgodnie z przepisami art. 236 par.2, art. 220 i 223 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu.

Zażalenie, winno zgodnie z przepisem art.222 Ordynacji podatkowej zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj