Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PO/436-8/06MS
z 22 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO/436-8/06MS
Data
2006.09.22



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
spadek
ulga mieszkaniowa


Pytanie podatnika
Czy nabycie w spadku lokalu mieszkalnego powinno być zwolnione od odatku ze względu na zamiar doonania darowizny?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków–Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 12.06.2006 r. (data wpływu 30.06.2006 r.) uzupełnionego w dniu 07.08.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

We wniosku z dnia 12.06.2006 roku (uzupełnionym w dniu 07.08.2006 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym, złożonym w tutejszym organie podatkowym przedstawia Pan następujący stan faktyczny:
W dniu 13.07.2005 r. zmarła (...). Sąd Rejonowy dla Krakowa-Podgórza postanowieniem z dnia (...) Sygn. akt (...) stwierdził, że spadek po zmarłej (...) nabył na podstawie ustawy syn (...) w całości. W dniu 14.12.2005 r. zostało przesłane do tut. Urzędu zeznanie podatkowe o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych tytułem spadku. Decyzją z dnia (...) nr (...) ustalono podatek w wysokości (...). Przedmiotem spadku po zmarłej jest lokal mieszkalny obj. Kw (...) o pow. użytkowej 50,35 m² położony w K. przy ul. (...) oraz związany z nim współudział we współwłasności budynku, z którego lokal został wydzielony oraz w użytkowaniu wieczystym działki nr (...) obj. Kw (...) w 24/1000 cz. o wartości (...). Pan X nie jest właścicielem innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, nie dysponuje spółdzielczym prawem do lokalu, nie jest najemcą lokalu na podstawie decyzji administracyjnej. Od 1988 r. Pan X wraz z żoną Panią Y mieszka w przedmiotowym lokalu. Pan X i Pani Y będą zamieszkiwać w tym lokalu przez 5 lat. Prawa do spadku Pan X zamierza zbyć w całości w drodze darowizny na rzecz żony Pani Y.
Wnioskujący zwrócił do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem czy nabycie w spadku lokalu mieszkalnego powinno być zwolnione od podatku ze względu na zamiar dokonania darowizny?
Z treści stanowiska przedstawionego w sprawie wynika, iż umowa darowizny przenosi spadek na nabywcę a nabywca wstępuje w prawa i obowiązki spadkobiercy, zatem Pan X zbywając spadek aktem notarialnym na rzecz żony Pani Y – nie jest zobowiązany do zapłaty podatku, gdyż obowiązek zapłaty winien być przeniesiony na nabywcę spadku.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków–Stare Miasto, udzielając pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, informuje, iż prezentowane stanowisko nie jest prawidłowe mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny.
Analizując przedstawiony we wniosku stan faktyczny ustalono, że przedmiotem spadku po zmarłej (...) jest lokal mieszkalny obj. Kw (...) o pow. użytkowej 50,35 m² położony w K. przy ul. (...) oraz związany z nim współudział we współwłasności budynku, z którego lokal został wydzielony oraz w użytkowaniu wieczystym działki nr (...) obj. Kw (...) w 24/1000 cz. o wartości (...). Pan X nie jest właścicielem innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, nie dysponuje spółdzielczym prawem do lokalu, nie jest najemcą lokalu na podstawie decyzji administracyjnej oraz mieszka w przedmiotowym lokalu. Pan X i Pani Y będą zamieszkiwać w tym lokalu przez 5 lat. Prawa do spadku Pan X zamierza zbyć w całości w drodze darowizny na rzecz żony Pani Y.Stosownie do treści art. 16 ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142 poz. 1514 ze zm.) – w przypadku nabycia lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość w drodze spadku przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej – nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej lokalu, pod warunkiem, że nabywca:
1) jest obywatelem polskim lub ma miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2) nie jest właścicielem innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nim przeniesie własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy;
3) nie dysponuje spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie jest właścicielem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekaże je zstępnym lub przekaże do dyspozycji spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego;
4) nie jest najemcą lokalu lub budynku lub będąc nim rozwiąże umowę najmu;
5) będzie zamieszkiwać w nabytym lokalu przez 5 lat od dnia złożenia zeznania podatkowego – jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu.
Mając powyższe na uwadze należy uznać, że ulga mieszkaniowa ma zastosowanie, gdy nabywca spadku spełnia wszystkie warunki określone w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, nawet w przypadku dokonania darowizny.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podmiotu (podatnika/ płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe), wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

POUCZENIE:
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków–Stare Miasto, w terminie siedmiu dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj