Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD1/423/95/06/MK/2
z 2 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD1/423/95/06/MK/2
Data
2006.10.02



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kurs waluty
rachunek bankowy
rachunek walutowy
różnice kursowe
środki pieniężne
waluta obca
zapłata


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy określania kosztów uzyskania przychodów z tytułu różnic kursowych od własnych środków pieniężnych w walutach obcych.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 27.06.2006r. (wpływ do tut. Urzędu 03.07.2006r.), uzupełnionego pismem z dnia 30.08.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 01.09.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, odnośnie określania kosztów uzyskania przychodów z tytułu różnic kursowych od własnych środków pieniężnych w walutach obcych, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że Spółka posiada konto dewizowe w banku krajowym i za jego pośrednictwem dokonuje płatności na rzecz zagranicznych dostawców oraz otrzymuje środki dewizowe należne Spółce od odbiorców zagranicznych.

Wpływy na rachunek dewizowy Spółka wycenia:

kursem kupna Banku, w którym posiada rachunek dewizowy przy wpłatach odbiorców zagranicznych,

kursem sprzedaży w przypadku, gdy środki zasilają rachunek poprzez zakupienie ich w Banku.

Rozchody z konta dewizowego wyceniane są:

po kursie sprzedaży Banku przy płatnościach dostawcom zagranicznym.

Zdaniem Spółki w przypadku, gdy kurs sprzedaży z dnia faktycznej zapłaty jest wyższy od kursu kupna/sprzedaży z dnia wpływu środków na konto, to powstają różnice kursowe, które korygują "in-" koszty podatkowe, tj. obniżają koszty uzyskania przychodów. W przypadku, gdy kurs sprzedaży z dnia faktycznej zapłaty jest niższy od kursu wpływu środków na konto, powstają różnice zwiększające koszty podatkowe. Taka zasada korygowania kosztów wg Spółki nie podważa istoty ekonomicznego znaczenia różnic kursowych. W opinii Spółki w wielu publikacjach oraz interpretacjach Urzędów Skarbowych prezentowany jest pogląd, że w przypadku, gdy kurs sprzedaży z dnia zapłaty jest wyższy od kursu wpływu środków na rachunek dewizowy, różnica zwiększa koszty podatkowe. Takie stanowisko, zdaniem Spółki, stoi w sprzeczności z ideą negocjowania z bankiem macierzystym kursów przy zakupie dewiz na poczet przyszłych zobowiązań, bowiem im niższy kurs wynegocjuje Spółka, tym wyższe koszty podatkowe powstałyby przy zapłacie (rozchodzie z rachunku dewizowego). Spółka na potwierdzenie swojego stanowiska przedstawiła następujący sposób wyliczenia różnic kursowych:

1.jeżeli kurs kupna USD z dnia otrzymania środków wynosił 3,10zł/USD, a kurs sprzedaży z dnia zapłaty zobowiązania 3,30zł/USD, to powstała ujemna różnica kursowa "in minus"

(10.000USD x 3,10zł - 10.000USD x 3,30zł = 31.000zł - 33.000zł = - 2000zł);

2.jeżeli kurs kupna USD z dnia otrzymania środków wynosił 3,40zł/USD, a kurs sprzedaży z dnia zapłaty zobowiązania 3,30zł/USD, to powstała ujemna różnica kursowa "in plus"

(10.000USD x 3,40zł - 10.000USD x 3,30zł = 34.000zł - 33.000zł = 1.000zł).

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego przedstawiona przez Stronę argumentacja jest nieprawidłowa.

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłoszonych przez NBP z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłoszonego przez NBP z dnia zarachowania kosztów.

Z kolei art. 15 ust. 1a ustawy stanowi, iż koszty z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu sprzedaży walut z dnia faktycznej zapłaty oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik.

Powstanie różnic kursowych, w myśl ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych, uzależnione jest co do zasady od charakteru transakcji, z której różnice te wynikają. Jeżeli transakcja wiąże się z ponoszeniem kosztów również i różnice kursowe, bez względu na ich wartość matematyczną (+ lub -), będą kosztami.

Podatkowe różnice kursowe związane z wydatkami wyrażonymi w walutach obcych, uznawanymi za koszty uzyskania przychodów, wynikają z różnicy pomiędzy kursem waluty obcej między dniem zarachowania kosztu a dniem zapłaty zobowiązania na rzecz kontrahenta, dokonanej za pośrednictwem banku. Jednocześnie, jeżeli podatnik posiada własne waluty obce i płaci nimi za zobowiązania, uznane za koszty uzyskania przychodów, powstają różnice kursowe, wpływające na koszty podatkowe w myśl art. 15 ust. 1a ustawy.

Mając na względzie brzmienie powyżej cytowanych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stwierdzić należy, iż o kosztach z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych można mówić wtedy, gdy środkami tymi dokonywane są płatności za zobowiązania, przy czym ustalając wysokość tych różnic porównywać należy odpowiedni kurs z dnia zapłaty z kursem z dnia otrzymania waluty. Tymczasem wg wyliczenia Spółki porównywany jest kurs waluty obcej z dnia jej otrzymania z kursem z dnia zapłaty, tj. odwrotnie niż wynika to z powołanych powyżej przepisów. Tym samym różnice kursowe wg zaprezentowanego przykładu powinny być wyliczone w następujący sposób:

1.Kwota 10.000USD x kurs sprzedaży USD z dnia zapłaty zobowiązania 3.30zł minus kwota 10.000USD x kurs kupna USD z dnia otrzymania waluty 3,10zł (tj. 33.000zł - 31.000zł = 2000zł). Wyliczona różnica kursowa "in plus" powinna zatem zwiększać koszty uzyskania przychodów.

2.Kwota 10.000USD x kurs sprzedaży USD z dnia zapłaty zobowiązania 3,30zł minus kwota 10.000USD x kurs kupna USD z dnia otrzymania waluty 3,40zł ( tj. 33.000zł - 34.000zł = -1000zł). Wyliczona różnica kursowa "in minus" powinna zatem zmniejszać koszty uzyskania przychodów.

Biorąc pod uwagę powyższe, przedstawione we wniosku stanowisko Spółki dotyczące sposobu ustalania kosztów uzyskania przychodów z tytułu różnic kursowych od własnych środków na rachunku walutowym jest nieprawidłowe.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj