Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US. I/415/33/06, I US. I/415/34/06
z 23 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I US. I/415/33/06, I US. I/415/34/06
Data
2006.06.23



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
budowa budynków
część składowa
darowizna
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy podlega zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu sprzedaż nieruchomości otrzymanej w drodze darowizny?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po rozpatrzeniu wniosku dotyczącego zapytania wniesionego przy piśmie z dnia 4.04.2006 r. w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, czy podlega zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu sprzedaż nieruchomości otrzymanej w drodze darowizny, działając na podstawie art. 14a § 1, 2, 3 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), postanawia uznać, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 4.04.2006 r. pan Aleksander K. i jego żona pani Ewa K. zwrócili się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie o udzielenie wyjaśnień dotyczących zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w następującej sprawie:

W dniu 30.03.2006 r. pan Aleksander K. i jego żona pani Ewa K. sprzedali aktem notarialnym Rep. A Nr 861/2006 nieruchomość - działkę nr 2150 KW 54770. Wyżej wymienioną nieruchomość podatnicy otrzymali drogą darowizny od Anny K. (4/6) i Sławomira K. (1/6) aktem notarialnym Rep. A Nr 688/2005. Na tej działce pani Ewa K. i pan Aleksander K. wybudowali budynek mieszkalny jednorodzinny, który został wpisany do tej samej księgi wieczystej co działka. Na tle powyższego stanu faktycznego pan Aleksander K. sformułował pytanie - czy w związku z tym sprzedaż tej nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Pan Aleksander Kugla złożył oświadczenie, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Zdaniem podatnika przychód uzyskany ze sprzedaży tej nieruchomości nie podlega opodatkowaniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d ustawy o podatku dochodowym, gdyż nieruchomość tą otrzymali w spadku - drogą darowizny.

Stosownie do postanowień art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza, co następuje:

Artykul 10 ust. 1 pkt 8 stanowi, iż źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  2. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  3. innych rzeczy
    - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zaś zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, wolne są od podatku dochodowego w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

W przedmiotowej sprawie podatnicy ww. nieruchomość, tj. działkę nr 2150 KW 54770 otrzymali drogą darowizny od Anny K. (4/6) i Sławomira K. (1/6) aktem notarialnym Rep. A Nr 688/2005. Udział 1/6 w przedmiotowej nieruchomości pan Aleksander K. nabył drogą dziedziczenia po ojcu. Na tej działce pani Ewa K. i pan Aleksander K. wybudowali budynek mieszkalny jednorodzinny, który został wpisany do tej samej księgi wieczystej, co działka. Następnie w dniu 30.03.2006 r. pan Aleksander K. i jego żona pani Ewa K. sprzedali aktem notarialnym Rep. A Nr 861/2006 nieruchomość - działkę nr 2150 zabudowaną budynkiem mieszkalnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego przez podatników wynika, iż ww. działkę podatnicy nabyli w drodze darowizny i spadku co stanowi podstawę do zwolnienia uzyskanego przychodu z opodatkowania zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie należy nadmienić, iż wybudowany na tej działce budynek mieszkalny jednorodzinny stanowi część składową nieruchomości gruntowej i "dzieli" los gruntu, z którym jest związany.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj