Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
US33/NG/GF/415-42/2005/EW
z 25 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US33/NG/GF/415-42/2005/EW
Data
2005.04.25



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
akcje pracownicze
dochody uzyskiwane za granicą
giełda
przychód z kapitału pieniężnego


Pytanie podatnika
Czy dochód uzyskany ze sprzedaży akcji na giełdzie w Paryżu w roku 2004 jest zwolniony z opodatkowania ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 i art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Mokotów postanawia stanowisko w sprawie zawarte we wniosku z dnia 10 marca 2005r. uzupełnione w dniu 29 marca 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uznać za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

1. Stan faktyczny podany we wniosku wnioskodawcy jest następujący:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w latach 1999 - 2000 na podstawie francuskiej ustawy prywatyzacyjnej Podatnik nabył akcje pracownicze firmy T. S.A., której polskiej filii był pracownikiem i ww. akcje sprzedał w marcu 2004r. na rynku zagranicznym Domu Inwestycyjnego S.A.

Pytanie podatnika:

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży akcji na giełdzie w Paryżu w roku 2004 jest zwolniony z opodatkowania ?

2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

We wniosku Podatnik wskazuje, iż dochód uzyskany ze sprzedaży akcji na giełdzie w Paryżu w roku 2004 jest zwolniony z opodatkowania.

3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Zgodnie z art. 3ust. 1 i art. 4a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne jeśli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Przepis art. 3 ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu.Zapis art.13 ust. 3 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatku od dochodu, podpisanej w Warszawie w dniu 20 czerwca 1975r. pomiędzy Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej (Dz. U. z 1977r. Nr 1, poz. 5) wskazuje na opodatkowanie uzyskanych przez podatnika dochodów w państwie miejsca zamieszkania. Ponieważ Podatnik nie posiada miejsca zamieszkania na terenie Francji sprzedaż akcji nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym na terenie Francji. W odniesieniu do dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia akcji spółki T. S.A. z siedzibą na terytorium Francji nie będzie miał zastosowania przepis art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ znajduje on zastosowanie wyłącznie do dochodów uzyskanych na terytorium Francji, gdzie posiada siedzibę spółka dominująca, której akcje były przedmiotem transakcji.

Przepis art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 z późn. zm.) stanowi, iż przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do opodatkowania dochodów (poniesionych strat), uzyskanych po dniu 31 grudnia 2003r. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 52 pkt 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004r., pod warunkiem, że papiery te zostały nabyte przed dniem 1 stycznia 2004r.W przepisie art. 52 pkt 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest mowa o papierach wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 118, poz. 754 z późn. zm.) Zgodnie z przepisem art. 2 ust. 1 pkt 10 ustawy - prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi: publiczny obrót papierami wartościowymi nie obejmuje proponowania nabycia akcji lub innych papierów wartościowych, z których wynika prawo do nabycia akcji spółki z siedzibą poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, będącej emitentem papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na zagranicznym rynku regulowanym, jeżeli propozycja ta jest skierowana do pracowników spółki od niej zależnej zgodnie z art. 4 pkt 16, z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nawet wówczas gdy spełnione są ogólne przesłanki określające definicję publicznego obrotu, a więc:
a) proponowanie nabycia lub nabywanie emitowanych w serii papierów wartościowych,
b) przy wykorzystaniu środków masowego przekazu albo w inny sposób,
c) jeżeli propozycja skierowana jest do więcej niż 300 osób albo do nieoznaczonego adresata.

Mając na uwadze powyższe regulacje oraz przekazane przez podatnika informacje, nie jest możliwe zastosowanie zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskanego przez podatnika z tytułu zbycia akcji na giełdzie zagranicznej.W konsekwencji uzyskany przez Podatnika dochód z tytułu odpłatnego zbycia akcji spółki T. S. A. będzie podlegał połączeniu z innymi dochodami na podstawie przepisu art. 9 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, iż jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28 - 30, art. 30a - 30c oraz art. 44 ust. 7e i 7f ww. ustawy, jest suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodów.Na podstawie przepisu art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych po zakończeniu roku podatkowego dochód uzyskany z tego tytułu powinien zostać wykazany w zeznaniu podatkowym - PIT-36 i opodatkowany według skali podatkowej, określonej w art. 27 ust. 1 ww. ustawy. W tej sytuacji nie powstanie obowiązek złożenia odrębnego zeznania podatkowego, o którym mowa w art. 45 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj