Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/FD1/415-37/06/BC
z 3 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/FD1/415-37/06/BC
Data
2006.08.03



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
wartość początkowa
wartość środka trwałego


Pytanie podatnika
W 1994 roku zakupiłam lokal mieszkalny, który obecnie zamierzam wprowadzić do ewidencji środków trwałych i wykorzystywać w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. W związku z powyższym, pytanie moje dotyczy sposobu ustalenia wartości początkowej tego lokalu. W mojej opinii, dla celów amortyzacji mogę przyjąć - jako wartość początkową - jego wartość rynkową w grudniu 2005 roku.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście działając na podstawie art.216 §1 oraz art.14a §1-5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 , poz.60 z późn. zm.) w związku z wnioskiem w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

p o s t a n a w i a

nie potwierdzić stanowiska zawartego w Pani piśmie, dotyczącego wyceny przez Podatnika wartości początkowej środka trwałego do celów amortyzacji.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego przez Panią w piśmie stanu faktycznego wynika, że w 1994 roku zakupiła Pani lokal mieszkalny za kwotę 42.000,00 zł, który obecnie zamierza wprowadzić do ewidencji środków trwałych i wykorzystywać w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Wartość rynkowa tego lokalu w grudniu 2005 roku wynosiła 272.000,00 zł W związku z powyższym Pani pytanie dotyczy sposobu ustalenia wartości początkowej tego lokalu, będącej podstawą dokonywania przez Panią odpisów amortyzacyjnych, zgodnie z art. 22g ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity: Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm. ). W Pani opinii, nie ma przeszkód do tego, aby jako wartość początkową tego lokalu przyjąć jego wartość rynkową w grudniu 2005 roku.

Zgodnie z art. 22g ust. 8 w/cyt. ustawy z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku, gdy podatnik nie może ustalić ceny nabycia środków trwałych lub ich części nabytych przed dniem założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu, o którym mowa w art. 22n, wartość początkową tych środków przyjmuje się w wysokości wynikającej z wyceny dokonanej przez podatnika, z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia ich zużycia. Natomiast w myśl art. 22g ust. 1 pkt 1) w/cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za wartość początkową środków trwałych ( z uwzględnieniem ust. 2 - 18 ) uważa się - w razie nabycia w drodze kupna - cenę ich nabycia. Ceną nabycia jest kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania. W związku z powyższym, z punktu widzenia prawa podatkowego wycena przez podatnika wartości początkowej środka trwałego z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju ma zastosowanie jedynie w sytuacji, gdy podatnik nie może ustalić ceny nabycia środka trwałego. W opisanej przez Panią sytuacji znana jest wartość początkowa tego lokalu. Tym samym brak jest podstaw prawnych do zastosowania przez Panią wyceny środka trwałego, skoro przed założeniem ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych znała Pani cenę nabycia tego lokalu.

Mając zatem na uwadze powyższe, Pani stanowisko, wyrażone we wniosku należy uznać za nieprawidłowe. Odnosząc powyższe do opisanego stanu faktycznego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa- Śródmieście postanowił jak w sentencji .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj