Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grudziądzu
USIII/415-34/95/06
z 28 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIII/415-34/95/06
Data
2006.09.28



Autor
Urząd Skarbowy w Grudziądzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
ewidencja
księga przychodów i rozchodów
księgi podatkowe
prowadzenie ewidencji
sprzedaż towarów
towar


Pytanie podatnika

1. Co zrobić ze zwróconym towarem?
2. Kto ma do niego prawo?
3. Jak i kto może ten towar sprzedać?
4. W jaki sposób przyjąć ten towar do ewidencji?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grudziądzu działając na podstawie: art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 29 czerwca 2006r. (wpływ w dniu 4 lipca 2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie przepisów prawa podatkowego

  • u z n a j e za nieprawidłowe stanowisko Pana wyrażone w wyżej powołanym piśmie w zakresie przyjęcia zwróconego towaru przez jednego wspólnika na podstawie wzajemnego porozumienia.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny sprawy:

W 2005 r. Spółka cywilna (ojciec i syn) zakończyła działalność gospodarczą. Wszystkie zobowiązania Spółki zostały uregulowane, natomiast zobowiązania kontrahentów Spółki nie zostały uregulowane.

Jeden z kontrahentów nie zapłacił faktury o wartości ponad 20 tys. zł. brutto. Spółka skierowała sprawę do Sądu Gospodarczego. Kontrahent na mocy wyroku sądowego towar zwrócił ? towaru tego nie zaksięgował u siebie. Byli wspólnicy Spółki cywilnej obecnie prowadzą dwie różne działalności gospodarcze. Od przychodu ze sprzedaży towaru zapłacony został podatek VAT i podatek dochodowy.

Pytania:

  1. Co zrobić ze zwróconym towarem?
  2. Kto ma do niego prawo?
  3. Jak i kto może ten towar sprzedać?
  4. W jaki sposób przyjąć ten towar do ewidencji?

Stanowisko podatnika w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych

Podatnik uważa, ze towar ten przyjmuje na podstawie porozumienia od ?...?.

W związku z tym, że podatek dochodowy został już odprowadzony, w przypadku jego ewentualnej sprzedaży nie będzie obowiązku odprowadzenia podatku dochodowego po raz drugi.

Odpowiedź:

W rozpatrywanym przypadku podmiot, który dokonał sprzedaży towaru już nie istnieje, w związku z czym nie jest możliwe zmniejszenie przychodu o otrzymany zwrot. Zwrócony towar, stanowiący własność byłych wspólników spółki cywilnej chce wprowadzić do swojej indywidualnej działalności gospodarczej jeden z nich. W tej sytuacji należy przenieść własność części towaru z jednego wspólnika na drugiego w drodze umowy kupna- sprzedaży lub umowy darowizny.

Porozumienie, o którym pisze podatnik nie przenosi własności rzeczy.

Osoby ustalające dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów ewidencjonują:

  • zakup towarów handlowych w kol. 10 podatkowej księgi ? ?zakup towarów handlowych i materiałów według cen zakupu?
  • sprzedaż towarów handlowych w kol. 7 podatkowej księgi ? ?wartość sprzedanych towarów i usług?.

Zgodnie z § 12 ust. 3 rozporządzenia ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) podstawą zapisów są dowody księgowe, którymi są:

  1. faktury VAT, a w szczególności faktury VAT marża, faktury VAT RR, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, zwane dalej fakturami, odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach, lub
  2. inne dowody, wymienione w § 13 i 14, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające, co najmniej:
  1. wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron(nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,
  2. datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej daty,
  3. przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych,
  4. podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych ? oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie.

Paragraf 13 cytowanego rozporządzenia za dowody księgowe uważa również:

  1. dzienne zestawienia dowodów (faktur dotyczących sprzedaży) sporządzone do zaksięgowania i zbiorczym zapisem ;
  2. noty księgowe, sporządzone w celu skorygowania zapisu dotyczącego operacji gospodarczej, wynikającej z dowodu obcego lub własnego, otrzymane od kontrahenta podatnika lub przekazane kontrahentowi;
  3. dowody przesunięć;
  4. dowody opłat pocztowych i bankowych;
  5. inne dowody opłat, w tym udokumentowane na podstawie książeczek opłat, oraz dokumenty zawierające dane, o których mowa w § 12 ust. 3 pkt 2.

Przepis § 13 pkt 5 dopuszcza możliwość dokumentowania zapisów w księdze przychodów i rozchodów umową kupna-sprzedaży lub umową darowizny, ale ściśle przy zachowaniu danych zawartych w § 12 ust. 3 pkt 2.

W oparciu o zacytowane przepisy, na podstawie jednej z wyżej wymienionych umów (kupna-sprzedaży lub darowizny), należy wprowadzić do kolumny 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów wartość towarów nabytych od byłego wspólnika, a swoją część zwróconego towaru wprowadzić do księgi i na podstawie ugody sądowej.

Przychód ze sprzedaży tego towaru należy zaewidencjonować w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Kwestia podatku VAT zostanie rozstrzygnięta odrębnym postanowieniem.

Mając na uwadze powyższe należało postanowić, jak w sentencji niniejszego postanowienia.

POUCZENIE:

Interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie przysługuje stronie na podstawie art. 14a § 4 ustawy ? ordynacja podatkowa, prawo do złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Grudziądzu w terminie 7 dni od dnia jej doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj