Interpretacja Ministra Finansów
PB6/033-0116-204/06/mm
z 28 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB6/033-0116-204/06/mm
Data
2006.02.28



Autor
Minister Finansów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
należności licencyjne
Stany Zjednoczone
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania


Pytanie podatnika
Czy od dochodów z tytułu wykonania projektu badawczego należy zapłacić w Polsce podatek dochodowy od osób fizycznych.


Działając na podstawie art. 14e oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), udzielając interpretacji w zakresie postanowień umowy z dnia 8 października 1974 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz.U. z 1976 r. Nr 31, poz. 178),


Minister Finansów uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku w sprawie dotyczącej opodatkowania dochodów z tytułu wykonania projektu badawczego.


Uzasadnienie


Z treści złożonego wniosku wynika, że Pani X od 1987 r. mieszka na stałe w Stanach Zjednoczonych. Obecnie ze względów rodzinnych przebywa czasowo w Polsce, jednak jest to stan przejściowy (tymczasowy). W lipcu 2005 r. Pani X podpisała z firmą amerykańską, która nie ma siedziby na terytorium Polski, umowę na wykonywanie projektu badawczego oraz stworzenie dokumentacji technicznej do tego projektu. Zawarta umowa nie jest umową o pracę. Przedmiotem tej umowy jest wykonanie „dzieła” własnego pomysłu, polegającego na realizacji informatycznego projektu badawczego, co w ocenie Strony stanowi utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Ponadto zawarta umowa zawiera rozporządzanie prawami autorskimi do utworu przez firmę amerykańską oraz ustala wynagrodzenie za wykonane dzieło. Przekazanie efektów pracy następuje osobiście w trakcie wizyt w Stanach Zjednoczonych lub przez Internet. Wynagrodzenie za pracę przekazywane jest na konto bankowe Pani X w Stanach Zjednoczonych.


Pani X zwraca się z prośbą o udzielenie informacji, czy mając miejsce zamieszkania na terytorium Stanów Zjednoczonych od wyżej opisanych dochodów powinna płacić w Polsce podatek dochodowy od osób fizycznych.


Zdaniem Pani X, zgodnie z art. 13 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi dochód z tytułu należności licencyjnych podlega opodatkowaniu w państwie, w którym podatnik otrzymujący należności licencyjne ma miejsce zamieszkania. Miejscem zamieszkania Pani X są Stany Zjednoczone, a zatem tam powinna płacić podatek.


Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa, Minister Finansów stwierdza, co następuje:


Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).


Natomiast w myśl art. 3 ust. 2a cytowanej ustawy jeżeli osoby fizyczne nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).


Przepis art. 4a ustawy stanowi natomiast, że przepisy te stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że umowa zawarta przez Panią X z firmą mającą siedzibę w Stanach Zjednoczonych zawiera rozporządzanie przez tą firmę prawami autorskimi do stworzonego przez Panią X utworu. W opisanej sytuacji dochodzi zatem do udzielenia prawa do korzystania z praw majątkowych.


W zależności od zakresu przeniesienia tych praw (tj. w całości lub w części) w opisanej sytuacji kwestię tą regulować będą przepisy art. 13 lub art. 14 umowy z dnia 8 października 1974 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz.U. z 1976 r. Nr 31, poz. 178).


Przy częściowym transferze praw do stworzonego przez Panią X informatycznego projektu badawczego, opłaty dokonane przez firmę amerykańską uznać należy za należności licencyjne w rozumieniu art. 13 umowy. W przypadku natomiast, gdy następuje pełne przekazanie praw do projektu, zastosowanie powinny mieć przepisy art. 14 umowy dotyczące opodatkowania zysków z przeniesienia własności majątku.


Zgodnie z art. 13 umowy należności licencyjne powstałe w jednym Umawiającym się Państwie i wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie będą opodatkowane w tym drugim Umawiającym się Państwie.


Należności takie mogą być jednak opodatkowane także w tym Państwie, w którym powstały, i zgodnie z prawem tego Państwa, ale podatek w ten sposób pobierany nie może przekroczyć 10% kwoty należności brutto.


Natomiast w myśl art. 14 cytowanej umowy osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym z Umawiających się Państw będzie zwolniona od opodatkowania w drugim Umawiającym się Państwie zysku ze sprzedaży, zamiany lub innej dyspozycji walorami kapitałowymi, chyba że:

  1. zysk został osiągnięty przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym z Umawiających się Państw ze sprzedaży, zamiany lub innej dyspozycji mieniem wymienionym w artykule 7 Umowy, położonym na terytorium drugiego Umawiającego się Państwa,
  2. osoba osiągająca zysk, mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym z Umawiających się Państw, posiada zakład w drugim Umawiającym się Państwie i wartość majątkowa przynosząca zysk jest rzeczywiście związana z tym zakładem lub
  3. osoba fizyczna osiągająca zysk, mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym z Umawiających się Państw, przebywa w drugim Umawiającym się Państwie przez okres lub okresy, sięgające łącznie lub przekraczające 183 dni w ciągu roku podatkowego.


Przepisy ww. artykułów umowy mają zastosowanie do opłat powstałych w jednym umawiającym się państwie i stanowiących własność osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim umawiającym się państwie.


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż powstanie należności licencyjnych lub sprzedaż praw majątkowych następuje na terytorium Stanów Zjednoczonych. Zgodnie z postanowieniami art. 13 i 14 umowy dochody te opodatkowane byłyby na terytorium Polski tylko w sytuacji, gdy osoba je otrzymująca posiadałaby miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce.


W złożonym wniosku Pani X stwierdza, iż ma stałe miejsce zamieszkania w Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszka od 1987 r. W Polsce przebywa natomiast czasowo w związku ze sprawami rodzinnymi i jest to stan jedynie przejściowy.


Biorąc pod uwagę powyższe Minister Finansów stwierdza, że dochody uzyskane przez Panią X z tytułu realizacji informatycznego projektu badawczego nie podlegają opodatkowaniu w Polsce.


Biorąc pod uwagę powyższe, Minister Finansów postanowił jak w sentencji.


Minister Finansów informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Odpowiedź nie jest wiążąca dla Strony, jest natomiast wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 14e § 2, art. 14a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Stronie przysługuje zażalenie do Ministra Finansów w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj