Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
RO-XV/423/PDOP-440/498/JS/06
z 9 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO-XV/423/PDOP-440/498/JS/06
Data
2006.11.09



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
amortyzacja
aport
przedsiębiorstwa
wartość firmy
wartość początkowa
wartość początkowa środków trwałych
wartość środków trwałych
wkłady niepieniężne


Pytanie podatnika
Jaką wartość należy przyjąć jako podstawę amortyzacji podatkowej?


Przedsiębiorstwo prowadzone w formie spółki jawnej ma zostać wniesione w formie aportu do Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przejmuje zobowiązania związane z wnoszonym w formie aportu przedsiębiorstwem. Wartość rynkowa wnoszonego aportem przedsiębiorstwa jako całości (z uwzględnieniem zobowiązań) została wyceniona przez niezależnego rzeczoznawcę na kwotę W. Wartość udziałów w Spółce z o.o., wydanych w zamian za wniesione przedsiębiorstwo, jest równa wartości W, tj. wartości rynkowej przedsiębiorstwa. Wartość rynkowa poszczególnych aktywów przedsiębiorstwa (A), po pomniejszeniu o wartość związanych funkcjonalnie z przedsiębiorstwem zobowiązań (Z), daje wartość aktywów netto (X), czyli wartość rynkową poszczególnych aktywów przedsiębiorstwa pomniejszoną o zobowiązania związane z działalnością przedsiębiorstwa. Oszacowana przez rzeczoznawcę wartość rynkowa przedsiębiorstwa jako całości (W) przekracza wartość aktywów netto (X), czyli różnicę pomiędzy sumą wartości rynkowych poszczególnych aktywów i wartością zobowiązań związanych z przedsiębiorstwem (X=A-Z).

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.09.2006r., stwierdza, iż w przypadku wniesienia przedsiębiorstwa w formie wkładu niepieniężnego i wystąpienia dodatniej wartości firmy, łączną wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi suma ich wartości rynkowej. Zatem podstawą naliczania odpisów amortyzacyjnych jest w tym przypadku wartość rynkowa poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W świetle art. 16g ust. 10 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity z 2000 r., Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.) w razie wniesienia w postaci wkładu niepieniężnego, przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi: 1) suma ich wartości rynkowej w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, ustalonej zgodnie z ust. 2, 2) różnica między nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów a wartością składników majątkowych nie będących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi, w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy.

Stosownie do art. 16g ust. 2 powołanej wyżej ustawy wartość początkową firmy stanowi dodatnia różnica między nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów w zamian za wkład niepieniężny a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład wniesionego do spółki przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, z dnia wniesienia do spółki.

Definicja składników majątkowych zawarta została w przepisie art. 4a pkt 2 w/w ustawy, w myśl którego pojęcie to oznacza aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości, pomniejszone o przejęte długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą zbywcy, o ile długi te nie zostały uwzględnione w cenie nabycia, o której mowa w art. 16g ust. 3. Zaznaczyć jednak należy, iż w przypadku aportu, nie ma możliwości uwzględnienia długów w cenie nabycia, gdyż taka cena nie występuje. Zatem ustalając wartość składników majątkowych przy obliczeniu wartości firmy, należy aktywa pomniejszyć o długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością wnoszącego aport.

W przedstawionym stanie faktycznym przedmiotem aportu, wnoszonego do Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, będzie przedsiębiorstwo rozumiane jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej, stosownie do art. 55¹ ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zatem w świetle cyt. wyżej przepisów kluczowe dla wskazania łącznej wartości nabytych przez Spółkę tą drogą środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wchodzących w skład aportowanego przedsiębiorstwa, ma wystąpienie dodatniej wartości firmy bądź jej brak.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wartość firmy, rozumiana jako różnica między nominalną wartością udziałów w Spółce z o.o., wydanych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedmiotowego przedsiębiorstwa, a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład tegoż przedsiębiorstwa z dnia wniesienia aportu, jest wartością dodatnią. Obliczając wartość rynkową składników majątkowych, Spółka pomniejszyła wartość aktywów o wartość zobowiązań funkcjonalnie związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, co zgodne jest z cyt. wyżej ustawową definicją pojęcia "składniki majątkowe".

Zatem z uwagi na wystąpienie dodatniej wartości firmy, w omawianym stanie faktycznym łączną wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wniesionych do Spółki jako składniki wnoszonego przedsiębiorstwa, stanowić będzie suma ich wartości rynkowej.

Natomiast w związku z tym, iż amortyzacji nie podlega ogólna wartość środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, lecz poszczególne środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, podstawą dokonywania odpisów amortyzacyjnych w przedstawionym stanie faktycznym będzie wartość rynkowa poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (art. 16b w zw. z art. 16g ust. 10 pkt 1 i ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Ponadto należy zastrzec, iż amortyzacji nie podlega wartość firmy powstała w inny sposób niż określony w art.16b ust. 2 pkt 2 w/w ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj