Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
DF/415-217/06/FW
z 1 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF/415-217/06/FW
Data
2006.03.01


Referencje


Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
akcje pracownicze
objęcie (nabycie) akcji
podatek dochodowy
zwolnienie z poboru


Pytanie podatnika
Czy nabycie przez pracowników akcji własnych Spółki po cenie niższej niż rynkowa nie będzie skutkowało powstaniem obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa / jednolity tekst z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. / po rozpatrzeniu zapytania nr 2 zawartego we wniosku nr L.dz. 1001/05, płatnika - S.A. w Gdańsku z dnia 19.12.2005r. / data wpł. do tut. organu podatkowego dnia 19.12.2005r./, uzupełnionego pismem nr L.dz. 268/06 z dnia 06.01.2006r. /wpł. dnia 07.02.2006r./ dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych nabycia przez pracowników akcji własnych Spółki po cenie preferencyjnej,

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w w/w wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Płatnik zamierza skupić część własnych akcji po cenie rynkowej i następnie odsprzedać je własnym pracownikom po cenie niższej od ceny wykupu. Spółka skupiła już od jednego z akcjonariuszy własne akcje w cenie po 20zł, celem ich umorzenia. Wartość nominalna jednej akcji wynosi 100zł. Odsprzedaży pracownikom przedmiotowych akcji wnioskodawca zamierza dokonać po niższej cenie niż 20zł.

W złożonym wniosku Spółka zwraca się między innymi z zapytaniem, czy w związku ze zbyciem akcji własnych wcześniej nabytych w celu zaoferowania ich pracownikom, Spółka jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, ma obowiązek pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od pracowników nabywających akcje po preferencyjnej cenie. Zdaniem Spółki zakup akcji przez pracownika za cenę niższą od ich wartości rynkowej, nie przysparza tej osobie przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w momencie ich nabycia. W związku z powyższym, nabycie przedmiotowych akcji nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 z późn. zm. / opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z pewnymi zastrzeżeniami, suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodów.

Według postanowień art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r., za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W myśl wyżej powołanych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych objęcie przez pracownika akcji na warunkach preferencyjnych spowoduje powstanie po stronie pracownika przychodu ze stosunku pracy, którego wielkość stanowić będzie nadwyżka pomiędzy wartością rynkową tych akcji a wydatkami poniesionymi na ich nabycie.

Jednakże w pewnych przypadkach ustawodawca zwolnił taki przychód z opodatkowania, mianowicie zgodnie z art. 24 ust. 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.: dochód stanowiący nadwyżkę pomiędzy wartością rynkową akcji objętych przez osoby uprawnione na podstawie uchwały walnego zgromadzenia, a wydatkami poniesionymi na ich objęcie, nie podlega opodatkowaniu w momencie objęcia tych akcji. Zasadę określoną w zdaniu pierwszym stosuje się odpowiednio do dochodu stanowiącego nadwyżkę pomiędzy wartością rynkową akcji a wydatkami poniesionymi na ich nabycie od spółki posiadającej osobowość prawną, która objęła te akcje wyłącznie w celu przeniesienia tytułu ich własności na osoby uprawnione na podstawie uchwały walnego zgromadzenia spółki będącej emitentem akcji.

Jak wynika z powyższego dla zwolnienia z opodatkowania dochodu w momencie objęcia akcji istotnym jest, by akcje były objęte przez osoby uprawnione na podstawie uchwały walnego zgromadzenia.

W świetle powyższego, prawidłowe jest stanowisko S.A. w Gdańsku wyrażone w złożonym wniosku stwierdzające, iż w przypadku nabycia przez pracowników akcji własnych Spółki po cenie niższej niż rynkowa nie będzie skutkowało powstaniem obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc na Spółce nie będą ciążyły z tego tytułu obowiązki wynikające z funkcji płatnika.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj