Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-561/12/AP
z 17 sierpnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-561/12/AP
Data
2012.08.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
aport
likwidacja
środek trwały
wartości niematerialne i prawne
wartość początkowa
wartość rynkowa


Istota interpretacji
W jaki sposób ustalić wartość początkową środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych przez Spółkę X w związku z likwidacją Spółki Z?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 08 maja 2012 r. (wpływ do tut. BKIP 17 maja 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia wartości początkowej środków trwałych otrzymanych w związku z likwidacją spółki kapitałowej (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 maja 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia wartości początkowej środków trwałych otrzymanych w związku z likwidacją spółki kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka planuje założyć spółkę z o.o. celową na terytorium Polski (dalej: „X”). W związku z powyższym, Spółka jako zainteresowana, o której mowa w art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej (w zw. z art. 14n § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej), planująca utworzenie podmiotu, występuje o interpretację indywidualną dotyczącą Spółki X, która ma zostać powołana.

Po założeniu Spółki X planowane jest, że Spółka X uzyska udziały w innej spółce z o.o. (dalej: „Spółka Z”). Nabycie przez Spółkę X udziałów w Spółce Z nastąpi w drodze tzw. wymiany udziałów w ten sposób, iż wniesiony zostanie przez Spółkę do Spółki X wkład niepieniężny w postaci udziałów posiadanych w Spółce Z, a w zamian za te udziały – Spółka X wyda udziały własne o wartości nominalnej odpowiadającej wartości rynkowej udziałów otrzymanych od Spółki na dzień aportu. Wskutek wymiany udziałów Spółka X uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce Z. W rezultacie przy założeniu wypełnienia przesłanek określonych w art. 12 ust. 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74 poz. 397 ze zm.; dalej: „Ustawa CIT”) wartość otrzymanych udziałów nie będzie stanowić przychodu zarówno dla Spółki jak i Spółki X. Jednocześnie nie jest wykluczone, że Spółka Z zostanie w przyszłości zlikwidowana i cały majątek Spółki Z zostałby przekazany do Spółki X. Majątek Spółki Z został przez Spółkę Z pozyskany w inny sposób niż w drodze wniesienia wkładu niepieniężnego w formie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

W jaki sposób ustalić wartość początkową środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych przez Spółkę X w związku z likwidacją Spółki Z... (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Zdaniem Spółki, wartością początkową środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych przez Spółkę X w wyniku likwidacji Spółki Z powinna być wartość ustalona przez Spółkę X nie wyższa od ich wartości rynkowej (z dnia likwidacji).

Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 5 Ustawy CIT, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w razie otrzymania tych składników majątkowych w związku z likwidacją osoby prawnej uważa się, ustaloną przez podatnika wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej (z zastrzeżeniem art. 16g ust. 10b). Jednocześnie art. 16g ust. 12 Ustawy CIT, wskazuje przy tym, że przy ustalaniu wartości początkowej poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie ze wspomnianym art. 16g ust. 1 pkt 5 stosuje się odpowiednio art. 14, który wskazuje m.in. na sposób ustalenia wartości rynkowej.

Zgodnie bowiem z art. 14 ust. 2 Ustawy CIT, wartość rynkową rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Powyższe regulacje nie będą miały jednak zastosowania, jeżeli w wyniku likwidacji osoby prawnej otrzymane zostaną środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, które uprzednio zostały wniesione do tej osoby prawnej jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. W takim wypadku wartość początkową środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych należy ustalić w wysokości wartości początkowej przyjętej przez podmiot podlegający likwidacji, a więc stosując zasadę kontynuacji (art. 16g ust. 10b w zw. z art. 16g ust. 9 Ustawy CIT).

Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, środki trwałe i wartości niematerialne i prawne stanowiące majątek likwidowanej Spółki Z nie zostały do niej wniesione w ramach aportu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Stąd przy ustalaniu przez Spółkę X we własnych księgach wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie znajdą zastosowania wyżej wspomniane zasady kontynuacji. W rezultacie, wartość początkowa otrzymanych przez Spółkę X w ramach przyszłej likwidacji Spółki Z składników majątku będących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi zostanie ustalona przez Spółkę X w wysokości nie wyższej od wartości rynkowej tych składników majątkowych.

Reasumując, Spółka stoi na stanowisku, iż wartość początkowa stanowiących wartości niematerialne i prawne i środki trwałe Spółki X składników majątkowych otrzymanych w wyniku likwidacji Spółki Z powinna zostać ustalona przez Spółkę X, w wysokości nie wyższej niż ich wartość rynkowa (górny pułap swobody Spółki X w określeniu wartości początkowej wyznacza właśnie wartość rynkowa), a więc w oparciu o art. 16g ust. 1 pkt 5 w zw. z art. 14 ust. 2 Ustawy CIT.

Powyższe stanowisko znajduje również potwierdzenie w licznych interpretacjach podatkowych, w tym m.in.: w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 23 lutego 2012 r. nr IPPB3/423-1006/11-4/DP czy Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 19 października 2011 r. nr ITPB3/423-408/11/DK.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – j.t. Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj