Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pleszewie
PP-443/32/2006/IPP
z 23 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/32/2006/IPP
Data
2006.10.23



Autor
Urząd Skarbowy w Pleszewie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dotacja celowa
niepełnosprawni
opodatkowanie
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
samochód
urząd gminy


Pytanie podatnika
Czy dotacja celowa otrzymana z PFRON-u przez Urząd Gminyprzeznaczona na zakup samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku, Nr 8, poz. 60 ze zmianami ) w związku z wnioskiem z dnia x ( data wpływu do urzędu skarbowego x ) złożonym przez Urząd Gminy w X w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pleszewie

uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte w Waszym wniosku dotyczące braku obowiązku opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji otrzymanej z PFRON-u na zakup samochodu przeznaczonego do przewozu osób niepełnosprawnych.

UZASADNIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pleszewie, realizując normę art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zmianami ) w związku z Waszym wnioskiem dotyczącym zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, udziela odpowiedzi na pytanie postawione w w/w wniosku o treści: " Czy nasze stanowisko jest słuszne, że w tym przypadku nie jesteśmy płatnikiem podatku VAT?

Stan faktyczny: W ramach programu Wyrównania Różnic Między Regionami, Urząd Gminy w X otrzymał dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych na zakup samochodu. Samochód przeznaczony będzie do przewozu osób niepełnosprawnych. Kwota przyznana ze środków PRFON wynosi 88.663,50 zł. natomiast minimalny wkład własny wynosi 30.000 zł.

Stanowisko podatnika: Uważamy, że nasze stanowisko jest słuszne i w przedmiotowym przypadku ( przedstawionym w stanie faktycznym ) nie jesteśmy płatnikiem ( podatnikiem ) podatku VAT.

Wnioskodawca wystąpił o wydanie stosownego zaświadczenia

Z treści wniosku wynika, iż chodzi o interpretację prawa i tut. Organ potraktował w/w pismo wg. zasad określonych w art.14a ustawy - Ordynacja podatkowa.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 roku nr 54 poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem konkretnych usług.

Z powyższej regulacji wynika, że w sytuacji gdy podatnik, w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług, otrzymuje od innego podmiotu (np. PFRON-u ) dofinansowanie stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny uzupełniający składnik podstawy opodatkowania, z tytułu tej dostawy lub świadczenia usług.

Aby jednak dofinansowanie takie mogło być uznane za obrót, musi być ono bezpośrednio związane z daną dostawą lub świadczeniem usług, a zatem musi to być dotacja przedmiotowa. Dotacja przedmiotowa podlega opodatkowaniu według stawki właściwej dla danego towaru lub usługi, którego dotyczy.

W przypadku gdy dotacja nie dotyczy konkretnego towaru lub usługi, lecz przeznaczona jest na cele całego przedsiębiorstwa ( nie jest uzależniona od ilości i wartości towarów lub świadczonych usług albo np. zakup środka trwałego ) jest dotacją podmiotową, a tym samym w świetle ustawy o podatku od towarów i usług nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

W świetle powołanych powyżej regulacji oraz stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu dotacja celowa, przyznana została na zakup samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych. Ma ona na celu dofinansowanie bieżącej działalności Urzędu Miasta i Gminy, w tym przypadku zakupu samochodu.

Dotacja ta w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy VAT nie jest bezpośrednio związana z dostawą towaru ani świadczeniem usług - nie stanowi więc dopłaty do ich ceny, a zatem w całości nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W tym stanie prawnym stanowisko Wasze dotyczące braku obowiązku opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji otrzymanej z PFRON-u na zakup samochodu przeznaczonego do przewozu osób niepełnosprawnych jest prawidłowe, co orzeczono w sentencji postanowienia.

Niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika ( art. 14 b § 1 Ordynacja podatkowa ), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia ( art. 14 b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa ) .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj