Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PP-3/4407/93/06
z 25 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-3/4407/93/06
Data
2006.09.25



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne


Słowa kluczowe
czek
obowiązek podatkowy
zaliczka


Pytanie podatnika
Jak należy ustalić moment powstania obowiązku podatkowego w rozumieniu art. 19 ust. 11 ustawy o VAT jeżeli zapłata zaliczki następuje w formie czeku?


DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie po zapoznaniu się z zażaleniem Spółki z dnia 07.07.2006 r. na postanowienie Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z dnia 30.06.2006 r. nr PO2/443-47/06/KH/51989 w sprawie interpretacji dotyczącej zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., nr 8, poz. 60 ze zm.)zmienia przedmiotowe postanowienie uznając, iż zawarta w nim ocena prawna stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu nie jest prawidłowa.

UZASADNIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej wnioskiem z dnia 03.04.2006 r. Spółka zwróciła się do Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynikało, że Spółka zajmuje się produkcją oraz sprzedażą okien i drzwi z tworzyw sztucznych. Przy podpisywaniu z kontrahentami umów na wyprodukowanie stolarki Spółka wymaga wpłaty zaliczki. Czasami zapłata zaliczki następuje w formie czeku gotówkowego lub rozrachunkowego.
Na gruncie tak przedstawionego stanu faktycznego Spółka prosiła o rozstrzygnięcie, jaką datę należy przyjąć za moment powstania obowiązku podatkowego w rozumieniu art. 19 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) jeżeli zapłata zaliczki następuje w formie czeku - czy jest to data otrzymania czeku czy data jego realizacji, t. j. otrzymanie gotówki (wpływ środków na konto Spółki).
W opinii Spółki otrzymanie czeku gotówkowego lub rozrachunkowego jako zaliczki nie jest równoznaczne z chwilą otrzymania zaliczki i powstania obowiązku podatkowego na zasadzie art. 19 ust. 11 ww. ustawy. Spółka uzasadniła swoje stanowisko powołując się na definicję czeku zawartą w Zarządzeniu Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 29 maja 1998 r. w sprawie form i trybu przeprowadzania rozliczeń pieniężnych za pośrednictwem banków (M.P. Nr 21, poz. 320 ze zm.).
Zgodnie z tymi definicjami:
- czek gotówkowy stanowi dyspozycję wystawcy czeku do obciążenia jego rachunku kwotą na którą czek został wystawiony oraz wypłaty tej kwoty okazicielowi czeku,
- czek rozrachunkowy stanowi dyspozycję wystawcy czeku do obciążenia jego rachunku kwotą na którą czek został wystawiony oraz uznania tą kwotą rachunku posiadacza czeku.
Z powyższego zdaniem Spółki wynika jednoznacznie, że obydwa te rodzaje czeków stanowią jedynie dyspozycję jego wystawcy i w dacie jego wystawienia nie następuje obciążenie rachunku wystawcy ani wypłata czy uznanie rachunku otrzymującego czek, następują one dopiero z chwilą realizacji czeku, pod warunkiem, że na rachunku wystawcy czeku znajdują się odpowiednie fundusze na jego pokrycie. Uzasadnia to zadaniem Spółki pogląd, że obowiązek podatkowy w przypadku zaliczki otrzymywanej w formie czeku nie powstaje z chwilą jego otrzymania, ale z chwilą jego realizacji.

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w postanowieniu z dnia 30.06.2006 r. nr PO2/443-47/06/KH/51989 uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe. Stwierdził, iż przyjęcie przez Spółkę czeku od klienta oznacza, że stawia on do dyspozycji Spółki środki stanowiące zaliczkę na poczet dostawy towaru. Moment realizacji zaliczki zależy od decyzji przyjmującego czek. Dlatego moment realizacji czeku przez Spółkę nie może być utożsamiany z datą otrzymania zaliczki, moment ten winien być rozpoznany w dacie otrzymania czeku przez Spółkę.
Na powyższe postanowienie Spółka zażaliła się pismem z dnia 07.07.2006 r. podnosząc, iż nie zgadza się z powyższym stanowiskiem. Powtórzyła argumenty przedstawione wcześniej we wniosku z dnia 31.03.2006 r. Dodatkowo zauważyła, iż przyjecie stanowiska Naczelnika Urzędu Skarbowego w przypadku otrzymania czeku bez pokrycia prowadzi do sytuacji, w której Spółka wystawi fakturę VAT i zgodnie z art. 108 ustawy o VAT będzie zobowiązana do zapłaty wykazanego w niej podatku.

Po zapoznaniu się ze złożonym zażaleniem i aktami sprawy Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza:
Zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy o VAT jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności:
przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.
Dyrektor Izby Skarbowej zgadza się ze stanowiskiem Spółki, iż otrzymanie czeku gotówkowego lub rozrachunkowego na poczet zaliczki nie jest równoznaczne z chwilą otrzymania zaliczki i powstania obowiązku podatkowego na zasadzie art. 19 ust. 11 ww. ustawy.
Zgodnie bowiem z definicjami czeku, na które powołuje się Spółka, stanowią one dyspozycję wystawcy do obciążenia rachunku kwotą na którą czek został wystawiony oraz wypłaty tej kwoty okazicielowi lub osobie wskazanej na czeku (czek gotówkowy) lub uznania tą kwotą rachunku posiadacza czeku (czek rozrachunkowy). W związku z tym Spółka otrzymuje środki pieniężne, na które opiewa czek, i może nimi dysponować dopiero w momencie gdy czek zostanie zrealizowany, t. j. w przypadku czeku gotówkowego - w dniu wypłaty pieniędzy przez bank, w przypadku czeku rozrachunkowego - w dniu uznania rachunku Spółki kwotą czeku. Przy czym realizacja czeku jest możliwa jedynie w sytuacji, gdy na rachunku wystawcy czeku znajdują się odpowiednie fundusze na jego pokrycie, nie jest to tzw. "czek bez pokrycia". Zatem dopiero w momencie, gdy Spółka otrzyma środki pieniężne lub Jej rachunek zostanie uznany kwotą czekową, można uznać, iż powstaje obowiązek podatkowy z tytułu otrzymania zaliczki, o którym mowa w art. 19 ust. 11 ustawy o VAT.
Z w/wymienionych względów Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie orzekł jak w sentencji.
Decyzja niniejsza jest ostateczna.

Na decyzję służy prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Topolowa 5 z powodu jej niezgodności z prawem.
Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj