Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu
U.S.V-443/17/06
z 29 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.V-443/17/06
Data
2006.08.29



Autor
Urząd Skarbowy w Tarnobrzegu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
faktura korygująca
podatek należny
rabaty
sprzedaż
termin
woda


Pytanie podatnika
Zapytanie podatnika dotyczy rozliczenia faktur korygujących sprzedaż wody w prawidłowym okresie rozliczeniowym.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 29 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), § 16 ust. 1 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.06.2006 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług postanawia uznać stanowisko przedstawione przez Spółkę w powyższym wniosku za prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 16.06.2006 r. Jednostka zwróciła się o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, w trybie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Spółka w miesiącu kwietniu 2006 r. wystawiła faktury korygujące sprzedaż wody (do faktur z miesiąca marca 2006 r.), a wysokość bonifikaty o którą skorygowano wartość sprzedaży ustalona została na podstawie umów zawartych z odbiorcami usług. Powyższe faktury korygujące dostarczone zostały osobiście do odbiorców, tj. na sekretariat dwóch spółdzielni mieszkaniowych dnia 14.04.2006 r. i potwierdzone datą wpływu. Odbiorcy nie mając żadnych podstaw prawnych (Spółka udzieliła bonifikaty zgodnie z podpisanymi umowami) parokrotnie zwracali faktury korygujące pozostawiając je bez księgowania i żądając kwot nie wynikających z podpisanych umów.

Spółka stoi na stanowisku, że potwierdzenie odbioru powyższych faktur korygujących przez odbiorców stanowiło podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu deklaracji VAT-7 za miesiąc kwiecień 2006 r., co zostało uwzględnione w deklaracji VAT-7 za ten miesiąc.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego stanowisko przedstawione przez Spółkę w powyższym wniosku jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Obrót zmniejsza się, zgodnie z art. 29 ust. 4 o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur. W przypadku gdy po wystawieniu faktury dokumentującej sprzedaż udzielono rabatów określonych wyżej w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą - § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798).

Zgodnie z § 16 ust. 4 ww. rozporządzenia sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę; nie dotyczy to eksportu towarów, przypadków określonych w § 11 ust. 2 pkt 3 (faktur wystawianych nabywcom, na których rzecz dokonywana jest sprzedaż: energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy, tj. rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów) wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie.

W świetle powyższych przepisów uznać należy, że podmiot wystawiający faktury korygujące dokumentujące dostawę energii elektrycznej, cieplnej, rozprowadzanie wody, gospodarkę ściekami i wywóz odpadów nie musi posiadać potwierdzenia ich odbioru, natomiast rozlicza przedmiotowe faktury korygujące w miesiącu ich wystawienia.

Zatem, jeżeli Spółka wystawiła faktury korygujące zmniejszające sprzedaż o wysokość bonifikaty w miesiącu kwietniu 2006 roku, obniżenia kwoty podatku należnego dokonuje w rozliczeniu za ten miesiąc.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj