Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NL/LF/II/415/4111-114/06/BS
z 23 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NL/LF/II/415/4111-114/06/BS
Data
2006.06.23



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
były pracodawca
były pracownik
dofinansowanie wypoczynku
fundusz świadczeń socjalnych
wycieczka


Pytanie podatnika
Czy należy opodatkować podatkiem osobistym (10%) dofinansowanie wycieczki turystyczno-krajoznawczej ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dla emerytów i rencistów będących byłymi pracownikami.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60) po rozpatrzeniu wniosku żądającego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

1. Stan faktyczny we wniosku jest następujący:

Z funduszu socjalnego emerytów i rencistów Służby Więziennej - tworzonego na podstawie art.27 ustawy z dnia 18 lutego 1994r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Staży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz.U. Nr 53, poz.214 z późn. zm.) dofinansowuje się krajowe wycieczki turystyczne. Biorąc pod uwagę fakt, iż wycieczka nie stanowi świadczenia rzeczowego ani ekwiwalentu pieniężnego w zamian za świadczenie rzeczowe - dofinansowanie do wycieczki stanowi formę świadczenia pieniężnego i stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

2.Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego.

Dofinansowanie wycieczki emerytom i rencistom Służby Więziennej jest świadczeniem pieniężnym z tytułu łączącego ich uprzednio stosunku służbowego.

W związku z powyższym należy stosować zasady określone w art.30 ust.1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i pobierać podatek w wysokości 10% należności.

3.Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.

Na podstawie art.30 ust.1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) - od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy - z tytułu świadczeń otrzymanych przez emerytów lub rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy, z zastrzeżeniem art.21 ust.1 pkt 26 i 38 - w wysokości 10% należności.Podstawą prawną ich wypłaty nie jest stosunek pracy lecz fakt uprzednio pozostawania w takim stosunku. Tą formą opodatkowania objęte są zatem świadczenia nadzwyczajne, otrzymane i przyznane po rozwiązaniu stosunku pracy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż dokonujecie Państwo z funduszu socjalnego dofinansowania emerytom i rencistom Służby Więziennej wycieczki turystyczne. Dofinansowanie wycieczki jest świadczeniem pieniężnym z tytułu łączącego ich uprzednio stosunku pracy.

W związku z tym, że powyższe świadczenia nie mają charakteru zapomogi losowej, o której mowa w art.21 ust.1 pkt 26 ustawy, ani też świadczeń rzeczowych lub ekwiwalentów pieniężnych w zamian tych świadczeń, wymienionych w pkt 38 w/w artykułu, podlegają opodatkowaniu na podstawie cytowanego powyżej art.30 ust.1 pkt 4 ustawy.

Płatnicy w/w świadczeń, w myśl postanowień art.41 ust.4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych m.in. w art.30 ust.1 pkt 4 ustawy.Zryczałtowany podatek z tego tytułu pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania.

Pobrany zryczałtowany podatek dochodowy płatnik powinien przekazać w terminie do 20-go miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika, przesyłając równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru PIT-8A (art.42 ust.1 ustawy).

Dochodów (przychodów), o których mowa w art.30 ust.1 ustawy opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art.27 ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj