Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PM 436/10/06
z 22 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PM 436/10/06
Data
2006.08.22



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
kościelne osoby prawne
sprzedaż nieruchomości
stawki podatku
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy czynnośc cywilnoprawna polegająca na sprzedaży nieruchomości, której właścicielem była kościelna osoba prawna, nabywcą Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na zasadach przewidzianych w ustawie z dnia 09 września 2000 r. w stawce 2% (art. 7 ust. 1 pkt. 1 lit. a w/w ustawy)?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) - po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 17 lipca 2006 r. (data wpływu do tutejszego urzędu - 18 lipca 2006 r.) uzupełnionego pismem z dnia 10 sierpnia 2006 r. (data wpływu do tutejszego urzędu - dnia 10 sierpnia 2006 r.) oraz pismem z dnia 11 sierpnia 2006 r. (data wpływu do tutejszego urzędu - dnia 11 sierpnia 2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych w odniesieniu do zapytania dotyczącego zastosowania zwolnienia z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych zawartego w art. 55 ust. 6 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 29, poz. 154 ze zm.) w związku z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) - stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z treści złożonego wniosku oraz pism uzupełniających wynika, że przedmiotem dokonywanej przez Wnioskodawczynię czynności cywilnoprawnej była sprzedaż nieruchomości, której właścicielem była kościelna osoba prawna, nabywcą Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Akt notarialny - umowa sprzedaży zawierał oświadczenie przedstawiciela kościelnej osoby prawnej, iż zbywana aktem nieruchomość nie jest przeznaczona do działalności gospodarczej. Jak wskazuje Wnioskodawczyni, według obowiązujących przepisów spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być utworzona w każdym celu prawnie dopuszczalnym, chyba że ustawa stanowi inaczej, a z odpisu Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego oraz z treści umowy spółki wynikało, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą (w tym między innymi w zakresie budownictwa), a nabywany przez Spółkę przedmiot umowy stanowił teren niezabudowany (BP), grunt wyłączony z klasyfikacji. Jak wskazuje Wnioskodawczyni art. 55 ust. 6 wyraźnie stanowi, że między innymi zbywanie rzeczy i praw majątkowych przez kościelne osoby prawne w drodze czynności prawnych jest zwolnione od opłaty skarbowej (obecnie podatek od czynności cywilnoprawnych), jeżeli ich przedmiotem są rzeczy i prawa nie przeznaczone do działalności gospodarczej. Z pisma Ministerstwa Finansów - Wicedyrektora Departamentu Podatków Bezpośrednich i Opłat z 19 grudnia 1994 r. nr PO 7/B-8050-0220/94 wynika, iż zwolnienie, o którym mowa, dotyczy konkretnych czynności, czyli jest zwolnieniem przedmiotowym dotyczącym konkretnej czynności np. umowa sprzedaży. Z treści przepisu jednoznacznie wynika, iż podstawą zastosowania zwolnienia oprócz wystąpienia konkretnego podmiotu - kościelnej osoby prawnej jest jeszcze warunek, by przedmiot czynności prawnej nie był przeznaczony do działalności gospodarczej. W sprawie objętej niniejszym wnioskiem Wnioskodawczyni zajęła stanowisko, że Spółka nabywa nieruchomość na cele związane z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą, a zatem przedmiotem czynności nie była rzecz nie przeznaczona do działalności gospodarczej. W związku z tym Wnioskodawczyni uznała, że dokonana przez nią czynność - sprzedaż nie podlega zwolnieniu z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych zawartemu w art. 55 ust. 6 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 29, poz. 154 ze zm.) w związku z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86 poz. 959 ze zm.) i w związku z tym pobrała z tytułu dokonanej czynności podatek od czynności cywilnoprawnej na podstawie art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a i art. 7 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) w stawce 2%.

Z uwagi na przedstawiony stan faktyczny tutejszy organ podatkowy zauważa co następuje.
Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne enumeratywnie wymienione w art. 1 ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 41 poz. 399 ze zmian.), w tym m. in. umowy kupna-sprzedaży rzeczy i praw majątkowych (art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a w/w ustawy). Jednakże ustawodawca w art. 55 ust. 6 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. 29, poz. 154 ze zm.) przewidział zwolnienie o charakterze przedmiotowym, zgodnie z którym nabywanie i zbywanie rzeczy i praw majątkowych przez kościelne osoby prawne w drodze czynności prawnych oraz spadkobrania, zapisu, zasiedzenia jest zwolnione od podatku od spadków i darowizn oraz opłaty skarbowej, jeżeli ich przedmiotem są m. in. rzeczy i prawa nie przeznaczone do działalności gospodarczej. Wskazana regulacja ma zastosowanie na gruncie w/w ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zgodnie bowiem z art. 15 ust. 1 w/w ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, jeżeli obowiązujące przepisy powołują się na przepisy o opłacie skarbowej w zakresie dotyczącym czynności cywilnoprawnych opodatkowanych w niniejszej ustawie, rozumie się przez to przepisy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Z uwagi na powyższe tut. organ podatkowy wskazuje, że w przypadku zbiegu przepisów art. 55 ust. 6 w/w ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej z przepisami w/w ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych omawiane zwolnienie odnosi się do konkretnych czynności, a zatem i wszystkich podmiotów dokonujących tych czynności, z zastrzeżeniem, iż rzeczy i prawa będące przedmiotem transakcji nie mogą być przeznaczone do działalności gospodarczej. W sprawie objętej niniejszym wnioskiem, stroną kupującą dokonanej czynności cywilnoprawnej jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W związku z tym tut. organ podatkowy zauważa, że zgodnie z brzmieniem art. 151 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94 poz. 1037 ze zmian.) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być tworzona w każdym celu dopuszczalnym przez prawo (zarobkowym lub non profit). Umowa spóki z ograniczoną odpowiedzialnością określa przedmiot jej działalności, który podlega obligatoryjnemu zgłoszeniu do Krajowego Rejestru Sądowego (art. 166 § 1 w/w ustawy Kodeks spółek handlowych). W omawianym przypadku spółka nabywająca nieruchomość od kościelnej osoby prawnej prowadzi zgłoszoną do Krajowego Rejestru Sądowego działalność gospodarczą m. in. w zakresie budownictwa. Zatem bezpodstawne byłoby uznanie, że przedmiotem nabycia była rzecz nie przeznaczona do działalności gospodarczej.
Z uwagi na powyższe w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania przepis art. 55 ust. 6 w/w ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, a dokonana czynność cywilnoprawna podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na zasadach przewidzianych w ustawie z dnia 09 września 2000 r. (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 41 poz. 399 ze zm.) w stawce 2% (art. 7 ust. 1 pkt. 1 lit. a w/w ustawy).
Z uwagi na powyższe stanowisko Płatnika w przedmiocie zapytania objętego niniejszym wnioskiem jest prawidłowe.
W niniejszym wniosku Płatnik oświadczył, że w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Zgodnie z wnioskiem Płatnika, odpowiedzi udzielono na podstawie stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku o interpretację tj. w dniu 18 lipca 2006 r., więc zgodnie z brzmieniem ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 41 poz. 399 ze zm.).
Zgodnie z art. 14a § 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj