Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-3423-11/06
z 18 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-3423-11/06
Data
2006.09.18



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Ewidencja i identyfikacja podatników

Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
oświadczenia
termin
zgłoszenie rejestracyjne


Pytanie podatnika
- czy w świetle obowiązujących przepisów oddział stowarzyszenia wpisany jako samodzielny podmiot do Krajowego Rejestru Sądowego i nie prowadzący działalności gospodarczej ma obowiązek:
1) dokonania zgłoszenia rejestracyjnego celem nadania NIP-u,
2) złożenia oświadczenia w trybie art. 25 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
3) jakie są terminy na dokonanie w/w czynności.


W złożonym w dniu 18.08.2006 roku wniosku Polskie Towarzystwo (...) prosi o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania prawa podatkowego w następującej sprawie: - czy w świetle obowiązujących przepisów oddział stowarzyszenia wpisany jako samodzielny podmiot do Krajowego Rejestru Sądowego i nie prowadzący działalności gospodarczej ma obowiązek:
1) dokonania zgłoszenia rejestracyjnego celem nadania NIP-u,
2) złożenia oświadczenia w trybie art. 25 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
3) jakie są terminy na dokonanie w/w czynności.
Strona twierdzi, że miała obowiązek dokonania zgłoszenia rejestracyjnego oraz ma prawo złożyć oświadczenie w trybie w/w art. 25 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Terminem na dokonanie w/w czynności zdaniem Strony był m-c maj 2006 roku. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że 21 kwietnia 2004 roku podjęta została uchwała o utworzeniu Polskiego Towarzystwa (...), w tym też dniu wystąpiono do Zarządu Głównego z prośba o powołanie oddziału lubelskiego. W wyniku przeprowadzonych rozmów z Zarządem Głównym postanowiono zarejestrować oddział jako odrębny podmiot prawa posiadający osobowość prawną (zgodnie z § 4 pkt 2 Statutu Polskiego Towarzystwa (...) terenowe jednostki organizacyjne posiadają osobowość prawną) Zarejestrowanie w Krajowym Rejestrze Sądowym -Rejestrze Stowarzyszeń, Innych Organizacji Społecznych i Zawodowych, Fundacji oraz Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej pod Nr KRS: 0000255035 miał miejsce dopiero 14 kwietnia 2006 roku. Strona nie prowadzi działalności gospodarczej, a cel działania zgodnie ze statutem to szerzenie zdobyczy nauki, zachęcanie do pracy naukowej, upowszechnianie wiedzy z zakresu fizjoterapii, podnoszenie etyki zawodowej, reprezentowanie interesów zawodowych. W latach 2004 i 2005 zostały przez Stronę pobrane składki od członków, które wydatkowane zostały na działalność statutową. Innych środków pieniężnych Strona nie otrzymała.

Po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 17.08.2006 roku (data wpływu do Urzędu 18.08.2006 roku) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, dotyczącego obowiązku zgłoszenia identyfikacyjnego celem nadania NIP, złożenia oświadczenia w trybie art. 25 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz terminów dokonania tych czynności stwierdzam, że stanowisko:- jest prawidłowe. Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 roku Nr 54, poz. 654 z p. zm.) ustawa ta reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych (...). Przepis art. 17 ust. 1 i 1 a ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 roku Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001roku Nr 79, poz. 855 z p. zm.) stanowi, że stowarzyszenie uzyskuje osobowość prawną i może rozpocząć działalność z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego, a terenowa jednostka organizacyjna, może uzyskać osobowość prawną, jeżeli statut stowarzyszenia to przewiduje. W związku z tym zarejestrowane stowarzyszenie jakim jest Strona wypełnia zakres podmiotowy ustawy, gdyż jest osobą prawną.Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 roku o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2004 roku Nr 269, poz. 2681 z p. zm.) osoby prawne podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numer identyfikacji podatkowej (NIP).Natomiast stosownie do art. 6 ust. 2 w/w ustawy podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych obowiązani są dokonać zgłoszenia identyfikacyjnego nie później niż w terminie złożenia pierwszej (od dnia wejścia w życie ustawy), deklaracji dotyczącej zaliczki na ten podatek. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do podatników, którzy na mocy odrębnych przepisów są zwolnieni z obowiązku składania deklaracji na podatek dochodowy od osób prawnych (art. 6 ust. 3). Płatnicy podatków, niepodlegający obowiązkowi ewidencyjnemu jako podatnicy, dokonują zgłoszenia identyfikacyjnego nie później niż w terminie przekazania do organu podatkowego pierwszej deklaracji podatkowej, do której składania obowiązani są płatnicy podatków (art. 6 ust. 9).

Zgodnie z art. 7 w/w ustawy w przypadku gdy z przepisów art. 6 ust. 1-7, 9 i 10 wynikają różne terminy dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego, podatnik, płatnik podatku oraz płatnik składek ubezpieczeniowych dokonuje zgłoszenia jeden raz, w terminie najwcześniejszym. W związku z tym Strona winna złożyć zgłoszenie identyfikacyjne NIP-2 celem nadania mu numeru identyfikacji podatkowej. Na podstawie art. 25 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnik, który złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w formie pisemnej oświadczenie, że (...) jest podatnikiem, o którym mowa w ust. 4 (tj. uzyskuje dochody wolne od podatku) i nie osiąga przychodów z działalności wymienionej w art. 17 ust. 1a pkt 1 oraz nie dokonuje wydatków na cele inne niż określone w art. 17 ust. 1b, 1e i 1f jest zwolniony od obowiązków składania deklaracji o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacania na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięcznej w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące od dnia złożenia tego oświadczenia (jest to prawo podatnika, a nie obowiązek). W związku z czym obowiązek składania deklaracji ciąży na Stronie od m-ca maja 2006 roku (tj. m-ca w którym powinna zostać złożone pierwsza deklaracja CIT-2). Biorąc pod uwagę powyższe również w m-cu maju (w terminie do 22 maja 2006 roku wraz z deklaracją o wysokości osiągniętego dochodu (...) - CIT-2 za m-c kwiecień 2006 roku) Strona powinna dokonać zgłoszenia rejestracyjnego. Mając powyższe ma uwadze, postanawiam jak na wstępie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj