Interpretacja Lubuskiego Urzędu Skarbowego
LUS/I-3/423/15-2N/06/JW
z 4 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
LUS/I-3/423/15-2N/06/JW
Data
2006.07.04



Autor
Lubuski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
data
specjalna strefa ekonomiczna
zezwolenie
zezwolenie na prowadzenie działalności
zmiana siedziby
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy dochód uzyskany ze sprzedaży usług (nie wyszczególnionych w zezwoleniu) polegających na naprawie (wymienianie części+robocizna) samochodu specjalistycznego będącego własnością innej spółki będzie objęty zwolnieniem z opodatkowania podatkiem dochodowym jako dochód pochodny działalności podstawowej określonej w zezwoleniu?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 i art. 216 i 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z wnioskiem Podatnika z dnia 6 kwietnia 2006 r. (sporządzonym w dniu 29 marca 2006 r.), uzupełnionym w dniu 30 czerwca 2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie zwolnienia z opodatkowania dochodu z tytułu sprzedaży usług polegających na naprawie samochodu specjalistycznego, będącego własnością innej spółki


Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze nie podziela stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym


UZASADNIENIE


I. Stan faktyczny:
Spółka dnia 15 grudnia 2004 r. uzyskała zezwolenie Nr 79 na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Spółka od dnia 1 marca 2006 r. produkuje samochody specjalistyczne na terenie SSE na podstawie zezwolenia Nr 79. Poza działalnością produkcyjną, która jest wyszczególniona w zezwoleniu, spółka będzie wykonywała na zlecenie innych firm usługi napraw samochodów specjalistycznych. Do wykonania tego rodzaju usług będą zużywane własne materiały i nakłady pracy pracowników. W złożonym wniosku do specjalnej strefy ekonomicznej przedstawione były usługi tego rodzaju ,natomiast nie są one wyszczególnione w zezwoleniu.


II. Pytania Podatnika.
Czy dochód uzyskany ze sprzedaży usług (nie wyszczególnionych w zezwoleniu) polegających na naprawie (wymienianie części+robocizna) samochodu specjalistycznego będącego własnością innej spółki będzie objęty zwolnieniem z opodatkowania podatkiem dochodowym jako dochód pochodny działalności podstawowej określonej w zezwoleniu?


III. Stanowisko Podatnika.
Spółka powołuje się na zapis art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych który wskazuje, że wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z działalności gospodarczej na terenie SSE na podstawie właściwego zezwolenia .Podatnik uważa, że dochody uzyskane ze sprzedaży usług dotyczących naprawy samochodów specjalistycznych zleconych przez innych kontrahentów na terenie strefy będą również podlegać zwolnieniu z podatku dochodowego.


IV. Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze uznając stanowisko Spółki za nieprawidłowe, wyjaśnia:
W dniu 30 czerwca 2006 r. Spółka złożyła uzupełnienie do pkt 2 złożonego wniosku, z treści której wynika, że Wnioskodawca wykonuje usługi polegające na naprawie samochodu specjalistycznego będącego własnością innej spółki.Stosownie do przepisu art. 12 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. z 1994 r. Nr 123, poz. 600 ze zm.), dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy w ramach zezwolenia, o których mowa w art. 16 ust. 1, przez osoby prawne lub osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą są zwolnione od podatku dochodowego, odpowiednio na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowego od osób prawnych lub w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Przepis ten zawiera zatem wyraźne odesłanie do poszczególnych ustaw podatkowych w zakresie określenia zasad zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym dochodu, uzyskanego z działalności gospodarczej, prowadzonej na terenie strefy. W myśl art 17 ust 1 pkt 34 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) wolne od podatku są dochody, z zastrzeżeniem ust. 4-6, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. Nr 123, poz. 600 ze zm.), przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami.Zezwolenie określa zakres przedmiotowy działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy, oznacza to, że tylko dochód z tej działalności podlegać będzie zwolnieniu z podatku dochodowego.


W Zezwoleniu Nr 79 z dnia 15 grudnia 2004 r. udzielonym Spółce na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, wyszczególniono działalność produkcyjną, handlową i usługową w zakresie wytworzonych wyrobów i świadczonych usług na terenie Strefy. Zgodnie z § 2 pkt 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (Dz. U z 2004 r. Nr 222, poz. 2252 ze zm.), zezwolenie nie jest wydawane na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług handlu hurtowego i detalicznego, naprawy pojazdów samochodowych i motocykli oraz artykułów użytku osobistego i domowego, usług hotelarskich i gastronomicznych, określonych w sekcjach G i H PKWiU.


Wobec powyższego dochód uzyskany ze sprzedaży usług wyłączonych na podstawie § 2 pkt 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. z możliwości wydania na nie zezwolenia, polegających na naprawie (wymienianie części+robocizna) samochodu specjalistycznego będącego własnością innej Spółki nie będzie objęty zwolnieniem z opodatkowania podatkiem dochodowym



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj