Interpretacja Lubuskiego Urzędu Skarbowego
LUS/I-3/423/15-4P/06/JW
z 4 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
LUS/I-3/423/15-4P/06/JW
Data
2006.07.04



Autor
Lubuski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
koszty ogólnozakładowe
podstawa opodatkowania
rozliczanie (rozliczenia)


Pytanie podatnika
W jaki sposób rozliczyć koszty ponoszone przez spółkę, np. ogólne koszty zarządzania, które są zwązane z działalnością spółkitj. ochrony transportu, leasingu, energii elektrycznej, telekomunikacyjne, które można połączyć zarówno z przychodem zwolnionym jak i opodatkowanym podatkiem dochodowym?W jaki sposób stalić podstawę do opodatkowania podatkiem dochodowym?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 i art. 216 i 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z wnioskiem Podatnika z dnia 6 kwietnia 2006 r. (sporządzonym w dniu 29 marca 2006r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zatosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie: o potwierdzenie, czy przedstawiony w stanie faktycznym sposób ustalania dochodu na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, jest zgodny z art. 15 ust. 2 oraz ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,


Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górzepodziela stanowisko Wnioskodawcy w pytaniu czwartymw przedstawionym we wniosku stanie faktycznym,


U Z A S A D N I E N I E


1.Stan faktyczny:
Spółka dnia 15 grudnia 2004 r. uzyskała zezwolenie Nr 79 na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Spółka działa w SSE i prowadzi działalność zwolnioną z opodatkowania podatkiem dochodowym, a także działalność na którą nie uzyskała zwolnienia z podatku. W związku z uzyskiwanymi przychodami są ponoszone koszty wspólne dla obu działalności np. koszty zarządzania, ochrony, transportu, leasingu, energii elektrycznej, telekomunikacyjne, które są związane zarówno z dochodem zwolnionym jak i opodatkowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych.Prowadząc działalność na terenie SSE, przychody i koszty Spółka odnosi do działalności opodatkowanej i zwolnionej.


II. Pytania Podatnika.
W jaki sposób rozliczyć koszty ponoszone przez spółkę, np. ogólne koszty zarządzania, które są związane z działalnością spółki tj. ochrony, transportu, leasingu, energii elektrycznej, telekomunikacyjne, które można połączyć zarówno z przychodem zwolnionym jak i opodatkowanym podatkiem dochodowym?

W jaki sposób ustalić podstawę do opodatkowania podatkiem dochodowym?


III. Stanowisko Podatnika.
Spółka powołuje się na zapis art.7 ust. 3 pkt. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zgodnie z którym przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium RP lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku, a także kosztów uzyskania do wyżej wymienionych przychodów. Spółka uważa, że przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym uwzględnia się tylko te przychody i koszty, które nie są objęte zwolnieniem w ramach SSE.Z art. 15 ust. 2 i 2a cyt. ustawy o podatku dochodowym wynika, że jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu oraz koszty z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów. Spółka uważa, że koszty ogólne należy rozliczyć współczynnikiem proporcji przychodów podlegających opodatkowaniu i przychodów zwolnionych z podatku do ogółu przychodów.


IV. Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze uznając stanowisko Spółki za prawidłowe, wyjaśnia:
Powyższy problem został rozpatrzony w kontekście następujących przepisów prawa podatkowego, tj. ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), a mianowicie:
art. 9 ust. 1
art. 15 ust. 2 i ust. 2a
art. 17 ust. 1 pkt 34
art. 17 ust. 4

Podstawą do korzystania przed przedsiębiorcę ze zwolnień od podatku, oprócz innych warunków, stanowi zezwolenie, które określa przedmiot i warunki działalności gospodarczej, która ma być prowadzona przez przedsiębiorcę na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Zgodnie z § 5 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004r. w sprawie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (Dz.U. Nr 222, poz. 2252), zwolnienie przysługuje wyłącznie z tytułu działalności prowadzonej na terenie strefy.Zezwolenie określa zakres przedmiotowy działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy, oznacza to, że dochód z tej działalności podlegać będzie zwolnieniu z podatku dochodowego. Zaliczenie poniesionych przez Spółkę wydatków do kosztów uzyskania przychodów związanych z działalnością gospodarczą określoną w zezwoleniu, jest możliwe jedynie w przypadku, gdy wynikiem tej działalności jest powstanie wyrobu wytworzonego na terenie strefy lub usługi wykonanej na terenie strefy.


Zwolnienie podatkowe o którym mowa w art. 17 ust 1 pkt 34 ustawy oraz art. 17 ust. 4 przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz.U. Nr 123, poz.600 ze zm.), a nie z tytułu wszystkich uzyskiwanych dochodów z działalności.Podkreślić należy jednak, że pierwszym i głównym dyspozytorem zaliczenia określonych wydatków zgodnie z art. 9 ust. 1 cyt. ustawy o pdop., do kosztów związanych z uzyskanym przychodem ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu oraz innych źródeł jest podatnik. Każde zdarzenie winno być rozpatrywane przez spółkę indywidualnie w oparciu o zakładowy plan kont zatwierdzony przez kierownika jednostki.


Zgodnie z art. 15 ust. 2 cyt. ustawy o pdop., jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przychodów przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów.Zasadę ustalania kosztów przytoczoną wyżej stosuje się również w przypadku, gdy podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których część dochodów nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, albo jest zwolniona z tego opodatkowania; w takim przypadku przepis art.7 ust.3 pkt 3 stosuje się odpowiednio, o czym mówi przepis art. 15 ust. 2a ustawy.


Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze podziela stanowisko spółki, iż zgodnie z art. 15 ust. 2 i 2a cyt. ustawy podatkowej, koszty zarządzania, ochrony, transportu, leasingu, energii elektrycznej, telekomunikacyjne, które są związane zarówno z dochodem zwolnionym jak i opodatkowanym podatkiem dochodowym, należy rozliczać proporcją w jakiej pozostają przychody ze sprzedaży towarów na rynku polskim do ogólnej kwoty przychodów ze sprzedaży wszystkich produktów na rynku polskim.


Organ podatkowy podziela również stanowisko spółki, iż przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym uwzględnia się tylko te przychody i koszty, które nie są objęte zwolnieniem w ramach SSE.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj