Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
WP/415-14/06
z 16 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
WP/415-14/06
Data
2006.02.16



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małżonków


Słowa kluczowe
osoba samotnie wychowująca dzieci
preferencyjne opodatkowanie dochodów
zeznanie roczne


Pytanie podatnika
Czy w przypadku ukończenia przez dziecko w roku podatkowym 25 roku życia przysługuje prawo do skorzystania w 2005 roku z preferencyjnego rozliczenia w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami) po rozpatrzeniu wniosku Pani z dnia 16.01.2006 r. - uzupełnionego w dniu 13.02.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie czy w przypadku ukończenia przez dziecko w roku podatkowym 25 roku życia przysługuje prawo do skorzystania w 2005 roku z preferencyjnego rozliczenia w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

Pani pismem z dnia 16.01.2006 r. - uzupełnionym w dniu 13.02.2006 r. wystąpiła do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 27 stycznia 2001 roku zmarł Pani mąż. Od tego momentu samotnie wychowuje Pani córkę. Córka otrzymywała rentę rodzinną po ojcu do ukończenia 25 roku życia i nauki tj. do m-c września 2005 roku. W 2005 roku córka nie podjęła pracy i nie uzyskała żadnych innych dochodów.

W złożonym wniosku zadano pytanie: czy w opisanej sytuacji przysługuje prawo do skorzystania z preferencyjnego rozliczenia podatku za 2005 rok w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dzieci.

Pani uważa, że za rok 2005 może rozliczyć się w sposób preferencyjny jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000 Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) przyznaje niektórym rodzajom podatników pewne przywileje czy też ulgi. Związane są one ze szczególnym statusem podmiotowym lub z określonymi właściwościami danej osoby, które w świetle przyjętych przez ustawodawcę zasad i wartości uzasadniają preferencyjne jej potraktowanie, na tle innych podmiotów.

Preferencyjne zasady opodatkowania dotyczą małżonków, jak również i osób samotnie wychowujących dzieci.

Jak stanowi art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym :

dzieci małoletnie,

dzieci, bez względu na ich wiek, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, pobierany był zasiłek pielęgnacyjny,

dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym, lub w przepisach o wyższych szkołach zawodowych, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku

podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7; z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

Ustęp 5 art. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych precyzuje, że za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostająca w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Jeżeli dziecko w roku podatkowym kończy 25 rok życia, to za ten rok - w przypadku spełnienia pozostałych przesłanek - osoba samotnie wychowująca dzieci może skorzystać z możliwości preferencyjnego opodatkowania. W tym roku podatkowym bowiem, chociażby stan taki trwał tylko dzień w roku podatkowym, dziecko będzie dzieckiem do ukończenia 25 roku życia. Przepis stanowi wyraźnie o stanie istniejącym ,,w roku podatkowym", a nie ,,przez cały rok podatkowy". Zatem wystarczającym jest, aby stan taki zaistniał w ciągu roku, a nie aby trwał przez cały rok.

Dla możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania, konieczne jest, aby dziecko uczyło się w roku podatkowym. Stan ten nie musi istnieć przez cały rok podatkowy, ale musi wystąpić w danym roku. Tylko nauka dziecka w określonych szkołach daje samotnemu rodzicowi (opiekunowi) prawo do preferencyjnego opodatkowania. Są to szkoły, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym, lub w przepisach o wyższych szkołach zawodowych.

Ponadto dla możliwości preferencyjnego opodatkowania się osoby samotnie wychowującej dziecko, niezbędne jest, aby dziecko - w zasadzie - nie uzyskało w roku podatkowym żadnych dochodów.

Istnieją jednak pewne wyjątki, które umożliwiają skorzystanie z preferencyjnego opodatkowania przez osoby, które samotnie wychowują dziecko, mimo uzyskania przez te dzieci dochodów. Preferencyjne opodatkowanie będzie możliwe, gdy dziecko uzyskało dochód:

zwolniony od podatku - chodzi tutaj o przedmiotowe zwolnienie od podatku, zawarte w katalogu art. 21, 52,52a i 52c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

w postaci renty rodzinnej - renta rodzinna wypłacana jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353); renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń,

w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku - pewna kwota dochodów podatkowych jest wolna od podatku z uwagi na swoją wysokość ; w 2005 roku kwota ta wynosiła 2.790 zł.

Mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa podatkowego oraz przedstawiony stan faktyczny sprawy należy stwierdzić, że spełnia Pani ustawowe warunki do skorzystania z preferencyjnego opodatkowania osoby samotnie wychowującej dzieci za rok 2005.

W związku z powyższym przedstawione stanowisko we wniosku jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj